Вински региони и рејони Србије
Србија је континентална земља, умерено континенталне климе, која се налази у југоисточној Европи. Због дела Панонске низије на северу, Србија припада и региону средње Европе, а климатски својим јужним делом се убраја и у медитеранске земље. Није могуће уопштавати климатски утицај и он је одређен локалним особеностима.
На време и климу Србије значајно утичу географски предели као што су Алпи, Средоземно море, Карпати, Родопске планине, као и брдовито-планински део са котлинама и висоравнима.
Преовлађујући положај котлина река од југа, ка равничарским пределима на северу земље, омогућава дубоко продирање поларних ваздушних маса у јужне крајеве. Ветар, који је битан фактор и утиче значајно на виноградарство, је кошава. Долази из правца југоистока и прати ток Дунава.
Панонска низија, географски гледано, припада Средњој Европи и самим тим је краси континентална клима. Средишњи и јужни део Републике Србије, због непосредне близине Јадранског, Егејског и Црног мора, чија топлота има утицаја на наше поднебље, припада умерено континенталној клими.
Додатни утицај на климу имају и ветрови, од којих је најзначајнији кошава, која се формира дуж тока Дунава, а има утицај и у целокупној Панонској низији.
Од 2014. године, према новој расподели винородних рејона, Србија се дели на три региона који представљају географске целине: Централна Србија, Војводина и Косово и Метохија. У оквиру ових региона налазе се 22 рејона, 77 виногорја и више виноградских оаза.
Извор: СЕРСА
_________________________________________________________________