I dalje se širi afrička kuga, farmeri očajni, države nema nigde (VIDEO)
Umesto da posle nekoliko nedelja počne da opada broj zaraženih svinja afričkom kugom to još uvek nije slučaj. Ona se i dalje širi Srbijom i trenutno je zaraza evidentirana u čak 32 opštine ili grada. Veterinari i stočari za nastali haos krive državu jer ne postoji tačna evidencija svinja i njihovo praćenje kretanja. Veliki broj domaćinstava u zaraženim područjima ne može da prodaje svinje čak iako su zdrave, a zbog ćutanja države ulaze u sve veće probleme.
Tri generacije porodice Nešković iz Bečnja nadomak Čačka uzgojem svinja se bave od 2000.godine, i to im je jedini posao od koga žive. Imaju oko 60 prasnih krmača, ugovorene poslove i isporuku, ali sada je sve zaustavljeno nakon što je selo proglašeno zaraženim područjem od afričke kuge.
“ Mi uglavnom gajimo prasiće do 30-ak kilograma a potom ih prodajemo jer toliko imamo objekata i da bi sve to funkcionisalo. Medjutim, sad su nam ostali tovljenici koje nismo mogli da prodamo i sada je sve puno. Sad kada budu krenuli da se prase mi nemamo gde da ih stavimo. Ne znamo šta ćemo. Niko nema da se pojavi da kaže gde će ko da otkupi naše tovljenike, gde ćemo prasad. Nikoga nigde nema, baš njih briga šta se dešava sa nama. Ne znam šta ćemo. Da krenemo negde ilegalno, ali ministarka kaže da ih ne sklanjamo da ne širimo. Neka dođu da kažu šta će, šta da radimo”, kaže Dragan Nešković.
Spremni su da testiraju prasad, ali klanice odbijaju da ih prime. Svinje su prerasle, a uskoro bi trebalo da dođu nove. Problemi postaju sve veći, a država se ne pojavljuje.
“Oni su radili nešto samo sebe da operu. Nešto pričaju, zamazuju oči da je nešto urađeno. Medjutim nije ništa, ne znamo kuda ćemo. Niko da dođe da kaže evo to je rešenje. Jedino rešenje je praćenje životinja, obeležavanje i da nam obezbede klanice gde ćemo mi da prodajemo našu prasad ili neka nam kažu ne možete da se bavite sa tim narode. Idite radite kod ovih novopečenih za 50.000 dinara, ti ne možeš na svojoj zemlji da živiš, nemoj da živite na selu, otiđite radite tamo. Ako kažu ne možete da se bavite svinjama kupite krave, ali nemoj za 26 dinara litar mleka”, kivan je Dragan Nešković.
Zbog toga su pojedini poljoprivrednici prešli u sivu zonu pa je saobraćajna policija u Čačku zaustavila i otkrila transport svinja iz zaraženog područja, iako zakon predviđa novčanu kaznu ili zatvor do dve godine za one koji ne postupaju po propisima, odlukama ili naredbama kojima se određuju mere za suzbijanje ili sprečavanje zaraznih bolesti životinja.
“Jednostavno je teško održati, jednostavno se ne sprovodi na način kako treba da se sprovodi tako da ovo pogoršanje situacije koje imamo nakon 68 dana je isključivo posledica nepoštovanje mera kontrole prometa i praktično nelegalnog prometa životinja što sa ovog što sa drugih terena”, kaže dr sci vet. Zoran Debeljak iz Veterinarskog specijalističkog instituta Kraljevo.
Veterinari apeluju na vlasnike farmi da prijave svaku promenu kod svinja, ali i da učine sve da zaštite svoje objekte, onemoguće pristup drugim ljudima, nakupcima, i da postave dezinfekcione barijere. Nakon što sve prođe, moraju se sagledati svi propusti sistema i zatražiti odgovornost, jer će sve ovo itekako uticati na stočni fond Srbije.
“ Ali sada je sve na vlasnicima, prijava i samo prijava. Ili uginuća ili promena zdrastvenog stanja životinja gde bi nadležni veterinar izašao na teren i postavio sumnju da li jeste ili nije. Samo sa tim možemop nekako da se borimo. Nakon toga postoje samo analize propusta i čija je odgovornost. Voleo bih da dođemo do toga čija je odgovornost i daću sve da saznamo i vidimo šta je nadležnost veterinara, veterinarske inspekcije u ovim područjima”, kaže Velkovski.
Prisustvo afričke svinjske kuge je od početka juna do sada registrovano u 1 070 poljoprivrednih gazdinstava. Eutanazija, odnosno ubijanje svih svinja koje su bile u blizini one kod koje je registrovana bolest, jedino je rešenje za suzbijanje bolesti, jer za nju nema leka.
Afričku kugu svinja (AKS) ne možemo sprečiti jer ne postoji vakcina, terapija i bolest je smrtonosna za ove životinje. Ali virus se ne prenosi na ljude, kaže , dr sci vet. Zoran Debeljak iz Veterinarskog specijalističkog instituta Kraljevo. – Ovo oboljenje nije zoonoza, a to znači da se virus ne umnožava u čoveku. Ali je činjenica da ga čovek može preneti na različite načine. S obzirom na to da nema leka niti vakcine teško je iskoreniti kada se jednom pojavi. Ovo nije klasična kuga svinja, već mnogo ozbiljnija bolest – naglašava naš sagovornik. Još jedna od specifičnosti AKS-a je i to da je pravi domaćin ovog virusa zapravo krpelj, a svinja samo slučajni domaćin za koju je bolest fatalna. |
Koja je ovo sprdnja! Gde je sad genijalni Sekler da iz svoje struke sprecava „epidemiju“ svinja!?
Samo u pečenjarama nema epidemije 😁🤣
Pa Srbija od 2000.god.je samo tetitorija,u kojoj se diluje droga,ubikaju se ljudi,potpuno bezzakonje.
Bice zima duga i zajebana.
MRS,nije Šekler stručnjak za svinje on je za viruse pernatih životinja,to je jedno a drugo sve bolesti svinja se prvo pojavljuju u selima oko Mrčajevaca nešto tu nije baš jasno.
Gospodin Šekler je renomirani svetski priznati virusolog.
Čovek se bavi naukom,sve ima u malom prstu.
Imam najkvalitetije hrane za neku godinu,imam novca i da odem u kupovinu u drugu državu,gde nema kuge.
Sve ovo dolazi od nakupaca stoke, medjutim to se precutkuje.Kad bi se novinarski istrazivalo sta se dešava po Srbiji, gradovima i to iznosilo javno, drugacije bi bilo i stanje u Srbiji.Svaki grad i njegove lokalne mocnike treba novinarski ogoliti, raskrinkati te šeme i kombinacije…Ali ko ima vremena za tako nesto.Ora et labora