Unutrašnja kontrola nadgleda rad policajaca
Građani koji su nezadovoljni postupanjem policajaca mogu podneti žalbu koja mora bit rešena u roku od 45 dana. Iako je većina građana mišljenja da se nema svrhe žaliti, podaci Sektora unutrašnje kontrole govore suprotno.
Naime, Sektor unutrašnje kontrole je tokom 2014.godine primio u rad 4.696 dokumenata (predstavke, službene beleške, informacije i druga dokumenta) u kojima je ukazivano na zloupotrebe službenog položaja i druge nezakonitosti i neprofesionalno postupanje policijskih službenika. Od ovog broja 3.751 su činile predstavke građana, što predstavlja 79,8 odsto od ukupnog broja dokumenata po kojima je postupao Sektor. Zbog propusta i nepravilnosti u radu koje su policijski službenici Sektora utvrdili prilikom vršenja provera, Sektor je tokom 2014.godine predložio da se preduzmu mere prema 424 policijskih službenika, bilo da je to disciplinska, krivična, prekršajna ili materijalna odgovornost.
Sektor unutrašnje kontrole policije dostavio je svim policijskim stanicama obrazac sa poukom na koji način se može podneti pritužba na rad policije kao i neophodne formulare. Taj dokument je javan i može se pronaći i na internet stranici MUP-a Srbije, a postupak rešavanja žalbe je javan.
Procedura je sledeća:
Građanin koji je podneo žalbu pozvaće nadležni starešina i pružiti mu priliku da ispriča šta se tačno dogodilo i potvrditi činjenice koje je naveo u žalbi. Čak i ako žalba bude odbijena, tu se postupak ne završava već će poslednju reč dati Komisija za rešavanje pritužbi.
Možete se žaliti na rad policije ukoliko ste uočili neku nepravilnost ili propust u radu policijskih službenika i ako smatrate da su zbog njihovog nezakonitog ili nepravilnog postupanja povređena vaša prava i slobode, time što su bili nepristojni prema vama, upotrebili prekomernu silu, nezakonito lišili slobode, sprečili u ostvarivanju vaših prava ili vam na bilo koji drugi način povredili prava. Sektoru unutrašnje kontrole možete prijaviti i ukoliko vidite ili snimite policijsko vozilo koje na bilo koji način krši saobraćajne propise ili ugrožava nečiju bezbednost.
Preporučuje se da žalbu narad policije podnesete u roku od 30 dana od povrede vaših prava i slobode.
Žalbu protiv policijskog službenika možete podneti najbližoj policijskoj stanici, policijskoj upravi u kojoj radi policijski službenik na čiji rad se žalite, nadležnom Sektoru unutrašnje kontrole policije.
Žalbu na rad policije se može podneti pismeno, usmeno, u elektronskom obliku i preko ovlašćenog zastupnika.
Žalba treba da bude razumljiva i da sadrži vaše ime i prezime i ostale lične podatke, uključujući adresu i brojeve telefona, da sadrži mesto, vreme i opis radnje ili propusta policijskog službenika na čiji rad se žalite i druge korisne podatke i da bude svojeručno potpisana.
Po žalbi prvo postupa nadležni starešina koji će pozvati podnosioca žalbe, zatim će razgovarati sa svedocima i drugim licima koji mogu da pruže korisne podatke, prikupiće i proveri službenu dokumentaciju, razgovaraće sa policijskom službenikom na čiji rad je stigla pritužba.
Rok za zaključenje ovog postupka je 15 dana od dana prijema žalbe. U slučaju da vaša žalba ne bude usvojena, postupak dalje preuzima tročlana Komisija za rešavanje žalbi na rad policije koju čine predstavnici policije, Sektora unutrašnje kontrole i javnosti.
Rok za rešavanje žalbe je 45 dana od dana prijema.
Smejurija… Nece svoj svoga da kazni!
Na telefon za zalbe na rad policije niko ne odgovara, z
vao sam 30 puta. Smesno. Zasto lepo ne ukinu broj
Ja ležimo u krevetu,invalid sam inače,hodam na štakama ,uveli su me u sred zelenog venca u zadnji deo marice i zatvorili mi oba oka pesnicama,potiljak mi je raspećem i imam lakši potres mozga,uzeli su mi ključeve od stana i kuće,jednu partiju braćo sam se naduven,polu bos i nisam umro tako prebijene jel sam nekako obio vrata,samac,xvala na zaštiti