Besplatni udžbenici za sve učenike u Srbiji
Niš – Kragujevac – Čačak – Bujanovac:
Dok se vrlo mali broj profesora izborio za udžbenike Fondacije „Alek Kavčić“, ostali đaci u Srbiji, za razliku od svojih vršnjaka iz Beograda, morali su i ove školske godine da iz kućnog budžeta izdvoje od 10.000 do 20.000 dinara za kupovinu udžbenika, što novih, što polovnih.
Dok roditelji sa juga Srbije, iz Šumadije i Moravičkog okruga negoduju tražeći besplatne knjige i za decu van prestonice, takozvana kosovska Vlada donira novac za udžbenike za albanske osnovce u Preševu i Bujanovcu, ali srpska Vlada ne završava rekonstrukciju škole, pa je deo bujanovačkih đaka samo dan pre polaska obavešten da će nastavu pohađati – u lokalnom Domu kulture.
Vest da će svi učenici beogradskih škola dobiti besplatne knjige za školu obradovala je roditelje u prestonici, ali i naljutila veliki deo Srbije.
Primer Beograda na jugu su sledile samo dve opštine – Surdulica i Vladičin Han, opštine koje su često na dnu u statistikama o prosečnim platama, a Prokuplje je za sve prvake obezbedilo besplatne udžbenike.
Dva dana pre početka školske godine u Surdulici su učenici dobili nove udžbenike koje će na kraju školske godine vratiti u opštinsku biblioteku.
U Vranju udžbenici nisu besplatni, ali je na Gradskom veću usvojeno da svaki prvak dobije po 7.000 dinara kada škole dostave spisak Gradu, dok je slična situacija i u Svrljigu gde se, pored školskog pribora, roditeljima prvaka daje i po 5.000 dinara iz opštinske kase.
Polazak u školu trebalo bi da bude lep dan za đake, a najčešće je za roditelje podsetnik da je obrazovanje u Srbiji daleko od besplatnog. Samo za knjige za prvi razred osnovne škole potrebno je izdvojiti preko 10.000 dinara, a pored toga potrebno je obezbediti i ranac, sveske, pribor, opremu za fizičko…
Što je razred viši, viša i je cena
Za moje dete koje ide u 7. razred knjige koštaju 17.500, a samo udžbenik iz biologije 1.750 dinara. Toliko je koštala jedna moja fakultetska, stručna knjiga. Traže četiri knjige za srpski jezik, za svaki predmet po nekoliko, a sveske moraju da budu ukoričene. Oni ni ne stignu da otvore sve knjige koje tamo ponesu. Rančevi naše dece su 15 kg, nikad više knjiga, a nikad manje znanja – rekla je jedna majka.
Pojedini profesori izborili su se za jeftinije udžbenike koje nudi Nova škola, odnosno Fondacija Alek Kavčić, a učitelj Osnovne škole “Učitelj Tasa” Dejan Petrović više puta je isticao da su udžbenici Fondacije kvalitetni i da njihova cena rasterećuje kućni budžet roditelja.
U Nišu od prošle godine pravo na besplatne udžbenike imaju osnovci i srednjoškolci čiji je roditelj ili oba roditelja osoba sa invaliditetom prvog ili drugog stepena.
Krajem prošle godine gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski rekla je da Grad nema mogućnosti da pomogne svoj deci, ali da će, ako im budžet to dozvoli, od naredne školske godine svi prvaci imati besplatne udžbenike.
Iako je na društvenim mrežama objavila statistiku „Budžet Grada Niša, potvrda razvoja“, iz Kabineta gradonačelnice navode da „Grad dobro stoji finansijski“ ali besplatnih udžbenika za prvake nema.
Gradsko veće Niša odlučilo je da upravo zbog toga svi sednjoškolci sa prebivalištem u Nišu i oni iz susednih opština-gradova koji pohađaju nastavu u niškim srednjim školama imaju besplatan prevoz za sve tri zone na teritoriji grada, kako bi školska deca i njihovi roditelji imali veći benefit umesto samo roditelja prvaka.
