Firme i dalje radije plaćaju penale nego što zapošljavaju osobe sa invaliditetom (VIDEO)
Iako je država poslednjih godina donela zakone, a potom i brojne stimulativne mere za zapošljavanje osoba sa invaliditetom situacija se nije mnogo popravila. Poslodavci se i dalje uglavnom odlučuju da državi pre plaćaju penale nego da zaposle lice sa invaliditetom. Udruženja smatraju da više treba raditi na edukaciji privrednika ali i dati bolje stimulativne mere.
Iako od svoje druge godine boluje od cerebralne paralize Lena Marković iz Takova uspešno je završila gimnaziju u Gornjem Milanovcu, a danas privodi kraju studije psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Uspešno je završila veliki broj dodatnih obuka, stekla je nekoliko sertifikata, uz to i volontirala, ali ne uspeva da pronađe posao. Od velikog broja firmi gde konkuriše čak i ne dobije odgovor.
“ Kada odem na prvi intervju uglavnom se sve tu i završi. Dosadašnja iskustva kažu das u razlozi za to zbog kompetencija ili iskustva, ili kad kažem da sam osoba sa invaliditetom. Kada to kažem tu čak nema ni pregovoranja niti me pitaju kakva bi meni trebalo prilagođavanja i da li mi uopšte trebaju. Uglavnom tu se odmah stavlja rampa i sve se završava”, priča Lena Marković.
Mere koje je donela država ne daju rezultate pa se broj nezaposlenih skoro i ne smanjuje. U Moravičkom okrugu na evidenciji nezaposlenih trenutno je 451 osoba sa invaliditetom.
“Nažalost, većina poslodavaca koristi svoju zakonsku mogućnost da plaćaju penale. Lakše im je da deo sredstava odvoje i uplate nego da prilagođavaju prostor, proizvodni program osobama sa invaliditetom. Osobe koje imaju lakši invaliditet lakše se zapošljavaju i poslodavci se opredeljuju za njih, dok lica koja su dobila drugi stepen odnosno o težim i posebnim uslovima zapošljavanja teže dolaze do posla. Ne treba isticati posebno koliko znači svakom čoveku posao i njegova uključenost u zajednicu”, kaže Vladan Petković iz Udruženja paraplegičara Čačak.
Naši sagovornici smatraju da treba dati veće stimulativne mere i raditi više na edukaciji privrednika, ali da je ključ svega iskrenost države da reši problem.
“ Kod nas u državi čini mi se sve lepo piše na papiru i da je sve to propisano ali kada to treba da se sprovede u praksi ili u suštini nema dovoljno resursa ili ne možemo sad pa to odlažemo za sledeću godinu. Mislim da se država osoba sa invaliditetom seti 3.septembra i kada je Svetski dan osoba sa invaliditetom i onda sve izobećavaju, kako će za godinu dana da rade i svašta tu navedu ali kada pogledamo tu celu godinu mi samo stojimo u mestu i oni ništa n eurade. Neću odustati. Smatram da ako se školujem u ovoj državi da tu treba i da ostanem da radim sa svojom diplomom. Čekaću godinu dana, ako ne bude pomaka biću prinuđena da odem iz Srbije”, kaže Lena Marković.
Da je to tako svedoči i dalje veliki broj javnih ustanova u koje se ne može ući dalje od prizemlja, kao što je to slučaj sa Gradskom upravom u Čačku, Doma zdravlja ili policije.
To je poznato,zato sektarosi sve svoje zaposlise.
Dodje nesposobna Djokovicka u Jkp Komunalac,zamislite dovede zenu direktora frikoma za savetnika,a ta ne zna koliko je dva i dva i onda one primaju stranacki dispecera,a vec imaju dvoje na tom mestu i nema ni za njih posla.
Konobar donesi pivo dok be pobegnes iz cacka posle izbora.
Kako je Pajovic direktor Doma Zdravlja kada mu je mandat istekao u Aprilu?Pajovicu pokazi papir da si direktor!