Ovo su proizvodi iz Srbije koji su povučeni sa inostranih polica, kod nas bili u slobodnoj prodaji
Građani Srbije, čini se sasvim slučajno, saznali su da domaći čips sa paprikom sadrži kancerogene materije, te da je zbog toga uništen. Problem je prijavila Hrvatska koja robu nije pustila u svoju zemlju. Nadležni u Srbiji su se oglasili tek kad je vest objavljena. Informaciju o čak devet kontigenata različite robe iz Srbije koji, od početka godine nisu mogli da izađu iz zemlje jer je utvrđeno da su opasni po zdravlje, država nijednom rečju nije obavestila javnost. A spisak je poduži i zabrinjava.
Informacija da se u čipsu sa ukusom paprike, koji proizvodi Chips way d.o.o. iz Čačka nalazi kancerogena materija objavljen je na sajtu za brzo alarmiranje na hranu i stočnu hranu pri Evropskoj komisiji.
Na sajtu je pisalo da je u čipsu pronađen visok nivo kancerogenog akrilamida za koji se procenjuje da u hrani može da poveća rizik od razvoja raka.
Proizvođač je tvrdio da je sve uništeno na granici, ali se ispostavilo da nije. Ministarstvo poljoprivrede je u svom saopštenju navelo da je naknadno dat nalog da se unište preostali proizvodi iz iste serije.
Ovo, međutim, nije prvi put od početka godine da roba iz Srbije nije mogla da pređe granicu. Naime, čak deset puta su kontingenti zaustavljeni. I svaki put je ustanovljeno da roba sadrži nešto što je opasno po zdravlje.
Tako su pre mesec dana, 7. jula, sa granice sa Slovenijom vraćene breskve proizvedene takođe u našoj zemlji. Tada je ustanovljeno da breskve sadrže insekticid hlorpirifos. Nakon kontakta sa ovim insekticidom, kod potrošača može da dođe do različitih efekata na nervni sistem, poput glavobolje, zamagljenog vida, pojačanog lučenja pljuvačke, napada, a u ekstremnim slučajevima, u zavistnosti od količine i dužine izlaganja – i do kome i smrti, navodi američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti. Informacije šta se desilo sa ovom robom na sajtu nema.
20. juna, a zatim ponovo 7. jula na granici sa Bugarskom, kontrola je utvrdila da se u stočnoj hrani iz Srbije nalazi aflatoksin B1, koji je najtoksičniji od svih aflatoksina. Međutim, nikakve mere, poput uništenja, nisu preduzete, navodi se na sajtu EK. Velika verovatnoća je da je ovo mleko završilo na našem tržištu.
Reč “ozbiljno”, napisana crvenim slovima, prva je stvar koja “upada” u oči kada se pogleda naredni proizvod u kojem su pronađene nedozvoljene materije. U dimljenom lososu, proizvedenom u Srbiji, u kontroli na granici sa Hrvatskom, 5. jula pronađena je bakterija listeria monocytogenes, koja se često može naći u različitoj hrani. Ona izaziva bolest listeriozu, koja najčešće prolazi kao upala moždanih omotača, a može da izazove i upalu mozga, dok trudnice mogu da budu u riziku od pobačaja ili rođenja mrtvog deteta. Proizvod je povučen iz prodaje u Hrvatskoj.
Kao ozbiljan označen je i insekticid hlorpirifos, koji je pronađen u nekaterinama iz Srbije, i to na granici sa Rumunijom 12. jula. Na sajtu piše da su sve nektarine koje su tada bile namenjene za izvoz uništene.
5. jula na granici sa Hrvatskom, utvrđeno da nije postojala sva zdravstvena dokumentacija neophodna za izvoz u države Evropske unije, i to za kikiriki koji se proizvodi kod nas. Ova roba je vraćena, a potom je, kako se navodi na sajtu EK, poslata nova tura.
