Šta obespravljeni domaći privrednici traže od budućih nosioca vlasti
Čačanski privrednik Milić Popović uputio je otvoreno pismo učesnicima predstojećih izbora, u kome je izneo šta privrednici očekuju od buduće vlasti:
U bliskoj prošlosti našeg društva imamo dovoljno primera koji pokazuju, da kada se nešto sistemski ne postavi kako treba, obavezno stižu loše posledice.
Navešćemo samo nekoliko primera:
- Zadrugarstvo nije bilo uređeno kao u celom svetu pa je većina zadruga propala, ali Zadružni savezi su opstali. Brod potonuo, kapetan ostao.
- Samoupravljački sistem nije opstao jer nije postojalo materijalno učešće u imovini i raspodeli dobiti od strane zaposlenih, kao ni odgovornost za pogrešne odluke onih koji su upravljali preduzećima i društvenim sredstvima.
- Zakon o privatizaciji i uvođenje demokratije trebali su da omoguće stvaranje zdrave ekonomije i države. U stvarnosti smo dobili ozakonjenje pljačke društvene imovine i privilegovane uslove poslovanja za uvoznike i strane finansijske korporacije.
Sadašnji politički, odnosno izborni sistem je najzaslužniji za stanje u kome se naša država nalazi. Sistem je uzurpirao osnovna prava kako građana, tako i privrednih subjekata i dok se sistem ne promeni, nije realno očekivati siguran, značajan i kontinuelan napredak države.
Polazeći od te činjenice, neophodno je promeniti izborni sistem, jer bez njegove promene, lako može da se desi da se pozitivne promene u društvu odvijaju vrlo sporo, ili pak da krenu u negativnom pravcu.
Glavni nedostaci sadašnjeg sistema, sadržani su u Zakonu o izborima i u Zakonu o privrednim komorama Srbije.
Što se tiče položaja građana stavri stoje ovako:
- Po Ustavu naše Republike, suverenitet države se temelji na suverenitetu građana, što znači da država pripada svim građanima. Ni jedan državni organ, politička organizacija, grupa ili pojedinac ne može prisvojiti suverenost od građana, niti uspostaviti vlast mimo slobodno izražene volje građana.
Ustav takođe jemči i priznaje ulogu političkih stranaka u demokratskom oblikovanju volje građana.
- Pored toga, Ustavni sud priznaje da su odbornici i poslanici vlasnici svojih mandata jer su ih dobili od građana, ali izborni sistem onemogučava građane da neposredno glasaju za svoje predstavnike.
Umesto da građani predlažu i biraju svoje odbornike, predsednike lokalnih samouprava i poslanike za Skupštinu, građani mogu samo da glasaju za stranke, to jest za nosioca liste koga je odabrala njegova stranka. Nosioci listi sastavljaju svoje timove čiji su članovi formalni predstavnici građana.
Na ovaj način nosioci listi su oslobođeni svake direktne odgovornosti jer oni samo sprovode odluke ,,predstavnika‘‘ građana, a koje su oni i njihove stranke odabrali.
Ako ovome dodamo i postizborne koalicione sporazume stranaka, kao i moguća ,,preletanja ‘‘ odbornika i poslanika koji su po mišljenju Ustavnog suda ,,vlasnici mandata, jer su ih dobili od građana‘‘, dobijamo sistem vlasti na koji građani nemaju nikakvog uticaja.
Ovakav sistem vlasti predstavlja jedan čvor, narodski rečeno, zavezan na ,,mrtvo‘‘, što znači da ga je nemoguće razvezati. Kao jedino rešenje ostaje da se taj ,,čvor‘‘ odseče i napravi drugi ,,čvor‘‘, ali, narodski rečeno ,, čvor na zamku‘‘, koji drži isto čvrsto kao i ,,čvor‘‘ na ,,mrtvo‘‘, ali ga je lako razvezati, ako se zato ukaže potreba.
Da bi vlast i država bili onakvi kakvi su njeni građani, neophodno je omogućiti građanima da na direktan način biraju svoje predstavnike koji će da utiču na organizovanje i funkcionisanje države.
Političke stranke bi trebalo da učestvuju u vlasti srazmerno broju glasova koje dobiju njihovi predstavnici.
Što se tiče domaće privrede stavri stoje ovako:
Pre navođenja sitemskih problema koji guše domaću privredu navešću reči Prof. Dr. ekonomije, Predraga Mitrovića koji je kao Predsednik udruženja ,,Zaštitnik preduzetznika i privrednika‘‘ iz Beograda rekao:
– Narodi vrede onoliko koliko vredi njihova privreda. U današnjem, globalnom svetu, narodi stiču ili gube nezavisnost prvenstveno prema tome koliko im je uspešna, jaka i nezavisna privreda. Naravno, sloboda i samostalnost jednog naroda brane se na svim poljima, ali je uspeh na ekonomskom ključ uspeha i na svim ostalim – kaže Dr Predrag Mitrović.
