Kako je Vučić pokrao izbore: Glasači upisani na prazne parcele
Ispremeštano, zbrkano, neregularno. Istovetno poput izbora iza nas, izgleda i klaster adresa u ulici Stojana Ljubića u Jajincima. Ova ulica na opštini Voždovac specifična je po novom fenomenu uvedenom na ovim izborima – putujućim glasačima. Tako je na pojedinim brojevima u Stojana Ljubića broj glasača na parlametarnim i gradskim izborima neusklađen, toliko neusklađen da to ne može biti slučajnost.
Na jednoj istoj adresi na spisku birača na republičkim izborima je 27 osoba, a na toj istoj adresi na gradskim izborima mogućnost glasanja imalo je čak 55 birača. Razlika od 28 potenicjalnih glasova podgreva sumnje da je reč o migraciji birača u beogradske opštine kako bi se poboljšao izborni rezultat Srpske napredne stranke.
NIN je na osnovu podataka iz biračkih spiskova istražio adrese na kojima je primetna ogromna razlika u broju birača na republičkim u odnosu na gradske izbore. Ne samo što je razlika u broju birača na istim adresama evidentna, već smo došli smo i do dodatno zabrinjavajućeg saznanja – pojedine objekte sa takvom adresom, ma koliko se trudili, nije bilo moguće pronaći.
Krenuli smo od biračkog spiska ili preciznije “Spiska pojedinačnih adresa sa brojem birača po opštinama u Beogradu”, a koji je objavio Istinomer. Izabrali smo osam adresa, koje se nalaze u istoj ulici i na kojima je ova nelogičnost posebno izražena. Potom smo adrese proverili u katastru, a onda izašli i na teren.
Ali krenimo redom, od adresa i broja glasača, koji se na istom kućnom broju uvećava na gradskom nivou.
- Stojana Ljubića 74D: parlamentarni izbori (4 glasača), gradski (11 glasača).
- Stojana Ljubića 74L: parlamentarni izbori (12), gradski (24).
- Stojana Ljubića 78B: parlamentarni izbori (10), gradski (14).
- Stojana Ljubića 78V: parlamentarni izbori (3), gradski (10).
- Stojana Ljubića 80A: parlamentarni izbori (14), gradski (29).
- Stojana Ljubića 80G: parlamentarni izbori (17), gradski (28).
- Stojana Ljubića 80D: parlamentarni izbori (27), gradski (55).
- Stojana Ljubića 80M: parlamentarni izbori (5), gradski (24).
Od pobrojanih osam adresa u katastru pronalazimo samo jednu – Stojana Ljubića 80A. Podaci u katastru koji prate ovu adresu govore o zemljištu da objektom od 106 kvadrata. Prevedeno na birački spisak na toj kvadraturi je 14 birača za republičke izbore i duplo više za gradske – 29. Za sve ostale adrese prema katastru “nema podataka”. Kako se u katastru mogu videti i objekti koji još nisu legalizovani, isključuje se mogućnost neuknjižene divlje gradnje. Primera radi, da je na nekoj adresi livada, Katastar bi i to trebalo da pokaže.
Podaci koje katastar nudi kada se ukuca bilo koja adresa su: Podaci o zemljištu (parcela i delovi parcela); Podaci o zgradama i drugim građevinskim objektima (objekti na izabranom delu parcele) ali i Posebni delovi izabranog objekta. Za naše odabrane adrese piše: “Nema podataka za prikaz”.
Ipak, odlazimo na teren. Ma koliko se trudili, većine adresa jednostavno – nema. Nailazimo na poprilično haotičnu gradnju koja, međutim, svakako ne može biti pokriće za razliku u broju glasova sa iste adrese na republičkim i gradskim izborima. Ipak, u najdobronamernijem pristupu, ostavljamo mogućnost da možda može biti razlog da nije svaka kuća zavedena u katastru. U delu ulice gde smo se mi uputili je dosta neizgrađenih objekata i livada obraslih korovom, gustim žbunjem. Prvi od traženih brojeva na koji nailazimo je baš poslednja kuća u delu gde se račva put. Upravo ona koju smo i pronašli u katastru – 80A ili prevedeno – 14 republičkih i 29 gradskih glasova.