12. aprila ove godine, Srbija je u Belgiju izvezla zamrznute jagode, ali je u toj zemlji kontrola ustanovila prisustvo veće količine kadmijuma od dozvoljene. Inače, ovo je metal čije velike količine mogu da imaju kancerogeno dejstvo, a on može i da dovede do oštećenja bubrega, bolesti kostiju i anemije. Ove jagode povučene su sa tržišta Belgije.
Još jedna isporuka koja je označena kao ozbiljna uništena je na granici sa Hrvatskom, kada su 18. februara na jabukama iz Srbije pronađeni ostaci pesticida formetanat hidrohlorida koji, prema naovidma Agencije za zaštitu okoline pri Ujedinjenim nacijama, može biti toksičan ako se unosi oralnim putem. Inače, dozvoljena količina ovog pesticida koju je propisala EU je 0,01 miligram po kilogramu, a u ovim jabukama pronađeno je oko 0,15, te je naloženo da se one unište.
Još jedan problem desio se na granici sa Hrvatskom, kada je 31. marta naloženo uništenje biljnog likera iz Srbije, u kojem je pronađen nedozvoljeni aditiv Orange II.
Šta se desilo sa hranom za koju je utvrđeno da sadrže opasne materije pitali smo Ministarstvo poljprivrede. Zanimalo nas je da li je ona uništena kao i šta je garancija da se nije našla na trpezi domaćih potrošača. Ogovore do objavljivanja ovog teksta nismo dobili.
Nadležni u Srbiji su se oglasili tek kad je vest objavljena.
I hibridni rat Srbija gubi. Što nam se ovi o ovako događa?
Mi Hrvate kinjim i optužijemo za bombardovanje izbeglica iz Knina. A oni nama vraćaju milo za drago objavom kancerogenog čipsa i uništavaju nam izvoz.
Sad se pitajmo ko je na većoj šteti i čija je politika uspešnija?
Uloga i značaj ekonomske politike u postizanju makroekonomske stabilnosti. Ekonomska politika leži u osnovi reformskih koncepata koji su pratili zemlje u tranziciji, samim tim i Srbiju. Zavisno od teorijskog utemeljenja ekonomske politike, ali i njenih empirijskih dometa,zavisi i ekonomski rast i razvoj društva u cjelini. Osnovni cilj ekonomske politike svake zemlje jeste upravo ekonomski rast i razvoj. Međutim, praksa je pokazala (a kvantitativni pokazatelji to neumoljivo potvrđuju) da je ekonomska politika Srbije podlegla uticaju politike (ili, kako se često ističe, ‘političke’ politike), te da je u funkciji zadovoljenja političkih ciljeva i ambicija, a ne objektivnih i nužnih ekonomskih procesa i tokova. Analizi uspešnosti i dometa ekonomske politike ima dva aspekta: jedan je analiza institucionalnog kapaciteta kao osnova za uspostavljanje i razvoj efikasne ekonomske politike, a drugi aspekt analizira upravo uspešnost i efikasnost postojećih institucija posredstvom procesa deregulacije, kao jednog od nosećih stubova tranzicionih promjena. Proces tranzicije, sa jedne strane, za ekonomiju Srbije je predstavljao početak uspostavljanja ekonomije zasnovane na tržišnim principima, dok je, sa druge strane, doveo do toga da se sve više preispituju polazne osnove ekonomske politike Srbije, kao i uslovi pod kojima nastaje.
Muka mi je od ovih zavera protiv Srbije , pa cipsaru su kupili Hrvati covece ako ti nije jasno,o kakvoj etici pricas , treba da pricas prvo o zdravlju ljudi , ko zna sta sve kod nas prolazi i ne objavljuje se i sta sve jedeme sto je u civilizovanim zemljama zabranjenu .Bemoj da mi pises ekonomske traktate m zdravlje je uvek vaznije od bilo kakve ekonomije
Odgovor za Marko Kraljevic
Marko Kraljević prospa biserne srpskih gliposti-tvrdeći. zdravlje je uvek vaznije od bilo kakve ekonomije.
