Представљено идејно решење споменика кнезу Страцимиру (ФОТО)
У сали Скупштине града данас је презентовано идејно решење споменика кнезу Страцимиру, који ће се налазити на Градском тргу у Чачку. Споменик је дизајнирао Зоран Ивановић, један од најпознатијих српских вајара, редовни професор Факултета примењених уметности Универзитета уметности у Београду.
Божидар Плазинић, ликовни уметник, био је председник жирија за одабир уметника који ће реализовати споменик, који су чинили проф. др Радош Антонијевић, академски вајар, Драгомир Ацовић, архитекта, проф. др Дејан Јечменица, историчар и Милица Петронијевић, историчар уметности.
-У образложењу жирија, наводи се да је рад Зорана Ивановића одговорио на захтеве конкурса, квалитетно је урађена скица са добро нађеним решењем представљања непостојећег портрета кнеза Страцимира, а пресудило је и велико искуство уметника у реализацији споменичког наслеђа. Он је можда један од највећих познаваоца фигуре коња, на којој је и магистрирао – рекао је Плазинић, додајући да ће бити понос свих нас Чачана, када овако динамична и велика скулптура буде на нашем тргу.
Импозантан споменик, висине од девет до десет метара, ће се налазити на Градском тргу и биће видљив са све четири стране, а према речима уметника, биће потребно од шест месеци до годину дана да уради скулптуру.
-Радећи коњаничку скулптуру урадио сам потпуно статичну композицију. Сугестија представника стручног жирија била је Градски трг статичан и да би добро било да се идејно решење разради и уради динамичнија варијанта. Тако смо дошли смо до бољег решења. О кнезу Страцимиру нисмо знали ништа, што је на неки начин за аутора и добар моменат, јер му оставља простор за ауторски печат. С обзиром да подаци о кнезу Страцимиру не постоје, како га представити, ако не знамо како је изгледао? То ми је дало идеју да га представим у форми ратника и владара, са кацигом и мачем. Од самог старта нужно је било да почнем са идејом ратника и владара, а све остало се надовезивало. Мач представља главно оружје из тог периода, које афирмише борбу која је довела и до проширења тадашње Србије. Друго значење, које потенцијално има мач, јесте симбол хришћанства – рекао је вајар Ивановић, истичући да може доћи до још неких модификација, али да ће споменик бити направљен од бронзе.
Ne znam kako će se ovaj monumentalni spomenik uklopiti u celovitost trga, s’obzirom da sam trg nema neku celovitu formu sa onom fontanom?
Kao neki najobičniji krstaš Fridriha Riđobradog, totalni kliše. Doduše, krstaš koji ne zna kako se drži mač.
Slicnosti su slucajne:
https://www.walmart.com/ip/The-Legends-of-King-Arthur-and-His-Knights-with-original-illustration-Paperback-9798740929255/179108440
Predivno izgleda, biće pravi simbol grada. Mozda se se i plati malo više ali ovakve stvari se rade jednom u sto godina, uradite to kao treba i na ponos grada kakav ja Čačak. Sad će „dežurni dušebrižnici“ da izračunaju koliko je kanalicacije i vodovoda moglo da se uradi za te pare, pustite tu seljačku filozofiju i jeftinu propagandu. Grad mora da se širi, ulepšava, razvija ako mislite da ne postane crna rupa. O spomeniku pričate već 5 godina, hajde napravite ga već jednom, ne mora samo Beograd i Novi Sad da budu lepi, malo po malo svake godine i Čačak se dosta promenio na bolje mada je to još daleko od onoga šta bi trebao da bude.
Ovakvo držanje mača nije slučajno. Proučite zašto autor spomenika Stefanu Nemanji u Beogradu nije hteo da dođe na otkrivanje spomenika.
Sasvim prikladno resenje za centar grada,ukoliko se pravilno postavi,u odgovarajucoj dimenziji i smeru,sa pravim detaljima i heraldikom.
Simbolika ove skulpture je duboka i rado koriscena u mnogim vremenima i drzavama tj.ovo resenje nije unikat,a i ne mora ni da bude.U svakom slucaju,pohvala za idejno resenje i prikaz ove licnosti umetniku i timu.
Mac u ovoj pozi predstavlja momenat mira,a ne rata,odluku da se pobode u tlo i osnuje grad.Cesto je carev verni konj(pas ili soko) taj,koji vodjen visom silom,bira caru(velikodostojniku,vitezu) mesto za utvrdjenje i na to se ovde ukazuje podignutim konjskim kopitom nad tlom.Dobro je sto je figura konjanika predstavljena sa macem u ruci,kacigom i sa plastom,simbolima moci i zastite.
Ukratko,poruka ove skulpture je:“Ovde se utvrdjujem,Bozjim znakom potvrdjujem“
Veza sa mitskim Avalonom i Kraljem Arturom,“ od najcistije i najstarije lavlje loze „, bila namerna ili slucajna,pozitivan je znamen tj. obecanje carstva duhovnog i materijalnog bogatstva,vitestva,ljubavi i vecne mladosti,kako na nebu tako i na zemlji gde su vera,pravo i sila u sluzbi Boga koji nudi Sveti Gral svakome ko ga trazi i sluzi cistog srca.
Stracimiru,osnivacu Grada kraj Morave,ovakav prikaz u obliku jednog viteza,ktitora i pobednika,moze samo da sluzi na cast,ma kakav da je u realnosti bio.
Lutajući viteže i ostali, mojne lupetati, podignuta noga (ili kopito) konja ne ukazuje gde gospodar treba da podigne utvrđenje, niti to viša sila šalje takvu poruku preko verne životinje.
Položaj nogu na statui konjanika govori na koji način je umro neki slavni vojskovođa, a u ovom slučaju kako je konju samo jedna noga podignuta, osoba je umrla od rana zadobijenih u borbi.
Samo za tako nešto nema utemeljenih istorijskih podataka, pa će pre biti da je Stracimir umro prirodnom smrću u starosti, a da je ovde autor spomenika sebi dao previše kreativne slobode vođen višom silom – gradonačelnikom i budžetom Grada Čačka.
Ratnički šlem i ovakvo držanje mača ne idu jedno uz drugo…