Vrata otvara starija gospođa i sama kaže da je iz Valjeva, a ovde je u poseti. Koliko smo razumeli čuva unučiće. O broju stanara kuće kaže: „Ovde mi žive ćerka i zet„.
Pita da li smo iz neke stranke, a pre odgovora sama dodaje:
– Ako ako… Samo napred! Ja glasam za Vučića. Vučić će sve njih da uništi. On je naš čovek, on je najbolji… Pre smo bili za Šešelja, a sad smo za Vučića – poručuje gošća iz Valjeva.
Ulica Stojana Ljubića u delu gde bi trebalo da budu brojevi koje mi tražimo na dve paralelne ceste. Preko puta adrese koju smo pronašli sa lakoćom, 80a, ima nekoliko nabacanih kuća i livadice sa žbunjem.
Kako očigledno nema urbanističkog plana, obilazimo i okolne uličice. Sa biračkog spiska pronalazimo još samo 74D, adresu koje nije bilo u katastru. Kuća sa prizemljem i spratom.
Omalterisana. Od oka, oko stotinjak možda malo više kvadrata. U njoj su četiri glasa za republiku i 11 za grad. Kuća je naseljena, ali niko ne otvara da i zaista proverimo nesklad u broju glasača.
Tražili smo i 80D na kome je 27 republičkih i 55 beogradskih glasova. Bezuspešno. Ovaj broj kuće u ulici Stojana Ljubića pojavio se tokom prošle nedelje na društvenim mrežama. Fotografija biračkog spiska sa potpisima onih koji su već glasali. Deo fotografije svedoči o pet glasača istog prezimena iz Bjeljine. Iako žitelji ovog dela grada kažu da su kuće zidali najčešće izbegli sa Kosova, a da Srba iz Bosne nema.
Nigde ne pronalazimo ni kuću sa oznakom 80M u kojoj je broj republičkih glasova (5) porastao na 24 gradskih.
Bilo je kuća koje nemaju nijednu oznaku, ali se ne uklapaju ni u redosled brojeva oko njih, niti sa onim adresama koje tražimo. Čak i da je do haotične gradnje i da je neki od brojeva zalutao među neke sasvim druge, ostaje problem sa brojevima glasača.
Nismo lako odustali, ali smo tražeći završili smo u ulici sasvim drugog naziva. Ma koliko da smo se trudili i propitivali okolo, jednostavno ne pronalazimo tražene brojeve.
Nailazimo i na neobeležene kuće. Možda su to ‘naši brojevi’? Ali, ove kuće nisu čak ni useljene. Proveli smo više od sat vremena vrteći se između brojeva 70 i 80.
Iz nekih kuća stanari su počeli i da izlaze na terase i radoznalo promatraju ljude koji se unose u kućne brojeve. Trudili smo se, zaista jer, logika je, dobićemo konačno odgovor na pitanje kako u njoj živi više od 50 osoba. Ipak, adresa za kojima smo tragali po biračkom spisku, nema.
Po glasaču ni kvadrat i po stana
Istinomer je objavio da je na jednoj adresi u beogradskoj opštini Voždovac pre izbora prijavljeno 40 birača. I to ne bi bilo toliko čudno da se na toj adresi ne nalazi kuća od samo 58 kvadrata. Druga kuća koju navodi Istinomer od 130 kvadrata ima 30 prijavljenih birača. A nalazi se i pored prostorija lokalnog odbora Srpske napredne stranke.
Istinomer je objavio pet adresa za koje kažu da su do njih došli “brzom proverom samo jednog biračkog mesta”. Kako navode to “dodatno povećava sumnje u manipulacije prebivalištima i biračkim spiskom”.