Znači marko oni koji nemaju ekonomiju imaju dobro zdravlje. To vidimo na našem primeru.Mi pucamo od zdravlja iako nam je davno pukla ekonomija 🙂
Pa Marko utuvi u tinteru da je – DOBRA EKONOMIJA PRVI USLOV ZA KVALITETNO ZDRAVLJE NARODA – Primer Švetska.
Marko jesi ti Sepski BUZDOVAN ali ne razumeš politiku.
E zato nam ovako i ide 🙁
Ako si oštar i nadmen ne znači da si u pravu. Švedska nije gradila ekonomiju na čipsu i bakalaru nego na izvozu nafte! Slažem se da si omašio temu i iskoristio tekst da pokažeš umeće sklapanja rečenica
AĐ: Švedska gradila ekonomiju na izvozu nafte?
Ja mislio da je Norveška poznata po izvozu nafte i gasa, ali hajde, neka je i Švedska. Ali, Švedska ima jedan Volvo AB (kamioni, autobusi, građevinske mašine), Volvo Cars AB (da, kupili kinezi, ali samo tako što su dali novac, i dalje tamo rade švedski inženjeri, a patente ne mogu da pokupe i primene na kineskim brendovima vozila), Scania, Ikea, Ericsson, Electrolux, H&M, Assa Abloy, Essity, Skanska, Vattenfall, itd.
Sve svetski poznate kompanije, a šta imamo mi da je poznato u svetu? Da nije onaj nazovi Sabor trubača u Guči? Da nisu možda Novak Đoković i Nikola Tesla? Od svega toga nam neće biti viši standard niti bolji život, a stalno nam se nameću takvi idoli i ideali, mi kao narod ne znamo da odvojimo zabavu od ozbiljnog bavljenja poslom i razvojem biznisa – kad nam dođu stranci u posetu, umesto da ih pitamo za mišljenje o nekoj tehnologiji, proizvodu, unapređenju organizacije proizvodnje i marketinga na stranim tržištima, mi ih pitamo da li su čuli za Đokovića i Teslu!
Kad Tigar krene da truje sve oko sebe…
Oni nas bombama mi njih cipsom, samo povuci sa domaceg trzista.
Sve što je vraćeno iz drugih država kao i štetne proizvode proizvedene u Srbiji za srpsko stanovništvo pojeli su stanovnici Srbije. Ubijaju nas lagano ali sigurno.
Slika i prilika stanja svih institucija u našoj zemlji.Svi se plaše ( a mnogi i ne znaju) da rade posao za koji su plaćeni.A onda su krivi drugi,po pravilu ekonomski razvijenije i zemlje gde institucije rade svoj posao ( demokratske).Kod nas magla i laž.Ubijamo sopstveno stanovništvo.
Ja mislim da bi ovim cipsom trbali hraniti penzionere da ih se drzava resi jer drzava potrosi silne pare na povecanju njihovih penzija .
Misliš na oca i majku
Odgovor za Da te bog saciva.
Da se zna istina
Ti penzioneri su za vreme svog radnog veka uplaćivl penziono i zdavstveno osiguranje 25% od svoje bruto zarade.
E da su te pae ulagali u živorna osiguranja danas bi imali u proseku 200000 evra kapitala i bili bi najbogatiji sloj građanstva.
Ovako su došli do prosjačkog štapa.
Sve te pare iz najbogatijeg fonda su se odlila u potrošnju i finansiranje neprofitnih projekata i ratova.
To je živa istina.
Penzioni fond je uništen devedesetih,finansiranjem ratova u SFRJ tim novcem!
Toliko
Pitam se kako to naša kontrola proizvoda nije uočila,ndgo se tsk na granici otkriva.Ovo je strašno.Sve što se ne unisti završi na našem tržistu.Trujemo sopstveni narod.Ko je odgovoran i jeli kažnjen.????
Bla bla,sto ne navedete koji proizvodjaci su u pitanju
Misliš na oca i majku
А када ћемо да добијемо списак ГМО производа које увозимо и који нам се продају најчешће у Лидлу, мада их има и у другим маркетима.
