Zbog mentalnog zdravlja cele nacije moramo da dođemo do promena
Na današnji Međunarodni dan mentalnog zdravlja, Ženska mreža stranke Zajedno upozorava na činjenicu da svaka osma osoba živi sa nekim mentalnim poremećajem.
Mentalno zdravlje nije i ne može biti pitanje individualnih životnih okolnosti već je ono uslovljeno stanjem u društvu, a prema tvrdnjama Svetske zdravstvene organizacije i izloženošću nepovoljnim društvenim, ekonomskim, geopolitičkim i okolnostima okruženja. Ove okolnosti uključuju siromaštvo, nasilje, nejednakost i zagađenu životnu sredinu koje povećavaju rizik od mentalnih poremećaja.
Kristina Milošević, međunarodna sekretarka i članica Ženske mreže stranke Zajedno upozorava na uticaje na naše mentalno zdravlje na negativan način koji dolaze sa svih strana:
– Iz ugla političarke u Srbiji, mogu slobodno reći da je mentalno zdravlje građana, a pogotovo građanki Srbije ozbiljno ugroženo. Sa nacionalnih frekvencija nas truju mržnjom, lažima, podelama, slušamo o fizičkom i psihičkom maltretiranju žena i dece u Srbiji, svakog dana. Slušajući o svim ubijenim ženama, žrtvama nasilja, o tučama u školama, o mogućim sukobima u zemlji i sve to u informativnim emisijama koje nižu ovakve vesti jednu za drugom iz dana u dan, svi smo uznemireni, u strahu. Taj osećaj nas ne napušta i neće nas napustiti, sve dok ova vlast pokušava da se održi isključivo na strahu građana. Zbog toga je bitno da se napravi promena, da se konačno oslobodimo, izađemo iz svih ovih otrovnih podela i učinimo Srbiju boljim mestom za život. Zajedno, zbog svega, a pogotovo zbog mentalnog zdravlja cele nacije, moramo da dođemo do promena – izjavila je Milošević.
Ženska mreža stranke Zajedno se zalaže za dostupno javno zdravstvo u okviru kog je moguće da svi građani i građanke Srbije blagovremeno dođu do kvalitetnih preventivnih i terapijskih pregleda, negovanje društva demokratije i stvaranje strukturnih preduslova za društvo u kome je mentalno zdravlje jedno od političkih prioriteta – društvo bez nasilja, siromaštva i gladi, zdrave životne sredine.
UZROCI I POSLADICE,
Mentalno zdravlje nam je UGROŽENO gore nego pod turcima i komunistima
Problem broj 1 je percepcija stvarnosti.
Preko 20 godina života provedemo ispred ekrana!
Statistike kažu da tipična odrasla osoba provede oko osam sati i 45 minuta dnevno pred ekranom, te da više od polovine vlasnika mobilnih telefona nikada ne gase svoj telefon – 24 sata, sedam dana u nedelji, 365 dana godišnje.
Otuđenost, usamljenost, depresivnost, anksioznost, digitalno nasilje i zlostavljanje, doživljaj nevažnosti i nestabilna slika o sebi.
Školstvo je u kolapsu i nikom ništa. Neko mora mladima da objasni i pruži punu podršku u uspostavljanju ravnoteže u pravljenju balansa između virtuelnog i stvarnog života.
Za to je vekovima bila zadužena crkva.
E danas toga nema. A zašto? Pa pitajte se sami!
Crkva otprilika ne razume ovo vreme ILI nema duhovnika veličine Justina Popovića da zagrmi i kaže:
“ Preosvećeni Oci, zašto smo postali zečji rod? Gde je sloboda kojom nas Gospod Hristos oslobodi“. Pita ava Justin Popović u pismu Sinodu !!!
Skole vole, Skole vole,
šta no imaš ti od škole?
A šta ti Mikica imaš od škole.
Šta ti Micika imaš od škole.