Odlukom Vlade, Ministarstvo prosvete obezbeđuje veliki deo besplatnih udžbenika za osnovnu školu za učenike iz socijalno/materijalno ugroženih porodica, učenicima sa smetnjama u razvoju i invaliditetom i za đake koji su u porodici treće ili svako naredno rođeno dete u sistemu obrazovanja i vaspitanja.
Potez u Beogradu i nedavne izjave predsednika Srbije da to nisu besplatni udžbenici, već novac svih građana, ali samo za prestonicu, inicirali su i peticiju koju je za samo jedan dan na sajtu Kreni-promeni potpisalo njih 30.000 i kojom se traže besplatni udžbenici za svu decu u Srbiji koja pohađaju osnovnoškolsko obrazovanje.
Opozicija u Nišu je više puta tražila da deca na jugu Srbije dobiju isti tretman kao ona u Beogradu, a tema novog protesta „Srbija protiv nasilja“ jesu besplatni udžbenici.
Ima knjiga – nema škole
Besplatne udžbenike u Bujanovcu i Preševu dobili su samo albanski osnovci zahvaljujući donaciji takozvane kosovske Vlade od 250.000 evra, a prvaci u Bujanovcu, Preševu i Medveđi dobijaju rančeve i školski pribor koji je obezbedila Služba Koordinacionog tela za ove tri opštine.
Ipak, tema besplatnih udžbenika poslednja je o kojoj osnovci u Bujanovcu i njihovi roditelji trenutno razmišljaju, jer su samo dan pre početka školske godine saznali gde će pohađati nastavu. Zbog rekonstrukcije OŠ „Branko Radičević“ koju pohađaju srpska i romska deca, učenici prvog i drugog razreda će novu školsku godinu početi u prostorijama Doma kulture u Bujanovcu, dok će učenici od trećeg do osmog razreda nastavu slušati u SŠ „Sezai Suroi“, u kojoj se nastava odvija na albanskom jeziku. Časovi će, osim za prvake, trajati po 30 minuta.
Škola se renovira od drugog polugođa 2022. godine, a rok za završetak radova je – januar sledeće godine. Viši razredi su prethodnu godinu završili u školi „Sezai Suroi“, dok su niži bili smešteni u SŠ „Sveti Sava“ koja je trenutno zatvorena zbog rekonstrukcije i čiji su učenici takođe premešteni na Ekonomski fakultet.
Roditelji osnovaca su proteklih mesec dana držani u neizvesnosti, jer se do 31. avgusta nije znalo gde će deca pohađati nastavu, a neki od roditelja došli su u redakciju Bujanovačkih i poručili da se osećaju prevareno, dok su pojedini spremni i da decu upišu u neku od seoskih škola ili čak da decu odvedu u Vranje.
Majka dva osmaka Ana Glišić pita se kako decu dobro pripremiti za upis u srednju školu, jer će im i dalje časovi trajati po 30 minuta.
Kad su deca krenula u peti razred školske 2020/21. godine zbog korone većina nastave je bila organizovana onlajn ili u prevodu “ snađi se“ da deca mnogo ne izgube od obrazovanja. Kasnije je krenulo renoviranje škole i opet snalaženje, jer čas traje 30 minuta u školi koja se pokazala kao dobar domaćin – kaže jedna Bujanovčanka.
Skraćeni časovi, kako kaže, i pored zalaganja nastavnika da izvuku maksimum, nose posledice pa poziva nadležne da se razmisli i o nekoj vrsti pripremnih časova jer nemaju svi mogućnost da plate privatne časove.
„Besplatno do knjiga samo preko Fondacije Alek Kavčić“
Nakon brojnih inicijativa i peticija za besplatne udžbenike, oglasio se Nedeljko Ašanin, predstavnik Fondacije „Alek Kavčić“ i napisao na svom Fejsbuku da se ne slaže da besplatne udžbenike obezbede gradovi i opštine, već da je „jedini pravi način da obrazovanje bude besplatno u ovom trenutku” jesu knjige Fondacije.
Ljudi koji potpisuju onlajn peticije za besplatno obrazovanje ne shvataju da opet idu protiv sebe i protiv Srbije. Ministarstvo prosvete će reći – OK, hiljade potpisa građana su tu. Dakle, biće besplatno obrazovanje u celoj Srbiji. Ali, neće biti besplatno. Opštine i gradovi će plaćati opet najskuplje izdavače, a čijim parama? – napisao je Ašanin.
