Svečano obeležen jubilej – 150 godina od rođenja Nadežde Petrović
Данас је у Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ у Чачку свечано отворена изложба под називом „Надежда Петровић. Модерност и нација“ аутора проф. др Игора Борозана и проф. др Лидије Мереник. Изложба је реализована поводом 150 година од рођења велике српске сликарке и рађена је у сарадњи са Народним музејем Србије на иницијативу Министарства културе Републике Србије.
Изложба „Надежда Петровић. Модерност и нација“ прати развој Надеждиних сликарских остварења којима је заузела место једног од кључних протагониста модерне у српској историји уметности.
Осим уметничких дела из збирних фондова Галерије и Народног музеја, на изложби су заступљени радови из колекција Спомен-збирке Павла Бељанског и Галерије Матице српске у Новом Саду. Као посебан сегмент, који су реализовали кустоси Уметничке галерије „Надежда Петровић“, изложбу прати и инклузивна изложба прилагођена слепим и слабовидим лицима приређена у сарадњи са Тифлолошким музејем из Загреба, Специјалном библиотеком за слепа и слабовида лица Републике Српске и Музејем савремене умјетности у Бањалуци.
Директор Уметничке галерије ,,Надежда Петровић“ – Бранко Ћаловић у свом обраћању присутним званичницима, и поштоваоцима дела Надежде Петровић, нагласио је да сматра да је град Чачак разноврсним програмима посвећеним овом јубилеју допринео да се достојно одужи огромном Надеждином труду: ,,Надежда Петровић је уметница која је призоре српског предела пренела у савремене токове европске уметности – уметница чије слике значе дефинитиван раскид са традиционалним сликарством, изборила се за слободу у стварању којој је тежила, а личним примером показала бескомпромисност у борби за слободу и част сопственог рода. Данас, на њен 150-ти рођендан у име својих колега и у своје лично име обећавам да ћемо и даље остати на Надеждином путу“.
Изложба је отворена у време одржавања манифестације „Дани европске баштине“, чија је овогодишња тема „Живо наслеђе“, којом се испитује како је јучерашње наслеђе постало данашње и како то наслеђе захваљујући људима који преносе своје знање може бити сачувано за будуће генерације.
Поштоваоцима Надеждиног наслеђа обратила се и директорка Народног музеја Србије – Бојана Борић Брешковић: ,,Представљамо вам тематску разноврсност Надеждиног стваралачког израза заносваног на концептутуалном приступу аутора да је модерна у српској уметности створена захваљујући Надеждином индивидуланом деловању 1905. годинe а да је свој врхунац имала у оствaрењима сликарске париске и пoстпариске фазе између 1910. и 1914. године. Све то јасно и недвосмислено можете видети на изложби коју ћемо управо отворити. Она осликава богат Надеждин сликарски опус виско га поставњајући у концепт југословенских модернистичких и европских стремљења, једнако као и у оквире у којима је живела и деловала и који су одредили њену личност и њено ставарлаштво.“
Изложба ,,Надежда Петровић. Модерност и нација“ и прослава јубилеја 150 година од рођења ове знамените сликарке један је од кључних програма пројеката „Престоница културе Србије“. Најпре представљена у Народном музеју Србије, а затим и у музејима и галеријама, сарадницима на пројекту – Галерији „Божидар Јакац“ у Костањевици на Крки, Музеју савремене умјетности Републике Српске у Бањалуци. Изазвала је велико интересовање публике. Након Уметничке галерије „Надежда Петровић“ биће приређена у Галерији савремене ликовне уметности у Нишу.
Изложбу је свечано отворила потпредседница Владе Србије и министарка културе Маја Гојковић: „Њена свеукупна личност једна је од најсјајних звезда у богатом сазвежђу српске историје и културе. Јединствен сликарски дар употпунила је хуманитарним радом и истинским патриотизмом чиме је у нашем народу заслужила свакако највиши степен поштовања. Животни и уметнички кредо Надежде Петровић прави су пример искреног родољубља, исправног схватања начела опшег добра и жртвовања појединца за свој народ и своју државу. Њена социјална ангажованост у доба ратова који су задесели Србију и за време њих, постала је еталон за превазилажење најтежих животних околности и изналажење стваралачких мотива у њима. “
Након отварања изложбе у новом Амфитетру Галерије, још једном инфраструктурном унапређењу културе града које је резултат пројекта Престоница културе Србије, уприличена је и монодрама о Надежди Петровић ,,Ненаписана писма“ у извођењу глумице Народног позоришта Вање Милачић, а по тексту Милкице Милетић из Чачка.
Изложба је у граду на Морави отворена до 25. новембра 2023. године.
______________________________________________________
A gde su ovi iz takozvanih kulturnih organizacija, sakrili se u misiju rupu ha ha
Ne znam na šta ste mislili, ali ovde ne videsmo ni deo tzv. radnog tima koji je namlatio pare na ime Prestonice kulture.
Mogli su bar da se organizuju pa da naizmenično posete po jedan program koji je u okviru Čačanske rodne. Ali njima je već rodilo dobro i sad ih baš briga za kulturu.