Zašto se čudimo? Zašto tražimo krivca gde ga nema?
Pogledajmo se svi u ogledalo,pa optužujmo druge..Jeli moguće da smo zaboravili aferu AFLATOKSIN?
Kao da je bila pre sto godina..
Jesmo li zaboravili povraćaj celog godišnjeg roda jabuka,pre nekoliko godina?
Hoćemo li se odviknuti od varanja,ili pokušaja varanja..
Na kraju sve to pojedemo sami..
Mirko Čadež sigurno ne jede zatrovanu Srpsku hranu..Jedemo mi i umiremo kao muve..Ne zaboravite da nas je za deset godina manje pola miliona..
Ako nastavimo ovako,za 50 godina neće nas biti..
Žao mi je što smo nikakvi ljudi..Svi,koliko nas ima.
Dakle vise nemaju mere u prskanju. Boze sacuvaj!
Ma to su Jokso i Boro menjali ulje , pa je cips dobio rumensiju boju.
Ja ga nosim na svakom putovanju , uvek samnom.
Oni ulje menjaju na vreme . Cips je ukusan . Vlado i Boro ne trube o tome kad menjaju ulje. Najbolji je orginal cacanski.
A TO STO NAS LAZI RUS SVAKODNEVNO TRUJE RAZNIM BLJUVOTINAMA SA LAZNIH PROFILA TO NEMA VEZE????
Stanovništvo nije svesno koliko puta se prska jabuka, kad ni svinje nece da je jedu. Kontrola proizvoda u Srbiji ne postoji. Još uvek se kupus prska radomilom, srpski seljak je spreman na sve samo da se uzmu pare
Nektarine za izvoz su unistene.Ostalo smo mi poruckali, nema veze.
Da li te firme koje ruše poverenje u Srbske proizvode odgovaraju kome, ili je priča neka druga. Da li se pišu drakonske kazne ili se tapšu po ramenu govoreći,ma proći će to drugi put..!!?
Koje mi smeće jedemo!! Ko uopšte proverava to, da li postoji inspekcija?? Očigledno ne, banana država smo mi!
Koje mi smeće jedemo!! Ko uopšte proverava to, da li postoji inspekcija?? Očigledno ne, banana država smo mi!
Možda sam glup,ali odkud mi proizvodimo dimljeni losos i kikiriki?
Ljudi nije bitno ko je vratio robu.Teorije zavere ne postoje.Postoji kontrola kvaliteta.Mi to nemamo, a muljatora koliko hoćeš.Ovo za čips ne sumnjam da je tačno.Ako već hoćete revanšizam, molim lepo odradite analizu konkurentskog čipsa ili pak proizvoda iz Hrvatske(ima ih podosta u Srbiji).Međutim biće pojeo vuk magarca, a muljatori će i dalje da nas truju i uvoze robu neproverenog kvaliteta sa aspartamom, aflatoksinom…bitna je zarada i da toga ko zarađuje čuva bratija iz vlasti.
Dimljeni losos proizveden u Srbiji? Ne verujem da se radi o lososu iz onog ribnjaka kod Valjeva, a i ako ima još takvih u Srbiji, to su male količine i prodaju se lokalno.
Dakle, verovatno se radi o uvezenoj ribi, da li je uvezena sa tim bakterijama, jer bi tamo negde morala praktično da se uništi, ili je bakterije dobila u Srbiji zbog neadekvatnog skladištenja, obrade ili transporta?
KO u ovoj državi treba ovim da se bavi, da li recimo ministar poljoprivrede i ministar trgovine treba da podnesu ostavke zbog ovakvih stvari?
Ne treba nama ni korona, ni osiromašeni uranijum, ni Amerika ni Albanija, naš čovek svesno truje ljude oko sebe. Svoj narod, komšije, rođake, tuđe dete. Užas.
Mi nismo više onaj narod od pre sto godina. Ostao je talog i ne treba da nas bude ako smo ovakvi.