Slavni Čačanin sahranjen iscepan i u tuđem grobu
Legendarni major Dragutin Gavrilović sahranjen je u iscepanim čakširama, bez vojnih počasti, u grobnici svoje rođake na Novom groblju u Beogradu.
Dragutin Gavrilović rođen je u Čačku 25. maja 1882. godine. Vojnu Akademiju je završio 1901. godine, posle koje je dobio službu u rodnom Čačku gde je postavljen za komandanta 10. pešadijskog puka Moravske divizije stacioniranog u današnjoj kasarni Ratko Mitrović. U Balkanskim ratovima učestvovao je gotovo svim bitkama naše vojske i u njima se istakao kao požrtvovan, sposoban i hrabar oficir. Stekao je veliki ugled i među vojnicima i među oficirima (nije ona slavna odbrana Beograda slučajno pala na njega). Učestvovao je i u prvim pobedama srpske vojske u Prvom svetskom ratu tokom 1914. Potom su Srbija i njena junačka vojska sa mnogo majora Gavrilovića postali preveliki trn u oku moćnim državama koje su rešile da je slome nezadrživom silom.
Savez udruženja potomaka ratnika Srbije 1912-1920. podneo je inicijativu da posmrtni ostaci slavnog oficira budu preneti u Aleju velikana na stogodišnjicu herojske odbrane Beograda 1915. Dragutin Gavrilović preminuo je 19. jula 1945, dvadesetak dana pošto je posle četvorogodišnjeg zarobljeništva stigao kući.
„Nove vlasti nisu dozvolile sahranu uz vojne počasti, niti da mu se dodeli grobno mesto ili da bude sahranjen uz branioce Beograda. Ispraćen je uz govor kraljevog pukovnika Aleksandra Todorovića: „Još jedan hrast manje iz one gospodstvene šume srpskih rodoljuba koji su sagoreli na oltaru Otadžbine““, izjavio je pukovnik u penziji dr Rade Rajić.
Sa oficirima Jugoslovenske kraljevske vojske, tada pukovnik Gavrilović je zarobljen 16. aprila 1941. u Sarajevu, odakle je interniran u Nemačku. Iz logora je odbio da kao najstariji zarobljenik izađe prvi. Izašao je poslednji.
Po izlasku iz logora vratio se u Beograd. Željan da se prošeta beogradskim ulicama, obukao je jedino raspoloživo odelo, paradnu oficirsku uniformu sa širokim crvenim lampasima (ukrasne trake na pantalonama).
Na ulici su ga uočili uvek budni, revnosni skojevci, i verovatno provocirani njegovim izgledom, brutalno pretukli.Gavrilović je nekako došao do kuće i posle kraćeg bolovanja preminuo. Međutim, tu se priča ne završava. Dok je ležao u kući na odru, upala je grupa mladih aktivista i isekla lampase da od njih reže petokrake. Vrli skojevci su se postarali da Gavrilović ode u večnu kuću u istom odelu u kojem se rodio – nag!
„U oslobođenom Beogradu, nove vlasti su ga ispitivale. Bio je već iznemogao, kost i koža, i ubrzo je preminuo u svom stanu u zgradi u Beogradskoj, koja je kasnije porušena„, kaže Miloš Marinković (31), praunuk Gavrilovića.
Na pomenutu inicijativu potomci gledaju kao na dobru nameru, ali Milošev otac, Blagoje Marinković (60), sin Dragutinove ćerke Emilije, dodaje: „Dragutin je sahranjen u grobnici gde su kasnije sahranjeni i njegova supruga Darinka, ćerke Milica i Emilija, zet, unuka… Što se nas tiče, smatramo da on ipak treba i dalje da počiva sa svojima“.
Potomci slavnog ratnika su ponosni i na to što Gavrilović nije prihvatio generalski čin i fotelju ministra vojnog u vladi posle puča 27. marta.
„Izaslanik je došao u Dragutinovu kuću, poslužen je slatkim i kafom i kad je krenuo na temu zbog koje je došao, Dragutin ga je prekinuo: „Ako nisi došao da me pitaš kako mi je porodica, onda ovde nemaš šta da tražiš!“, kaže praunuk Miloš, čiji sedmomesečni sin nosi ime Dragutin.
