Kako lokalna vlast brine o zelenilu: Preče od prečeg
Mnogo puta, tokom poslednjih godina, građani i deo medija su upozoravali na krajnje neodgovoran odnos lokalne vlasti prema zelenilu u našem gradu. Kao primeri navođeni su seča drvoreda pored Instituta za voćarstvo, seča dva bora stara osam decenija ispred laboratorije Zavoda za javno zdravlje odnosno Gavrovića kuće, najava seče Krasojeviča zabrana i naravno najnovija bestijalna seča na Kablaru kako bi se izgradio prilazni put za gradilište vidikovca.
U većini slučajeva, kako je to bio slučaj sa drvoredom pored Instituta opravdanje je bilo da je reč o obolelom drveću koje ugrožava bezbednost građana i imovine i stoga ga treba zameniti novim.
U nekim slučajevima, kao što je to bio slučaj sa lipama u ulici Veselina Milikića ova seča je bila opravdana. U nekim slučajevima poput dva, osam decenija stara i uz to zdrava bora, ispred laboratorije Zavoda, čije je tadašnje rukovodstvo procenilo da je jeftinije poseći dva drveta, koja bi svaka lokalna vlast proglasila spomenikom prirode i zaštitila ih, nego izgraditi novu ogradu radilo se brutalnoj demonstraciji bahatosti i neodgovornosti.
Međutim na svu sreću, kada je reč o odnosu lokalne vlasti prena zelenilu i drveću, odnosno inspekcijskih službi, postoje i „pozitivni“, primeri poput ovog na koji su nam ukazali stanari ulaza 69 zgrade u ulici Bate Jankovića.
Naime, pre nepuna dva meseca oni su nadležnoj inspekciji prijavili da se jedna breza, vidno obolela i zahvaćena truleži, koja je u dvorištu zasađena pre nekoliko decenija opasno nakrivila preteći da se u slučaju oluje sruši i ošteti ne samo automobile stanara već i ogradu i susednu zgradu.
U prvom trenutku, kada su uvideli koliko je ovo drvo oštećeno bolešću i delovanjem insekata, stanari su došli na ideju da sami odseku bolesnu brezu, ali im je neko skrenuo pažnju da bi se tako našli u situaciji da protiv njih bude pokrenut postupak zbog neovlašćene seče. Poslušavši ovaj savet oni su se u nekoliko navrata obraćali nadležnim inspekcijama.
– Više puta smo kontaktirali inspekciju i komunalnu miliciju, da bi tek posle trećeg puta negde 21. jula inspektorka izašla na teren sačinila zapisnik kojim je prosleđen nadležnima kako bi se donelo rešenje o seči ovog drveta. Od tada do danas je prošlo gotovo dva meseca, a još uvek se niko nije pojavio da ukloni brezu koja se svakog časa može srušiti i oštetiti automobile, ogradu i susednu zgradu. Kako smo saznali zakonski rok za donošenje rešenja je istekao 11. septembra, a u međuvremenu ne samo što se niko nije pojavio već nas nisu udostojili ni odgovorom na naš zahtev – tvrde stanari ulaza 69 zgrade u ulici Bate Jankovića.
Neko neupućen u odnos lokalne vlasti prema zelenilu u našem gradu, kada čuje za muke stanara zgrade u ulici Bate Jankovića će verovatno pomisliti da nadležni pre nego pristupe seči žele da dobro izanaliziraju i odmere da li je zahtev stanara opravdan ili ne.
Na drugoj strani onima koji su se tokom prošlih godina mnogo puta uverili sa kakvom lakoćom se donose odluke o seči drveća kristalno je jasno da je u ovom slučaju neažurnost posledica činjenice da su čačanske drvoseče, ovih letnjih dana, imale preča posla „proređivajući“ šumu na Kablaru. Odnosno da je interes „graditelja“ vidikovca daleko od važniji od opasnosti koju ova breza predstavlja za imovinu i bezbednost građana u ulicama Bate Jankovića i Ratka Stefanovića.
Naravno da su toga svesni i naši sugrađani koji žive u ove dve ulice samo im nije jasno šta će se desiti ukoliko ovih dana bolesna breza padne i napravi im štetu. Da li će u tom slučaju Grad i nadležne službe koje su pokazale neažurnost u rešavanju ovog problema prihvatiti krivicu i nadoknaditi štetu ili će teret snositi Skupština stanara ulaza 69 koja je na vreme upozorila na moguću štetu koju breza može da načini.
Kakav god epilog bio sigurno je da će se kola slomiti preko džepa Čačana jer nadležni sigurno neće izvaditi novac iz svog džepa već će posegnuti za novcem iz budžeta, prema kome se vlast u Srbiji odnosi kao prema alajbegovoj slami ili nečemu što je palo sa neba, a ne kao prema novcu koji u gradsku kasu donose njihovi sugrađani.
___________________________________________________________
Ne kapiram , majstori izvadite pare iz dzepa pozovite nadleznu sluzbu Na pr.“Protku“ i resite problem.
Da necete da vam vase drvce platim ja koji zivim u kuci ??
Ajde onda svi da sve trazimo od grada i gradskog javnog ??
Malo prisetajte u druge gradove pa vidite kako je, ovde kod nas je previse dobro po pitanju posebno zelenila !!!
Vidim ja da ti ne kapiraš, jer da kapiraš ne bi mlatio kao otvoren prozor. Ali ‘ajde da te prosvetlimo. Za uklanjanje i seču je isključivo nadležno Gradsko zelenilo koje radi po nalogu inspekcije. U svakom drugom slučaju sleduje prijava za nelegalnu seču. A to što neki ne poštuju ovaj propis kao što su unakaženi platani na kružnom toku kod Moravice to je zato jer su tako u mogućnosti.