Режим претвара Савет ФПН у своју филијалу
Одлуком Владе Републике Србије, за чланове Савета Факултета политичких наука именовано је 8 представника из редова оснивача, тј. државе. Власт се одлучила за Мају Гојковић, Јадранку Јоксимовић, др Уроша Шуваковића, Љубишу Ристића и још неколико што миљеника што промотера режима.
Компромитовани кадрови режима 90-тих СРС, ЈУЛ и СПС у новом издању постају чланови важног органа управљања и креатори политике високог образовања.
Савет факултета доноси Статут, бира и разрешава декана, усваја финансијски план и има низ других надлежности у којима режим види плен. Симболична рехабилитација дојучерашњих јуловаца и радикала је показивање надмоћи власти да може да окупира територију која јој политички, вредносно и идеолошки никад није припадала.
– ФПН је од почетка вишестраначја био неосвојива тврђава за оне чију политику 90-тих баштини СНС данас. Са овог факултета студенти и професори су били носиоци демонстрација 90-их година. Данас су професори овог факултета етикетирани као издајници, црта им се мета на чело и њихов лик се налази на плакатима као да су лица са потернице – каже др Тијана Перић Дилигенски потпредседница Странке Србија центар-СРЦЕ.
Персонална решења за савете других факултета показују да ФПН није јединствен случај него да се ради о курсу потчињавања факултета који је режим заузео.
– Вучићев трбухозборац Драгослав Бокан постао је члан Савета Филолошког факултета. Генерални секретар Владе и официр за везу са подземљем, Новак Недић репризирао је своје чланство у Савету београдског Правног факултета. Зна овај режим да дипломе њихових склепаних факултета не вреде. Зато су кренули у освајање онога што им никада није припадало – закључује др Перић Дилигенски.
________________________________________________________
Može li opozicija u Čačku da bude Nova Srbija? Sećate li se koliko dugo smo se borili da skinemo sa vlasti braću Ilić, koji su pravili svakakve svinjarije u Čačku? Sećate li se kako su pružali podršku Aleksandru Vučiću i kleli se u njega?
Što se mene tiče, trebalo bi da ih izviždimo i oteramo sa ovih protesta, da se ne povampire.
Живот у Србији се зове политика. То је зло које је преузело правду слободу право достојанство и нормалан живот сваког грађанина. На Факултетима се ради по правилницима сопственим који су у супротности са законима. И то све је дозвољено па се питам шта требају закони. Запошљавају се нестручни људи гурају се у Савет староседеоци закона деведесетих који је уништио Србију. Ти закони су и дан данас све измене су још горе за запослене грађане. На свим факултетима у Савет факултета су постављени чланови прелетачи која је њихова функција то би требали да кажу.Влада доноси такве небулозне одлуке а није послала инспекцију на свим факултетима да виде како се ради треба ли Уговор о раду да професори поштују какав је њихов допринос ако знало да ретко долазе на факултет, тезгаре на друге а плата добра и 100% за нерад. Наравно да јавашлук безакоње криминал је законима одобрен и шта сада им сметају чланови као Маја Гојковић па она је тако паметна да ђе само да допринесе, још бољем јавашлуку,само да наведем закон о раду каже: При одласку у пензију запослени добија три просечне плате у Србији на факултетима су правилницима сопственим донели одлуку да се запосленом даје три задње зараде на факултету. Па тако професори добију од 500.000 -600.000 хиљада неки и више зависно каква им је била политика колико су добијали процената више док ће домар добити 130.000 хиљада.Но на факулотима држава шаље плате а громна срества која имају иду путевима јавашлука вероватно на многим факултетима с обзиром да нема бојазни од евентуалне злоупотребе то се у Србији не кажњава.
Да би се нешто променило хајде да тражимо да се донесу закони који ће да владају а не политичари који доносе законе по својој мери хајде да укинемо ове аутономије владања по свим општинама јавним предузећима установама,
На свим факултетима запослени ако му се десио неки инцидент у смислу злостављања, малтретирања и слично нема право жалбе неком органу на факултету. То значи као да је странац једино може да се жали суду. Толико о бахатости где запослени може да доживи свашта а тешко може да ее одлучи да тужи јер тамо га исто чека суђење по савести судија а не по закону.
Може се слободно рећи, једни те исти се врте на много места измишљени чланови управни одбори дневнице путовања кркање хотели што би за правну државу све те злоупотребе биле кривично дело за нас је Србија земља која је на њиховом длану а народ крпи крај са крајем.
Иначе са садашњим стањем ми немамо систем и владавину закона и права ми немамо државу и институције које су старије од владавине у наведеним државним установама.
@Divlji zapad
Potpuno ste u pravu…
Bolonja je degradiala nase visoko obrazovanje na drzavnim univerzitetima. To treba ukinuti, kao i autonomiju…
Asistenti potpisuju ugovor na tri godine-dva puta, docenti i vanredni profesori na pet-dva puta, ako nemaju refernce, ostaju bez posla… Samo redovni profesori imaju ugovor na neodredjeno vreme…
Odnos profesora prema saradnicima je ponizavajuci… S druge strane, profesori tezgare, a studentima vezbe, nastavu, pa cak i ispite drze asistenti i saradnici u nastavi…
Pojedini drzavni fakulteti, usvojili su Pravilnike po kojima se moze napredovati po vise osnova, kao sto je slucaj na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, i to:
1. Naucni
2. Umetnicki
Po Pravilniku, na tom fakultetu, docent, vanredni profesor, pa i sadasnji dekan, ne moraju da budu doktori nauka… To nije normalno… Kako ce diplomirani inzenjer arhitekrure, da bude mentor ili clan komisije kandidatu za pripremu i odbranu doktorske disertacije…?!
Nista bolje nije ni na drugim drzavnim fakultetima…
Svu „vlast“ ima dekan…
Saveti i druga tela su samo formalna stvar…
Ponavljam, Bolonjsku deklaraciju i autonomiju drzavnih univerziteta treba pod hitno ukinuti… Nije dobro, da onaj ko te finansira, nema prava da odlucuje… To znaci, fakulteti mogu da traze sredstva od Vlade koliko im se prohte i za bilo sta, a sa druge strane, Vlada nema pravo da ih kontrolise, inspekcije moraju prvo da se najave, ako se ne varam…
Kada bi Vlada-Ministarstvo nameravali nesto da promene, ili, profesorima uskrati prihode sa strane, pokrenu studentariju (to nije tesko), i eto njima problema…
Moglo bi da se pise do sutra…