Od 1. oktobra skuplji duvan, alkohol, kafa i naftni derivati
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama, kojim je predloženo povećanje akciza na derivate nafte, duvanske prerađevine i alkoholna pića, kafu i tečnosti za punjenje elektronskih cigareta za osam odsto.
Ovaj zakon se primenjuje od 1. oktobra 2023. godine, s tim da je za deo odredaba predviđeno da se primenjuje kasnije od navedenog roka.
Kako je navedeno u obrazloženju razloga za donošenje ovog zakona, predloženim povećanjem akciza, očekuje se povećanje prihoda, pre svega, od derivata nafte i cigareta od oko četiri milijarde dinara do kraja 2023. godine.
U obrazloženju je istaknuto da je predloženo da se akciza na biogorivo i biotečnosti ne uvećava, jer je regulatorni okvir koji uređuje ovu materiju još uvek u razvoju, pa će se poreska politika oporezivanja ovih proizvoda detaljnije urediti nakon donošenja svih relevantnih strateških dokumenata.
Dodaje se da se u cilju izbegavanja povećanja troškova zbog povećanja akcize ne menja ni iznos do kojeg se ostvaruje pravo na refakciju akcize za derivate nafte koji se koriste u transportne svrhe, grejanje, kao i u industrijske svrhe, a takođe, u cilju smanjenja troškova poljoprivrednih proizvođača, odnosno gazdinstava i fizičkih lica koji su upisani u registar poljoprivrednih gazdinstava, predloženo je uvođenje refakcije plaćene akcize na derivate nafte – dizel gorivo i biogorivo, koje se kao motorno gorivo koristi u poljoprivredne svrhe za pogon poljoprivrednih mašina.
Predloženo je i to da imajući u vidu da je obim proizvoda koji podležu oporezivanju akcizama u Srbiji manji od onog koji zahteva Direktiva o oporezivanju energenata i električne energije, da uvođenje akcize na prirodni gas za krajnju potrošnju koji se koristi kao gorivo za pogon motornih vozila i za grejanje bude od 1. januara 2025. godine.
Naglašava se da su predložene zakonske izmene pažljivo odmerene, kako ne bi izazvale neželjene poremećaje na tržištu Srbije, uz uvećanje budžetskih prihoda.
U obrazloženju je navedeno da kada je reč o cigaretama, da se model oporezivanja akcizom cigareta koji predviđa povećanjem specifičnog iznosa akcize na svakih šest meseci primenjivao i u prethodnom periodu i prihvatljiv je sa stanovišta planiranih budžetskih prihoda od akciza na cigarete, s obzirom na to da je taj prihod u velikoj meri nezavisan od cenovne politike proizvođača, odnosno uvoznika cigareta.
– Istovremeno, predložena zakonska rešenja mogu da utiču na povećanje maloprodajnih cena cigareta, što za posledicu može da ima smanjenje potrošnje cigareta, čime se sprovodi Okvirna konvencija o kontroli duvana i sprovode ciljevi javne zdravstvene politike – piše u obrazloženju.
Istaknuto je i da se ovim zakonom predlaže uvođenje novog akciznog proizvoda – nikotinske vrećice, kojim se smatraju proizvodi za jednokratnu upotrebu upakovani u vrećice i koji sadrže nikotin ili jedinjenja nikotina i druge sastojke i isključivo su namenjeni oralnoj upotrebi, a koji se stavljaju u promet u skladu sa normativima propisanim za tržište Srbije.
Imajući u vidu da su ovi proizvodi supstitut za cigarete i ostale duvanske prerađevine, naročito među mlađom populacijom, ovim zakonom, kako je navedeno, predlaže se oporezivanje istog akcizom, pri čemu bi osnovica za obračun akcize bila kilogram neto mase nikotinskih vrećica.
Primena normi vezane za oporezivanje ovog proizvoda predložena je od 1. januara 2024.godine.
Danas usvojenim zakonom predlaže se i uvođenje sistema e-akciza koji je centralizovani informacioni sistem kojim upravlja ministarstvo nadležno za poslove finansija, a koji preuzima podatke iz drugih registara koji se vode kod nadležnih organa, kao i podatke u vezi sa akciznim proizvodima, obveznicima akcize i učesnicima u prometu, omogućava podnošenje elektronskih zahteva za izdavanje kontrolnih akciznih markica, i zahteva za izdavanje i obnavljanje dozvola za akcizna skladišta.
U okviru sistema e-akciza uvode se kontrolne akcizne markcice sa QR kodom, a s tim u vezi precizira se i koji učesnici u prometu akciznih proizvoda su u obavezi da skeniraju akciznu markicu obeleženu sa QR kodom.
