Raspad preduzeća Srbija kargo, da li se to radi namerno?
Nezadovoljni time što od poslovodstva preduzeća nisu dobili adekvatne odgovore na pitanja koja su postavili, a kako tvrde ona su od izuzetne važnosti za poslovanje i opstanak Srbija kargo, predstavnici Sindikata ovog državnog preduzeća za prevoz tereta železnicom, obratili su se dopisom predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, premijerki Ani Brnabić i resornom Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture tražeći od njih pomoć.
Predsednik Sindikata Srbija karga Zoran Dašić kaže za Danas da je ta sindikalna organizacija od generalnog direktora Dušana Garibovića tražila odgovor na pitanje da li je tačno da je od ukupno 16 „vektron“ lokomotiva, nabavljenih 2019. godine, samo njih pet ispravno za saobraćaj.
– Na to pitanje nismo dobili jasan i precizan odgovor. Takođe, do danas nije urađena zamena točkova ni na jednoj višenamenskoj lokomotivi tipa „vektron“, iako imamo dva potpisana ugovora za taj posao. Aktuelno rukovodstvo preduzeća nasledilo je 80 elektro lokomotiva, država je kupila još 16 lokomotiva tog tipa, a danas je njihov broj sveden sa 96 na svega njih 14 koje su u ispravnom stanju. Kolika je to šteta po poslovanje Srbija kargo najbolje se može videti iz podatka da samo jedna takva lokomotiva na dnevnom nivou prevuče robu u vrednosti od osam do 10.000 evra. Treba naglasiti da „vektron“ lokomotive svuda u svetu prelaze po milion kilometara osim u Srbiji gde to iznosi 340 do 370 hiljada kilometara. Što je to tako i šta je preduzeto po tom pitanju? – pita Dašić.
Problem predstavlja i to što je od 3.000 teretnih kola, koliko ih je bilo u saobraćaju prilikom dolaska akteulnog rukovodstva, trenutno u saobraćaju samo 1.338 sa tendencijom da ih do kraja naredne godine bude 638.
Dašić ističe da zbog nedostatka ispravnih lokomotiva i teretnih vagona Srbija kargo trpi poslovni gubitak koji se meri milijardama dinara, i dodaje da je, prema podacima vidljivim u Agenciji za privredne registre, samo u poslednje četiri godine načinjen gubitak u visini od 5,5 milijardi dinara.
– Zbog nedostatka voznih sredstava, odnosno lokomotiva i vagona, ozbiljno su ugrožena radna mesta zaposlenih u preduzeću. Naime, nama je prihod i obim saobraćaja, odnosno prevoz robe u ovoj godini za 30 odsto niži u odnosu na prošlu sa tendencijom daljeg pada. Zato nam inženjeri, vozovođe, poslovođe odlaze iz preduzeća a niko ne želi da dođe i radi za platu od 50.000 dinara i to za posao koji je veoma kompleksan i ni malo lak. Inače, broj zaposlenih u preduzeću u ovom trenutku nije optimalan. Samo u poslednjih godinu dana napustilo nas je oko pedesetak radnika – ističe Dašić.
On objašnjava da se lokomotive i vagoni kvare jer u njih nije ulagano godinama.
– Ne realizuju se krediti, ne obezbeđuje se dovoljno finansijskih sredstava za njihovo održavanje a vozna sredstva su trenutno u očajnom stanju i zbog neispravnosti su uglavnom parkirana po radionicama za popravku u Srbiji. Pored navedenog, preduzeću šteti i to što dok mi nemamo dovoljno lokomotiva za prevoz robe one se iznajmljuju privatnim operaterima koji se favorizuju iako su nam direktna konkurencija. Umesto da mi prevozimo robu i tako zarađujemo lokomotive dajemo privatnim operaterima što je jedan od razloga zbog kojih Srbija kargo kao državni prevoznik robe u železničkom saobraćaju beleži gubitke. Nije nam jasno kako je moguće da se na očigled Skupštine akcionara, ministarstva i Vlade Srbije toleriše pravljenje ogromnih gubitaka a poznato je da je pre toga Srbija kargo poslovao sa profitom i to od svog osnivanja kao preduzeća. Najavljena mera da će Vlada Srbije da obezbedi 15 miliona evra za održavanje voznih sredstava Srbija karga neće dati rezultat jer se planira da se ta sredstva troše na redovno održavanje voznih sredstava a ne na investiciona – kaže Dašić.
On dodaje da će Sindikat Srbija kargo u slučaju da u dogledno vreme ne dobije odgovore na dopis koji je uputio nadležnima zahtevajući od njih pomoć u rešavanju navedenih problema pozvati zaposlene u preduzeću na proteste a ako bude potrebno organizovaće i štrajk upozorenja.
– Ako ni tada ne dobijemo istinite odgovore na naša pitanja radikalizovaćemo protest ili organizovati štrajk – zaključuje Dašić.
Од кога тражите помоћ. Ово је бре наша држава и наше државна предузећа. Који синдикат будите сви синдикат ако пре свега можете да се сложите како би штитили ваше интересе и сачували предузеће. Међу вама има способних који ће да протумачи финансијски план план јавних набавки и пословање видите колико су покрали па најурите багру из предузећа.Тада наставите са штрајком наравно цео народ треба да устане како би се променио закон где влада и министарства немају овлашћења да се мешају у пословање и одлучивање ваших вођа. каква смо ми држава, гори смо него на дивљем западу.
А што је најгоре ако имате још коју пару докраичи ће је са рачуна у свој џеп па ће право да вас одведу на биро а предузеће у стечај.
Шта нам је чинити, затворите врата лоповима станите на одбрану свога хлеба,недајмо више да нам одузимају државу нека ову демократију окаче мачку о реп јер ово је лоповкратија коју деценијама трпимо.
Они над вама спроводе насиље, понижење ропство… стоп свему томе. Какав ми Синдикат имамо када опет пет људи одлучују о свим радницима, где учествује радник нигде јер сва права су му одузели што демократијом, што безвлашћем …
stop naprednoj pljacki
Samo bih dodala sindikati su podeljeni i izgubili smisao ,
Kada su se delile „Zeleznice Srbije“ Kargo je uzeo sve sto je vredelo i lokomotive i vagone i radionice jer vi ste bili profitabilni a ostali svi gubitasi,primali prvi platu u mesecu i najvecu nikom nista,plzcali niste e sad kad je pukla tikva jao spasavaj koga ? Da niste od Slovenaca iznajmili dizel lokomotive 664 koje svakodnevno nebrigom takodje unistavate odavno bi katanac stavili.
Svaki strajk ubrzace propast preduzeca. Srbija kargo je slaba kompanija u odnosu na mocne privatne kargo kompanije u okruzenju. Jedini nacin da Srbija zadrzi kargo prevoznika jeste udruzivanje sa privatnim kompanijama u Srbiji i stvaranje jace nacionalne kargo kompanije. I povezivanje kompanija za remont lokomotiva i vagona u jedno poslovno udruzenje koje ce moci da prati potrebe zeleznice.
Lepo bi to bilo.
Ma kome pričati takve stvari. Ne vide dalje od nosa.