- Slučaj 1. Kuća od 58 kvadrata na kojoj je prijavljeno čak 40 birača.
- Slučaj 2. Ekipa Istinomera pronašla je kuću od 52 kvadratna metra, na kojoj je za beogradske izbore prijavljeno 36 birača.
- Slučaj 3. Kuća od 130 kvadrata, gde je prebivalište prijavljeno za 30 građana s biračkim pravom.
- Slučaj 4. Kuća od 36 kvadrata na kojoj je prijavljeno 29 birača,
- Slučaj 5. Na adresi kuće od 210 kvadrata prebivalište ima 24 birača s pravom glasa na lokalnim izborima u Beogradu.
Istinomer navodi da čak i na primeru jednog biračkog mesta se potvrđuju nalazi Posmatračke misije Crte da su izbore održane 17. decembra, između ostalog, obeležile i organizovane migracije birača.
Prema nalazima Crte na 71 biračkom mestu, što je 14 odsto birališta u glavnom gradu, zabeleženo je organizovano dovođenje, nadgledanje glasanja, ali i moguća manipulacija identitetom glasača.
– Analizom podataka iz biračkog spiska, koji su javno dostupni na sajtu MDULS, ustanovljeno je da je do organizovanih migracija birača došlo tako što su ljudi iz unutrašnjosti Srbije prijavljivani na adrese u Beogradu kako bi mogli da glasaju na lokalnim izborima. Među biračkim mestima koje je Crta izdvojila u analizi, a za koje se vezuje visoka verovatnoća potencijalno velikih organizovanih migracija birača, izdvajaju se birališta na opštini Zvezdara i Voždovac. Za opštinu Voždovac je, osim informacija insajdera o novim prijavama prebivališta, tokom izbornog dana postojao i veliki broj prijava Crtinih posmatrača o nepravilnostima, uključujući i dovođenje birača u grupama – navodi Istinomer.
Nedeljkov: Dokazali smo da je bilo manipulacije biračima
Raša Nedeljkov, programski direktor Crte, kaže za NIN da je ova organizacija dokazala i pokazala da je manipulacije biračima bilo, ali da ne mogu da tačno procenimo koja je srazmera toga.
– Upravo zato i pozdravljamo gest Istinomera da objavi listu adresa sa brojem birača, kako bi svaki od građana mogao da u svom komšiluku prepozna da li ima nečega što je sumnjivo ili ne i da se na taj način u stvari pritisne Ministarstvo državne uprave, pre svega, da otvori biračke spiskove. Sa druge strane, potrebno je da se pokrenu istrage unutar Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva državne uprave, kako bi se pokazalo kako je moglo doći do kompromitovanja biračkog spiska – ko je u sistemu zakazao, ko je činio krivična dela da uopšte može da dođe do manipulacije biračkim spiskom – navodi Nedeljkov.
On ističe da organizovana migracija birača predstavlja krunski dokaz da je integritet izbornog procesa izgubljen.
– Jedan je problem što je neko organizovano migrirao birače. Potpuno drugi problem je taj što sada imamo pokazatelj i dokaz da je institucionalni okvir narušen i da je integritet izbornih procesa u potpunosti probijen. To znači da u narednim mesecima mora doći do ozbiljnih provera sistema kako bi građani mogli da imaju bilo kakvo poverenje u to da izborni proces ima smisla, jer na ovakav način ne može da ima smisla – kaže programski direktor Crte.
___________________________________________________________
SNS = Mafija !
Ode Kosovo za saku vlasti.Ratni veterani, dzabe ste ginuli.
Neka, po ko zna koji put, pola Srbije ostane kući na dan glasanja, pa se posle čudimo što i mrtve pozivaju na glasanje. Samo velika izlaznost skida režim. AV treba apsolutno da vlada još 100 godina. 46% ne izašlih za moj kriterijum je podrška njemu. I, kad se na to dodaju oni što ga stvarno vole, a ima ih…. mnogo je to glasova. Vladaj AV. Vladaj