Sada samo učenici tri kragujevačke škole uče iz knjiga koje ne plaćaju. Deset odeljenja škole u Čumiću, jedno odeljenje škole „Stanislav Sremčevićˮ i oko 80 đaka „Živadinke Divacˮ koriste nastavne udžbenike Fondacije Alek Kavčić.
Ostali, za razliku od Beograda, za udžbenike i dalje izdvajaju ne male sume novca. Izuzetak su prvaci kojima je lokalna samouprava obezbedila besplatne komplete knjiga.
Smatram da deca iz Beograda ne treba da budu privilegovana, to što se radi je nepravda – kaže u anketi za Glas Šumadije jedna Kragujevčanka držeći u ruci spisak potrebnih knjiga.
Kao poseban problem roditelji ističu i to što u školama dobijaju spiskove izdavača čije je naslove nemoguće naći na štandovima lokalnih prodavaca polovnih knjiga pa su prinuđeni da kupe nove, gde se cena jednog udžbenika kreće od 200 do 500 dinara, dok je za komplet potrebno izdvojiti oko 10.000.
Vučić: Ne postoji ništa besplatno
Na činjenicu da je peticija „Kreni promeni“ u samo jednom danu dobila podršku preko 30.000 građana, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da “ne postoji ništa besplatno i da sve to na kraju uvek plate građani“.
Odgovor iz „Kreni promeni“ na njegov komentar bio je da je to tačno, ali i da je potpuno tačno da sve što se uradi javnim novcem plaćaju građani – i kada se izgradi put i kada se podele pare narodu pred izbore i da građani plaćaju i političare. I cenu političke korupcije, toliko raširenu u Srbiji, takođe plaćaju građani.
Profesor dr Slobodan Cvejić kaže za čačanski Ozonpress da su odluke lokalnih samouprava koje obezbeđuju besplatne udžbenike svojim đacima svakako dobre, ali da država mora da omogući i onim samoupravama koje nemaju novca u budžetima da to urade da ne bi bilo razlike među učenicima.
Uz zahtev da čačanski mališani i đaci o trošku gradskog budžeta dobiju besplatan boravak u vrtićima i besplatne udžbenike za školu, iz čačanske organizacije Dveri dali su i predlog kako da se građani dodatno ne opterećuju kao poreski obveznici.
Njihov predlog je da se uradi preraspodela pozicija u gradskom budžetu.
– Predlažemo da se troškovi za boravak dece u vrtićima i nabavku udžbenika za đake obezbede preraspodelom budžetskih sredstava sa stavki kao što su ugostiteljske usluge u upravama i javnim preduzećima, putovanja u inostranstvo i sredstva za kupovinu, održavanje i korišćenje službenih automobila i druge nenamenske i koruptivne nabavke kojih je po procenama stručnjaka preko 30% u budžetu u svakoj lokalnoj samoupravi – navele su Dveri.
Iz Pokreta „Kreni promeni“ kažu da roditelj sa prosečnim primanjima samo za početak škole mora da izdvoji bar trećinu plate i podsećaju da su u nekim zemljama, kao što su Crna Gora, Severna Makedonija, Češka, udžbenici besplatni.
Besplatni su i za decu iz Beograda. Za našu decu o našem trošku.
Potreba građana južno od Beograda je da imaju svoju nacionalnu mrežu. Ovaj tekst nastao je u okviru te inicijative koju čine medijske kuće Južne vesti, Ozon Press, Glas Šumadije i Bujanovačke.
_____________________________________________________
Da li ce nas dragi gradonacelnik dati deci iz Čacka besplatne knjige ili bar neki dinar da deca kupe sveske?
Knjige za tehničku školu 27000. Za osnovce 10000-18000.Dvoje dece 45000,bez sveski i pribora.Kažete u tekstu gore trećina prosečne plate. Nisam znao da je prosek 135000 dinara !
