U Čačku još ima zaostalih bombi?
NEEKSPLODIRANE bombe, zaostale iz vremena NATO bombardovanja naše zemlje 1999. godine, dva svetska rata, ali i vojnih skladišta uništenih u požarima, prete, skrivene pod zemljom, na više od 2.500 hektara širom Srbije! Najkritičnije, kako navode u Centru za razminiranje Srbije, je u okolini Bujanovca, Sjenice i Paraćina, a eksplozivne naprave „leže“ i kod Novog Sada, Bačke Palanke, u luci Pančevo, kod Šapca…Prema mapi Centra za razminiranje Srbije, Čačak je lokacija za koju se sumnja da ima zaostalih avio bombi i raketa.
Kasetna municija zaostala posle NATO razaranja i dalje je problem u opštinama Sjenica, Tutin, Bujanovac, ali i u Nišu, Raškoj, na Kopaoniku. U Centru ukazuju i da su opasna i neeksplodirana ubojita sredstva iz vojnih skladišta zahvaćenih požarima i eksplozijama u opštinama Vranje, Kraljevo i Leskovac.
– Trenutno, pored poslova izviđanja, koji se kontinuirano obavlja, u toku je realizacija projekta Integrisanog pristupa oslobađanja zemljišta od rizika od mina na teritoriji Bujanovca od oko 120 hektara – kažu u centru. – Osim toga, na delu je čišćenje kasetne municije u Sjenici na 13 hektara, kao i u Paraćinu.
Demineri su prošle godine očistili 220 hektara zemljišta, od čega najviše u okolini Gadžinog Hana, Niša i Stare Pazove. Razminirana je površina od 27 hektara kod Bujanovca i 43 hektra u opštinama Pećinci i Čačak.
U Centru za razminiranje navode da, primenjujući nove metode i tehnike, prikupljaju što preciznije podatke o prostoru koji kao očevidac krvavih poprišta i danas preti životima i bezbednosti ljudi.
Avionske bombe pritajile su se kod Novog Sada, Bačke Palanke, u luci Pančevo, kod dalekovoda Ritopek – Ivanovo i u blizini mosta Smederevo – Kovin. Skoro ista situacija je u Šapcu, Obrenovcu i Bariču. Demontiranje jednog avionskog projektila može da košta i do 250.000 evra. Ove godine, prvi put su iz budžeta izdvojena sredstva za operacije razminiranja. Do sada su ona, potrebna za ovaj skup i rizičan posao, uglavnom dolazila preko Međunarodne fondacije za jačanje bezbednosti ljudi iz donacija SAD, Španije, Nemačke, Češke, Norveške, Kanade… Rusija je Srbiji pomagala u oblasti humanitarnog razminiranja preko njihove državne agencije EMERKOM.
U Centru, koji je osnovan 2002. godine, imaju pune ruke posla, a u naredne dve godine sprovešće u delo nekoliko ideja koje su zaživele.
– U planu imamo da do kraja 2017. godine završimo sa čišćenjem površina koje su zagađene minama i kasetnom municijom – najavljuju u Centru za razminiranje. – A u daljem periodu nameravamo da nastavimo sa praćenjem i upravljanjem rizikom na površinama sa neeksplodiranim avionskim bombama – raketama i drugim neeksplodiranim ubojitim sredstvima iz perioda NATO bombardovanja i Prvog i Drugog svetskog rata.
Novosti