Međunarodna zajednica doživela debakl na Kosovu
Situacija na Kosovu jednim delom je posledica dosadašnjih pogrešnih poteza međunarodne zajednice i predstavlja njen svojevrstan debakl, posebno EU.
Amatersko vođenje dijaloga od strane EU, propala misija EULEX-a i nepotrebno slanje specijalnih jedinica ROSU na sever Kosova u srpske sredine. Sastav ROSU ne odgovara etničkoj strukturi stanovništva na severu Kosova, jer jedinice NATO/KFOR-a imaju mandat da garantuju sigurnost na celoj teritoriji Kosova.
Jednostrani potezi narušavaju ionako krhki mir i latentnu stabilnost, dok bi mere reciprociteta imale suštinski smisao posle potpisivanja sveobuhvatnog obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa između zvaničnog Beograda i Prištine. Međunarodna zajednica je dozvolila, da je Vlada Kosova razrešila članove Upravljačkog tima na šta je EU reagovala izjavom, da je taj potez kosovske vlade bio protiv duha dijaloga.
Nacrt statuta ZSO, kojeg je uradio Upravljački tim, polazna je osnova za razgovore i Vlada Kosova je trebala o njemu da se izjasni, a ne da ga apriori u celosti odbaci. EU je do sada na Kosovu uglavnom rasipnički potrošila oko 2,5 milijarde eura novca poreskih obveznika EU.
Analitičari smatraju, da EU nije izgubila kredibilitet zato što se umešala američka administracija u dijalog između Beograda i Prištine, već zato što su pojedine zemlje članice delegirale svoje izaslanike, i time praktično dovele autoritet Brisela pod znak pitanja.
Bez većeg angažovanja SAD u dijalogu, a naročito u fazi približavanja finalnom sporazumu, teško je očekivati bilo kakav značajniji napredak. Debakl je doživela misija OSCE na Kosovu, posebno zbog organizacije nedavnih nelegitimnih lokalnih izbora u četiri opštine na severu Kosova (Severna Mitrovica, Leposavić, Zubin potok i Zvečan).
Međunarodna zajednica je podrškom održavanju nelegitimnih vanrednih lokalnih izbora u četiri opštine sa većinskim srpskim stanovništvom i dovođenjem etničkih Albanaca za gradonačelnike u srpskim sredinama produbila postojeću krizu i destabilizirala situaciju na Kosovu.
Zašto je Escobar prilikom saslušanja u američkom Kongresu prećutao činjenicu o lokalnim izborima na severu Kosova, koje je priznao pre nego što su i održani što je dovelo do eskalacije situacije.
Ko je odgovaran za održavanje nelegitimnih lokalnih izbora kada se znalo da na njima neće učestvovati Srbi, dok sada Escobar traži ponovno održavanje lokalnih izbora na severu Kosova. Zbog svega toga i ne iznenađuje debakl međunarodne zajednice na Kosovu.
Međunarodne snage NATO/KFOR-a imaju važnu ulogu u osiguravanju i održavanju bezbednosti na Kosovu za sve građane, bez obzira na njihovo etničko poreklo, posebno za srpsku zajednicu što je potvrđeno i u saopštenju NATO-a sa nedavnog samita u Viljnusu.
KFOR je napravio grešku što je prećutno dozvolio, da jedinice kosovske specijalne policije budu nepotrebno raspoređene na severu Kosova i koje bez odobrenja KFOR-a ne bi smele biti raspoređene.
Gabriel Eskobar, izaslanik Stejt Dipartmenta za Zapadni Balkan je izjavio: „Mislim da je na obe strane zadatak da ne militarizuju ovo pitanje, da ne šalju specijalne jedinice u mesto gde postoji KFOR i gde nema potrebe za tim.” (Intervju za VOA Gabriel Escobar: „O tablicama u Briselu, Srbija i Kosovo da ne militarizuju situaciju“).
Izvor: IFIMES – Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije sa sedištem u Ljubljani
_______________________________________________________________