Za vašu informaciju, profesora Mitrovića je tužilo ,,Udruženje stranih investitora‘‘ jer je profesor pisao o privilegovanom položaju stranih investitora. Sud je potvrdio da je Profesor bio u pravu i oslobodio ga optužbe.
Zdrav razum ne može da razume, zašto se naša vlast odnosi ovako prema domaćoj privredi.
Osnovna dva problema koji guše domaću privredu, odnosno sektor MMSPP i komercijalna poljopeivredna gazdinstva su:
– Zakon o privrednim komorama Srbije i
– politika deviznog kursa.
Zakon o privrednim komorama Srbije
Zakon o privrednim komorama Srbije je proglasio PK Srbije kao isključivog predstavnika i zastupnika celokupne privrede prema državnim institucijama.
Dobro je što je privreda dobila zakononsku instituciju za odnose sa državnim institucijama da Zakono nije ukinuo pravo glasa članovima Komore. Ukidanjem stausa pravnog lica regionalnim komorama, uz oduzimanje njihove imovine, uvođenjem obaveznog članstva i plaćanja članarine, članovima regionalnih komora je onemogućeno stvaranje strukovnih udruženja, čime je pogaženo Ustavom zagarantovano pravo savkom licu da može slobodno da bira svoje predstavnike.
Članovi regionalnih komora su ostali potpuno van sistema u smislu da mogu da utiču na rad Privredne komore, pa je tako i Srbija ostala bez ,,kolektivne pameti‘‘
Umesto da komorski sistem bude strukturni organizator privrede, i da predstavlja kolektivnu pamet privrede, on tu strukturnu organizovanostt onemogućava. Bez strukovnih udruženja, priznatih od strane države kao legitimnih predstavnika određenih delova privrede, ne postoji ni kolektivna pamet koja je neophodna za donošenje dobrih odluka od strane državnih institucija.
Najvažniji deo domaće privrede, sektor MMSPP i komercijalna poljoprivredna gazdinstva posluju pod jako neravnopravnim uslovima u odnosu na sektor velikih firmi i stranih korporacija. I pored toga ovaj sektor, bez komercijalnih poljoprivrednih gazdinstava, učestvije u stvaranju BDP sa preko 60%, a u ukupnopm profitu privrede sa preko 65%.
Upravni odbor PKS je najvažniji organ PKS za odnose sa državnim institucijama i ttrećim licima, a sačinjavaju ga : predstavnici stranih korporacija 56%, domaće velike firme, državna i javna preduzeća 40% i samo jedna firma srednje privredno društvo, 4%.
Sa ovakvim političkim sistemom i ovako organizovanom privredom, jednostavno,nije moguće napraviti neki ozbiljniji napredak u razvoju domaće privrede, a da Srbija naglo gubi ekonomski suverenitet to je očigledno.
Politika deviznog kursa
Zvanična politika komunističkog sistema za uništavanje sela, kao ostatka kapiotalisičkog sistema, bila je da se razvojem industrije i makazama cena između industrijskih i poljoprivrednih proizvoda obesmisli ostanak mladih na selu. Ta politika je, praktično, ostala do današnjeg dana, a rezultat je očigledan.
Od 2005 godine sličan recept, kroz politiku deviznog kursa, se primenjuje na domaću privredu.
Da bi privrednici koji se bave izvozom i uvozom poslovali pod ravnpravnim uslovima, devizni kurs bi trebalo da prati rast cena na domaćem tržištu. Od 2005 godine imamo konstantno veći rast cena od rasta deviznog kursa.
Da je devizni kurs pratio rast cena,po podacima Narodne banke, 1 evro bi u maju 2023 godine vredeo 250 din. Ovaj trend se i dalje nastavlja. Ovakvu politiku deviznog kursa omogućavaju prodaja državnih resursa, razne donacije, prilivi od debelo plaćenih stranih investitora, inostrani krediti i crpljenje ekonomske snage domaće privrede.
Bez promene izbornog sistema, nije realno očekivati da će u bližoj budućnosti kreatori političkog sistema nešto značajnije promeniti sadašnju pogubnu ekonomsku politiku.
Vraćanje države građanima znači da treba da se promeni izborni zakon koji omogućava građanima da mogu slobodno da ostvaruju svoje suvereno pravo da predlažu i biraju odbornike, predsednike lokalnih samouprava, poslanike i predsednika države;
Zakon o privrednim komorama treba da vrati staus pravnog lica i imovina regionalnim koomorama, a da se organizacija komorskog sistema priolagodi potrebama privrede prema predlogu Modela novog Zakona koji je predložio Forum privrednika Čačka.
Autor: Milić Popović
____________________________________________________________________
stop naprednoj pljacki