Svaki treći trgovac ne izdaje fiskalni račun
Fiskalne račune izdaje četiri od 10 privrednih subjekata u našoj zemlji, odnosno 38,7 odsto firmi i radnji, a gotovo polovina njih nikada ne šalje izveštaj o transakcijama najvišem poreskom organu.
To praktično znači da država nema uvid u to koja roba i u kojim količinama se prometuje jer ne postoje informacije o svim transakcijama. Postojeći sistem fiskalnih kasa uveden je pre više od 10 godina, te je tehnologija koja se trenutno koristi zastarela.
U Nacionalnoj alijansi za lokalni i ekonomski razvoj kažu da bi spisak onih koji su obavezni da izdaju fiskalne račune trebalo da bude duži, kao i da bi umnogome situaciju popravilo uvođenje onlajn fiskalnih kasa. „Kako 61 odsto obveznika nije obuhvaćeno fiskalizacijom i kako postojeći sistem ne nudi mogućnost državi da prati promet robe i usluga na tržištu, otvoren je veliki prostor za sivu ekonomiju“, napominju u NALED-u.
Za proširenje fiskalizacije, smatraju u NALED-u, neophodno je doneti novi zakon o fiskalnim kasama, a za unapređenje postojećeg sistema evidencije prometa postoje dve opcije – modernizacija starih ili prelazak na tehnološki naprednije onlajn fiskalne kase. Novi zakon bi pod obaveznu fiskalizaciju trebalo da uvrsti i neke uslužne delatnosti, poput pekara, frizera, zubara, koji zasad nisu u obavezi da imaju fiskalnu kasu. Ekonomista Goran Nikolić kaže za naš list da bi uvođenje onlajn kasa svakako bilo dobro rešenje, jer bi se na taj način obezbedila najbolja kontrola i bolja naplata.
Uvođenje onlajn fiskalnih kasa bi olakšalo posao, ali u Srbiji još nije ništa urađeno po tom pitanju, iako je još pre dve godine Poreska uprava raspisala tender za softver. Bivši direktor PU Ivan Simič najavio da će to biti gotovo 2014, međutim, to se nije desilo. Sve ovo naravno ne košta mnogo, tvrde stručnjaci, tek nekoliko desetina evra, koliko je potrebno eventualno za štampač jer se pretpostavlja da većina preduzeća već ima kompjuter.
Onlajn fiskalne kase već postoje u Hrvatskoj i to je sistem koji daje rezultate, a osim toga lista onih koji su izuzeti od fiskalizacije kod suseda mnogo je kraća od naše. Fiskalne kase u Hrvatskoj ne moraju da imaju jedino preduzeća koja prodaju karte u putničkom saobraćaju, naplaćuju putarinu, prodaju poljoprivredne proizvode na zelenim pijacama, kao i ona koje se bave poštanskim saobraćajem, prodajom preko automata, igrama na sreću, potom banke i osiguranja, deo zdravstvenih i komunalnih usluga.
Svaki drugi ne traži račun u kafani
U istraživanju stavova građana o sivoj ekonomiji, koje je NALED sproveo uz podršku USAID, u okviru Projekta jačanja konkurentnosti Srbije, čak 67 odsto ispitanika istaklo je da dobija fiskalni račun u ugostiteljskim objektima. S druge strane, 52 odsto građana priznaje da ne traži račun kada ga ne dobije, 17 odsto da to čini veoma retko, a samo devet odsto uvek zahteva da dobije fiskalni isečak. Podatak koji zabrinjava jeste da 81 odsto građana ne bi prijavilo ugostiteljski objekat u kojem ne izdaju račune.
Danas
Zato su zatvorili kafice na brani. Mogli bi da napisete nesto vise o tome.