Na zalost,direktori nisu domacini vec stranacki dovedeni poslusnici..bira se izdavac gde se najvise „ucari“..roditelji ne znaju,nastavnici u „dilu“sa direktorom ili ne smeju da talasaju i sve u krug..cemu menjanja svake godine?!mogu se koristiti knjige za 5..6 generacija..ali to ne odgovara lopovima i zato je problem Roditelji,mi smo krivi sto nas svi u krug vrte
Imate skripte u fotokopirnici kod ekonomske.
Poštovani,
Udžbenici bi trebslo da budu besplatni za svu našu decu!!!!
Sve su to naše pare a ne njihove.
Pozdrav svima.
Свињарије Вучића и ове власти. Београд са 1.600.000 становника добија више од 1.000.000.000 евра. Од 42 капитална пројекта Србије у Београду ће бити лоцирано 36. За то су гласали СНС посланици и из Сврљига, Новог Сада, Ниша, јужније и северније.
Бал на води, Метро, мостове на Сави и Дунаву, Пошту, Експо, „Национални“ стадијум, сву ту администрацију и све националне ТВ мреже, РЕМ, Центри за ово и оно…све је у Београду, све манифестације се бесрамно само тамо организују а све то плаћа цела Србија. И Београдски фестивал игре који неће гледати Чачани.
Захваљујући овој власти и Сви Србину.
Погром је у току увелико.
Srbijo sram te bilo nekom si majka a nekom maćeha i dozvolila si da ti Kurti finansira đake iz Srbije.
Srbijo sram te bilo nekom si majka a nekom maćeha i dozvolila si da ti Kurti finansira đake iz Srbije.
Бесплатно заглупљивање
Najbolje da sve u Srbiji besplatno nisu svi socijalni slucajevi da im treba pomoc.Drzsva nemilice deli novac propalim ustsnova a nema kontrolu u trosenju novca
Izgleda da samo Beograd treba da zivi a mi ostali da radimo za njih . Nicija nije gorela do zore
Ovo je tek nasilje država je nekom majka a nekom maćeha kao što se jednima te istima povećavaju plate kao da ostali ne treba da hrane svoju decu eto stvaranja socijalnih razlika
Sramota sramota sramota
I vi počeli sa ovim „klikbejt“ naslovima… Jednostavno i prosto. Na kraju rečenice stavite upitnik i ljudima će biti lakše da shvate smisao naslova. Ovako iz naslova ispada da su udžbenici besplatni za sve učenike sve dok se ne otvori vest.
Ako neko ima želju da kritikuje i promenite, morate se ponašati odgovornije od njega. Ovo čitaju i roditelji dece koja polaze u školu. Prvo što im upadne u oči je laž da knjige za prvi razred koštaju 10000. Zašto laž? Da ste napisali približnu cifru 7-8 hiljada ne bi toliko bilo upadljivo. Ovako ostavljate utisak da niste pouzdani i da lažete, čitaoci imaju sumnju na ceo tekst, mada je veći deo teksta tačan.
Stoka iz drzave omogucila Beograd da dobije besplatne knjige.Pa lopovi sta je taj Beograd vise?Drzava u drzavi.Sto to ostale opstine ne dele dzabe knjige.Bruka i sramota da vas bude.
Србија ради Београд се гради,дали Вам је позната парола
Kod nas knjige za 7 razred 21000.Grad Pirot je u pitanju.Sramota, radimo za minimalac ne mozemo samo osnovne stvari da priustimo
Sramota za predsednika, premijera i svu vlast što dozvoljavaju da se pravi razlika među narodom i predsrniko odgovor da sve to plaćaju građani a nije svejedno iz mog džepa ili državne kase.Vodićemo računa kod glasanja.
Što jeste jeste sramota jedna neka malo čirne u sedamdesete nek se podsete
Profesori nisu ti koji treba da se bore za besplatne udzbenike, vec roditelji. Dalje, udzbenici fondacije Kavcic nisu besplatni. Ukoliko ih stampate da dete ima primerak kopije u papirnoj formi, kostaju kao i kopija bilo kog udzbenika. Uz to, udzbenici na njegovom sajtu su losi i vecinom metodicki dobro zastareli. Puki populizam. Ta fondacija ne daje detetu u ruku udzbenik, vec deli skenirane udzbenike koje niko ne koristi u pdf formatu. Da ga stampate, treba vam vise novca nego da kupite bilo koji novi udzbenik. Kada vam neko kaze da je nesto besplatno, dobro se zapitajte sta to zapravo znaci.
