Cena prasadi dostigla 750 dinara za kg žive vage
Bolest svinja, afrička kuga, desetkovala je fond svinja u Srbiji, pa je kilogram presetine žive vage košta od 500 do „astronomskih“ 750 dinara, pa i više, jer kupci daju koliko prodavac traži, istakli su odgajivači svinja.
Čačanski stočari ne pamte da je pred praznike cena prasetine i jagnjetine „žive vage“ bila ovoliko visoka. Kažu da pred praznike, zbog veće potražnje, cena neznatno poraste, a sva je prilika da se na 600 dinara neće stati, jer prasadi na tržištu nema.
– Tokom leta, zbog sinjske kuge, u čitavom okrugu je pobijen veliki broj svinja pa je to jedan od razloga zašto sada prasadi nema. Ako se uzme u obzir da su u Bačkoj za prase od 10 kilograma stočarima za punjenje turnusa tražili 100 evra i više po komadu, dok se uhrani na 30 kilograma 600 dinara po kilu je realna cena, ma koliko zvučalo neverovatno. Činjenica da pojedini pečenjari nude i više, da ispoštuju naručene količine, ukazuje da cena prasetine može do Božića da bude i veća – rekla je Nevenka Marković iz sela Ostra čija se porodica godinama bavi uzgojem svinja i ovaca.
Ona kaže da u uzgoju trenutno nemaju prasiće, jer je njihova cena u nabavci bila previsoka, pa su ovu sezonu pauzirali. Ističe da su nedavno „na veliko“ prodali 300 jagnjadi po ceni od 500 dinara po kilogramu, i ako je njihova cena danas na tržištu za 100 dinara viša.
Vlasnik farme svinja iz Laćarka kod Sremske Mitrovice Bora Šuljmanac rekao je da vlasnici prasića mogu da utvrde cenu koju god hoće, jer prasadi zbog afričke svinjske kuge nema dovoljno na tržištu, pošto su morale da budu pobijene mnoge krmače.
– Kupci, sada, pred praznike, hoće da imaju prasetinu na stolu i platiće je i 1.000 dinara po kilogramu žive vage, ako toliko traži prodavac – rekao je Šuljmanac.
Dodao je da je svinjarstvo uništeno niskim cenama u poslednjih nekoliko godina, a na to je došla i svinjska kuga, pa ne čudi što je „eksplodirala“ cena prasetine.
– Realna cena prasetine bi bila 550 dinara po kilogramu žive vage, koliko košta na farmama, ali vlasnici manjih farmi koriste priliku i mogu da podižu cenu svaki dan po 100 dinara, jer prasadi nema – rekao je Šuljmanac.
On je dodao da se za dva-tri meseca može očekivati da tako skoči i cena tovljenika jer zbog afričke kuge sada se teško obnavlja proizvodnja.
Domaći prasići za tov, kako je kazao, ako se nađu po 550 dinara po kilogramu, su skuplji od uvoznih, ali se dozvole za uvoz zbog afričke kuge još ne daju, pa i on sam čeka da se „odjavi“ ta zarazna svinjska bolest, kako bi mogao da prasiće uveze iz Danske.
– Za uzgoj prasadi do tovljenika potrebno je četiri – pet meseci, pa je pitanje kako će se Srbija u međuvremenu snabdevati svinjskim mesom. Na mojoj farmi nije bilo afričke kuge, ovih dana sam prodao 2.000 tovljenika, ali ne mogu da zanovim proizvodnju – istakao je Šuljmanac.
Istakao je da treba očekivati ozbiljne probleme u svinjarstvu i da bi država trebalo da subvencijama stimuliše mlade farmere da se bave tom granom stočarstva.
Slična je situacija i u nadaleko čuvenim čačanskim pečenjarama, gde su cene još jesenas skočile. Za kilogram hrskave prasetine trenutno treba izdvojiti oko 2.300, dok je jagnjetina za oko 500 dinara skuplja.
– Kupci negoduju zbog poskupljenja, ali nije do nas…Retko se dešava da cene prasića skaču u sred posta, kao ove godine. Ranije se znalo da je cena pečenja puta tri u odnosu na živu vagu prasetine, ali to odavno više nije pravilo. Ne pamtim da su jagnjad i prasad po kilu koštala isto, kao što je danas, jagnjad su uvek bila skuplja. Prasadi na tržištu skoro da nema – kaže jedan čačanski pečenjar.
U Srbiji je do 7. septembra zbog afričke kuge uginulo oko 3.900 svinja, ali je prinudno pobijeno više od 42.000 komada, među kojima je bilo više hiljada krmača.
Bez obzira na cenu prasića,bila cena 750 ili 250 dinara,pečenje u pečenjarama neće pojeftiniti,voleo bih zbog proizvođača,poljoprivrenika i da pređe cena 1000 din
Idemo svi na vegansku ishranu, bez proizvoda životinjskog porekla, voće i povrće nikad jeftinije! 🙂
Moze da bude i 5.000, dok ima ko da kupuje…