– Ovaj sistem će omogućiti praćenje akciznih proizvoda, cigareta i duvanskih prerađevina koje se pri upotrebi greju ali ne sagorevaju (nesagorevajući duvan) čija potrošnja je u konstantnom porastu, od proizvođača/uvoznika do krajnjeg korisnika akciznih proizvoda a u cilju sprečavanja nelegalne trgovine ovim proizvodima, što će imati uticaj na povećanje prihoda u budžetu Srbije i smanjenje sive ekonomije – piše u predlogu.
Ovim zakonom predlaže se i da Uprava carina vodi registar uvoznika alkoholnih pića i kafe, a sve u cilju što adekvatnijeg praćenja akciznih proizvoda u svim fazama prometa.
Predlog predviđa i kazne za nepoštovanje odredbi zakona i one se kreću od 5.000 do dva miliona dinara.
____________________________________________________________
Povećavaju akcizu za gorivo a već imamo najskuplju akcizu u ovom delu Evrope. Od 200 din po litru, pola ide državi.
Napred presedniče uz tebe smo trpaj ovaj veselu narod .sram vas bilo imateli trunke obraza viditeli da ste doveli 1000 din da nevredi ništa da je narod zadužen do guše.Knjige za decu po beogradu gratis a čija su deca iz Čačka i ostalih gradova nije bg Srbija viditeli da nemože da se preživi SRAMOTA
Ekonomski tigar za nasu decu!
I u virtelnoj politici ima logike, ali ne zdrave .
Evo kako se podižu plate državnim službenicima i penzije penzionerima.
Odakle se pojaviše (ili će se pojaviTi veći prilivi u budžet)
Siniša Mali o pozitivnom rebalansu budžeta Srbije
IMA NOVCA ZA DALJE POVEĆANJE PLATA I PENZIJA
Odakle je taj novac?
Od 1. oktobra skuplji duvan, alkohol, kafa i naftni derivati.
Primetite da poskupljenja slede na robi koju konzumiraju ljudi zavisni od tuh akciznih
potrepština.
Sve što se društvena kriza pojačava potrošnja alkohola, cigareta, tableta, kafe, droge steroida, sedativa i goriva, govori nam da će društvena kriza biti sv veća i veća.
Realnost nam izmiče ispod nogu i mi postajemo zavisni od tih supstanci, tako kroz snove gradimo neki iluzorni život.
Tako da je stvar prosta. Budžet se neće puniti realnim povećanjem radne aktivnosti naroda pa samim tim povećanjem BDP već povećanjem zavisnosti od supstanci koje nas drže u permanentnoj zabludi lepog i bezbrižnog života.
Tako da se Sotona na uglu ulice koja vodi u pakao grohotno smeje.
Da li smo to kao narod ZASLUŽILI.
Sve ovo je gorka istina.A govore kakav smo ekonomski tigar…udri po džepu naroda drugo i neznate vi na vlasti.Svako ko živi u Srbiji zanima odakle te pare za povećanje plata i penzija.I deca znaju da ste se zadužili po svetu do besvesti,da niste već bi vratili ukupan dug države,ovako tonemo sve dublje. Samo se pitam šta je još ostalo u posedu Srbije s obzirom da ste sve rasprodali s ciljem da dobijemo što povoljnije kredite .E moja elito kad odete reći ćete neka se neko drugi bavi dugovima,a ti drugi neće znati ni kako se zovu a kamoli da reše državni problem broj 1. a to je vraćanje dugova…pa me ubedite da nisam u pravu.
Odgovor za KV-BRAVAR
Do pola si u pravu, ima i nastavak, sve je to mudri Zapad davno smislio. I sad polako na tenane nas guši i postiže željeni cilj.Samo mi treba da se prizovemo pameti.
Drugi deo priče, odnosno nastavak tragične komedije je ovj:
Posle priznanja Kosova, a to je uskoro, sve će nam biti oprošteno i počeće obnova zemlje.
Samo tovari, more narod još da trpi…
Ekonomski tigar nezadrzivo koraca u svetlu buducnost, sa dodatnih 8%.
Oe ovoga isplacuju penzije i plate za svoje botove
Oni to zbog nas, da bi bili zdraviji, manje će se pušiti i piti..
Kafa se pije, cigare bez obzira na cenu se puse u istoj meri. Automobila nikad vise na ulicama. Na bajs retko ko seda. Gde je problem ?
Dokle ovo ludilo u srbiji i jebanje naroda nek nas karaju teli smo bolje
…..Milune….zaustavi ovo…
Stvarno niste odavno.Mislim da bi bio red.Sram vas vise bilo lopovi jedni
Možda bi trebalo linearno povećati sve cene 20ak %, sramota je kako dobro živimo. Ko ne veruje neka gleda pink, hepi i rts…
Kolko povecali penzije tolko poskupljenje trpi gegulo