Pariz: grad svetlosti za sanjare, zaljubljene i Afrikance
Pariz je grad svetlosti za sanjare, zaljubljene i Afrikance. Reka Sena, Ajfelova kula, crkva Sakr ker na svim su razglednicama i suvenirima. Mali bistroi, moderno obučene devojke i parfemi boje Pariz u žudnju.
Kada dodjem u Pariz, osećam se mlad.
Sećam se onih vožnji metroom kada je na svakoj stanici u dugačkim hodnicima odzvanjala muzika uličnih svirača.
Kreperi-palačinke sa šećerom i limunom, sa kremom i slane palačinke se i sada prodaju.
Kao i pre dva meseca, spavam u hotelima samo po dve noći. Za doručak se doplaćuje oko 10 eura. Nikada ne žurim, jedem studiozno, probajući sve.
Kroasane filujem sa sirevima, cedim na njih voće, punim ih čokoladom.
Ponekad mi se čini da su mi samo oči gladne i pomislim da ih neću jesti narednih nekoliko meseci. Ali već u sledećem hotelu ih onako vruće, samo malo drugačije, prevrćem po tanjiru.
Posle doručka, ne žureći, odlazim u drugi hotel.
Usput svraćam na mesta koja mi se učine lepa za oko. Sve atrakcije i muzeje sam već obišao. Započinjem priču sa prodavcima, prolaznicima na ulici, pitam ih gde je najbliža stanica metroa ili već nešto čime bi mogao da započne razgovor.
Ako me pitaju odakle sam, obično se priča nastavi, a ja nigde ne žurim i svi se razgovori završavaju smehom i pozivom da dodju u Srbiju, u Čačak.
Pariz ima 14 metro linija koje su isprepletane i uz pomoć njega, samo ako umete da ga koristite, lako ćete doći iz jednog u drugi kraj Pariza. Pariski metro je sistem podzemne železnice Posle metroa u Londonu, Budimpešti i Glazgovu, pariski metro je četvrti najstariji metro na svetu. Prva linija otvorena je povodom održavanja svetske izložbe u Parizu 19. jula 1900. godine i sa svojih 214 km ima najdužu mrežu na svetu.
Metro nailazi na svakih desetak minuta. Karta je 2,10 eura za jednu vožnju.
Svaki put kad prelazim iz jednog u drugi deo Pariza čini mi se da sam kao u nekom drugom gradu.
U mom prvom hotelu, sa šestog sprata sa leve strane vidi se Ajfelov toranj, sa desne crkva, a dole na ulici Afrikanci, uglavnom Marokanci – oni koji su uspeli da dodji u za njih obećanu zemlju.
U blizini moj drugog hotela kod Trga Italije je kineska četvrt.
Uz prodavnice, restorane, kafiće i Kineze pokušavam da zaboravim, bar na kratko, francuske sireve. U kineskom restoranu naručujemo paradajz čorbu sa povrćem. Vrela je i jako začinjena, pa zato naručujem činiju pirinča da je razblažim.
Sledećeg jutra, izlazeći iz hotela primećujem spremljenu kolonu štrajkača. Sindikat francuske avio kompanije na velikim transparentima traži isplatu penzija.
Sećam se kad je pre možda dvadesetak godina, avio kompanije Air France bila dobročinitelj Kalendara. Reklamne poruke tih godina u Kalendaru kompenzovala je povratnim avio kartama na liniji Beograd-Pariz.
Sada u Parizu nema više šnajdera iz Srbije koji su šili od jutra do sutra po podrumima šnajderskih ateljea.
Kazu da nekada mesecima nisu videli Ajfelovu kulu.
Ajfelova kula je visoka 324 metra, a metalna struktura je teška 7.300 tona. Toranj je 40 godina bio najviša građevina na svetu! Sada ga godišnje poseti 5 miliona turista, ja samo jednom davno.
U muzeju Luvr gužve, ali najava odmazde zatvara kapije i okolne metro stanice zbog sukoba Izraela i Palestine.
Često ulazim u poslastičarnice, samo da prekontrolišem cene torti i kolača.
Na trgu muzika i gle čuda, noge mi i u novim tek kupljenim cipelama poskakuju! Spuštam torbu na pločnik, a. kesu sa Čačkom držim u ruci i igram. Gospodin od skoro sedamdeset godina se vrti u krugu, dovikuju i smeju se, ali fotigrafišu mene sa kesom na kojoj je ime Čačka. To sam i hteo!
Moj treći hotel u Prizu ovoga puta je kod stanice gde je i spomenik Edit Pjaf, malog pariskog vrapca. Davno sam bio na njenom grobu.
Kao najveće gradsko groblje i jedno od najpoznatijih na svetu, Per Lašez izgleda kao veliki park na kome se nalazi čak 47.000 biljaka i 5.300 stabala. Do danas je tamo sahranjeno više od 300.000 ljudi.
Groblje je posljednje odredište mnogih značajnih pisaca, muzičara, glumaca i političkih ličnosti, kao što su Oskar Vajld, Džim Morison, Edith Pjaf i Frederik Šopen. Ali, Per Lašez nije samo mesto počinka, to je i muzej pogrebne umetnosti na otvorenom. U turističkim programima može se rezervisati obilazak u trajanju od dva sata po ceni od 21 evra.
U muzeju Luvr gužve, ali najava odmazde zatvara kapije i okolne metro stanice zbog sukoba Izraela i Palestine.
U antikvarnici „Šekspir“ u blizini crkve Notr Dam ostavljam kao i svakog puta ćiriličnu knjigu „Srpski narodni kalendar“, ako neko poželi da je uzme.
U nedelju ujutru u 5 sati se budim pre francuskog petla, skupljam ono malo stvari i suvenira i krećem na stanicu metroa brinući se da li je tako rano otvoren. Do autobuske stanice, gde čekam prevoz za aerodrom Bove, menjam tri metro linije.
Ostavljam Pariz i nije mi žao jer Čačak me čeka da ugrabim još neki dan da sedim pored Morave.
Svaki povratak u moje dvorište praćen je divljenjem za tako kratko vreme porasloj travi i precvalim ružama. Jedna jabuka, koju sam namerno ostavio na grani, čekala me je, nije htela da padne.
Neka tamo Sene… Moravo evo opet mene!
Slobodan Čvorović
_____________________________________________________
Šta si ti iz naslova: sanjar,zaljubljeni ili afrikanac?
Čvoky šampion,nevidjeni favorit!
Svaka cast,vecina vasih vrsnjaka ne izlazi iz kuce ,a vi i dalje neumorno putujete.
Kakav poučan tekst! I kako je lep Čvorak!
Umesto da slika predele i prizore gde je bio on slika sebe ,polovne kese i čips!
Kakav divan mladić. Voleo bih da popijemo kafu.
Vidi vido ti staro bobonjalo nešto od nas polako naučilo. Vidi kako ono opširnije sad piše znači polako ga dovodimo u normalan tok.Još češambu da mu rešimo,šaljite instrukcije i sugestije kako i šta dalje sa istim trtomudom.
Vidi vidi ti staro bobonjalo nešto od nas polako naučilo. Vidi kako ono opširnije sad piše znači polako ga dovodimo u normalan tok.Još češambu da mu rešimo,šaljite instrukcije i sugestije kako i šta dalje sa istim trtomudom.
Svaka cast gospodine.Vecina ljudi tvojih godina ne izlaze iz svojih kuca,a ti jos uvek neumorno putujes.Volela bih da te upoznam i da vidim tu volju i neumornost.