U čuvenom jurišu besmrtnika na Dunavskom keju Dragutin Gavrilović prvo je lakše ranjen u ruku, a potom teško u vrat.
„Dvojici vojnika mogao je da bude zahvalan što je preživeo. Oni su ga izvukli sa ratišta, noseći ga na izvaljenim vratima„, priča praunuk Miloš Marinković.
Svojevoljno je prekinuo bolovanje i priključio se srpskim trupama. Prešao je Albaniju, istakao se u proboju Solunskog fronta. Vojvoda Bojović predložio ga je za pukovnika, ali je protiv bio navodno vojvoda Stepa jer ga je smatrao suviše mladim za taj čin.
ISTORIJSKI GOVOR
„Vojnici, tačno u 15 časova neprijatelja treba razbiti vašim silnim jurišem, razneti vašim bombama i bajonetima. Odraz Beograda, naše prestonice, mora da bude svetao. Vojnici! Junaci! Vrhovna komanda izbrisala je naš puk iz svog brojnog stanja. Naš puk je žrtvovan za čast Beograda i Otadžbine. Vi nemate dakle, da se brinete za vaše živote, oni više ne postoje. Zato napred, u slavu! Za Kralja i Otadžbinu! Živeo Kralj! Živeo Beograd!“, izgovorio je 7. oktobra 1915. tridesettrogodišnji major Gavrilović. Ovaj govor ući će u sve vojne udžbenike i enciklopedije.
Niko da kaže da je u rodnoj kući majora Gavrilovića u Čačku sada kafić. Tako se grad Čačak odužio poznatom majoru koji je ušao u srpsku istoriju. Muzej revolucionarne omladine je kupio čuveni biznismen iz Kotraže i tako će ljudi sa parama da izbrišu istoriju Čačka. E pa rukovodstvo grada svaka vam čast kada ste to dozvolili.
Ispravka jedna. Nije kafić u toj kući. Kafić je u kući pok. Verice Barać koju su prodali potomci. Majorova kuća ima tablu i tu su dozidani stanovi.
Postovani Cacanine, molim Vas da ne pisete o onom o cemu niste informisani. U kuci Majora Gavrilovica NIKADA NIJE BIO KAFIC. Kucu je obnovio vlasnik o svom trosku prema projektu Zavoda za zastitu spomenika kulture iz Kraljeva. Jedno izvinite bice dovoljno.Vlasnik
ETO ZASTO NAM JE OVAKO PROKLINJU NAS KOSTI OVAKVIH VELIKANA
Da tako su radili oni koji su dosli na vlast 1945 god.misleci da je svet postao njihovim dolaskom.Nazalost oni koji su ih nasledili i dalje „drmaju“ovom jadnom Srbijom,nesecajuci se potomaka i slavnih ljudi.Tako su i 1946 godine unistili arhivu Slavnog X Pesadiskog puka Sumadiske divizije pretvorivsi je u stari papir u fabrici hartije.
Nema sumnje da i dalje o sebi imamo lepo misljenje..
Mislim da su inelektualci , istoričari i političari zakazali. Ni danas nismo rasčisili sa svojom istorijom. Dug prema precima i istorija nisu rasvetljeni za „običan“ narod. Kad ćemo rasčistiti sa komunističkom prošlošću i kad će široke mase saznati ko su im bili preci.Jugonostalgičari i „titoisti“ nas i dalje proganjaju iako se ispostavlja da nas je ta zabluda koštala,evo vek i po posrtanja.Moramo se boriti da ovakve priče budu što više prezentirane i da se više priča i raspravlja o tome,jer moramo se „pročistiti“ i krenuti ispočetka…
U kuci majora Gavrilovica NIKADA NIJE BIO KAFIC. Kucu je obnovio vlasnik o svom trosku prema projektu Yavoda ya yastitu spomenika iz Kraljeva. Jedno izvinite bice dovoljno.