Ne treba ni roditelji da se bore za besplatne udžbenike već država….sve je do sistema i niko više nije kriv…
Boga ti ne lupetaj. Kavčićevi udžbenici izgledaju kao i svi drugi, kvalitetni autori, kvalitetna štampa, fantastično urađeni i mnogo su jasnije napisani nego udžbenici drugih izdavača. Cena Kavčićevog kompleta za 5. razred je oko 4.500 a taj isti komplet kod Vulkana je 17.500!!!
Na sajtu Fondacije imate besplatne digitalne udžbenike koje deca mogu a ne moraju da štampaju već da koriste elektronski.
Evo pogledajte na sajtu Fondacije cene i izgled udžbenika pa onda možemo diskutovati na tu temu.
https://naruci.fondacijaalekkavcic.org/
Za 5. razred cena udžbenika sa lektirom je 18.615din. Pritom, tek treba da stignu udžbenici iz veronauke, tako da će vifra preći 10.000. Za 4. razred,prošle godine, koštale su 10.500,takođe sa lektirom.
Meni nije zao da svom detetu platim knjige, iako budžet to oseti, jer još toliko treba za sveske,ranac,pribor,itd.
Ali, polovina knjiga je neotvorena,lektire netaknute, 50 različitih izdavača, a deca su nam skoro pa nepismena.
Obrazovni program u našim školama je čista nula.
Da se beži što pre iz ove nedodjije (Srbije).
Procitas naslov pa se obradujes „besplatne knjige za svu decu“a ono opet Beograd …do sada je bila Jagodina drzava u drzavi a Beograd odavno ,a vi ostali se slikajte i placajte namete bez pogovora a za uzvrat nista.Samo odredjeni gradovi ,treba da je sramota ovu drzavu.Sram treba da bude svakog gradonacelnika koji gleda samo svoj dzep i svoj interes a ne interes naroda i dece.
Kod Vučića nema nista besplatno samo kada on i njegova familija imaju sve besplatno.Sramota koji rezim dozivljavamo
Knjige za peti i osmi razred 35000…Gde je pribor i ostalo sto treba..Sramota…
Па људи немојте тако!!! Не може буџет града Чачка да поднесе толико оптерећење. Трошкови су велики. Знате колико је присних беспослучарки требало и треба удомити на буџет, па финансирати разне догађаје, манифестације, па организовати многобројне концерте (ипак смо прва престоница културе), па се спремити за изборе, па….да не набрајам више.. а и шта ће нам школована и образована деца, кад као такви само могу да нас угрозе…ми се и онако надамо да ће се одлив мозгова повећати…
Kosta elektricar, kosta keramicar, kosta menadzer, kosta stomatolog… Zasto bi knjige koje pisu autori bile besplatne? Od udzbenika sve pocinje i zasto ga degradiramo! Da, besplatni udzbenici za socijalno ugrozene, da besplatni udzbenici za vise djaka u porodici, ali ne besplatno jer time degradiramo znanje. Ako bi i bili besplatni, onda moraju biti za sve a nikako za pojedine ucenike.
Nigde se ne spominje Smrdljivi Leskovac.Mi ovde izgleda imamo mnogo para i nama netreba novac za udzbenike!Mi sa primanjima od 70000 dinara mozemo sve da ispratimo.
Nisam za ništa besplatno,sve se mora platiti,iskeširati!
Књиге треба да се деле бесплатно,али зашто теткицама из просвете банда отима накнаде за топле оброке,регресе,олоши једни..
U Beogradskom pašaluku biće sve besplatno bez ostatka Srpskih zemalja.
Šta reći.. bruka i sramota za državu,ko uopšte misli o deci,sem beogradskoj,jadno je naše obrazovanje koje je dovedeno do samog dna..sve budalaštine usvajamo sa tog prokletog zapada , i dalje se radi na tome da vaspitači,učitelji,nastavnici,profesori itd.drhte od dece 🤮