Formirana radna grupa da ispita drastičan pad broja studenata Univerziteta u Beogradu
Dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić izjavio je da je formirana radna grupa na Univerzitetu u Beogradu, koja bi trebalo da analizira drastičan pad broja studenata u poslednjim godinama.
Roglić je za današnju Politiku naveo da bi radna grupa trebalo da pripremi sastanak proširenog rektorskog kolegijuma, koji će verovatno biti održan u februaru, i koji će ispitati razloge za taj pad na beogradskom Univerzitetu.
Politika piše da su, nakon upisa za aktuelnu školsku 2023/24. godinu, na beogradskom Univerzitetu ostala 3.034 slobodna mesta, što je 13,5 puta više nego pre deset godina (226 mesta). ;
List navodi i da je broj brucoša na svim državnim fakultetima prošle godine bio 26.957, što je najmanje upisanih u poslednjih desetak godina.
Politika piše da privatni fakulteti nemaju tih problema, kao i da je mišljenje u akademskoj i opštoj javnosti da maturanti ciljano upisuju i završavaju osnovne studije na privatnim fakultetima, koje kasnije „peru“ na master i doktorskim studijama državnih fakulteta.
Dekan Hemijskog fakulteta naveo je i da će jedna od tema koja će biti analizirana na sastanku biti upravo i to koliki je upliv sa privatnih fakulteta na master studije državnih.
Roglić je dodao i da se pitaju šta znače najave državnog vrha da će u Srbiju biti dovedene franšize stranih univerziteta i da li se „država odriče svog univerziteta“.
Beta
Nikako da se setim šta bi moglo da NE BUDE uzrok?
2000. godine je rođeno oko 100.000 beba i od tada je nezaustavljiv pad (koji je počeo 90-ih), da bi 2023. bilo rođeno oko 60.000 beba.
Pa kako očekujete da se ne smanjuje broj studenata, taj pad će biti još drastičniji narednih godina.
Kad na studije pristignu generacije rađane od 2008. pa nadalje, kada je priraštaj krenuo najdrastičnije da opada.
O tome treba pričati, a ne o privatnim fakultetima koji „odvlače“ studente – gluposti ….
tu dolaze da studiraju samo kvaziintelektualci koji već imaju obezbeđeno radno mesto (i to o trošku poreskih obveznika uglavnom), samo im nedostaje diploma. Pametnu decu pokupe nemci, englezi, slovenci i sl. ajmo đihaaaaa
Videla deca od našeg Mozgonje da uopšte ne mora da se studira da bi se došlo do akademske titule.
😂😂😂😂😂😂😂😂
Kakva analiza, kakvi bakrači, kakve gluposti. Pa zar svima nije jasno zašto je to tako. Propast obrazovnog sistema. Prvo nemamo elementarni obrazovni sistem na kome se sve temelji. Za sada nas obrazuju kojekakve televizije i drugi mediji. A tek ovo obrazovanje? To je već kakastrofa. Kod toliko državnih univerziteta mi dozvolili privatne. Privatni su samo za sopstveno bogaćenje i uništavanje države. Nije privatnik osnovao univerzitet – fakultet da bi pomogao državi, već da bi se bogatio „prodajući“ diplome. A takvi, sa kupljenim diplomama se zapošljavaju u javnom sektoru, upravama… I niko to ne vidi. Teško ovoj zemlji, nauci, kulturi, obrazovanju, zdravstvu… Teško nama! I, naravno, odoše omladinci da „studiraju“ na privatne univerzitete, kod Miće Jovanovića, Dula Mufte… Tu su kojekakvi menadžmenti za ovo ili ono, prava, ekonomije i ko zna šta sve. Da li će iko ikada da zaustavi ovo zlo, ovo neobrazovanje, da spreči štetu po društvo i državu, da spasi budućnost generacija? Zato, malo novaca se uvek nađe za školarinu jer je sigurica – platiš i dobiješ (diplomu). Sve to negativno utiče na državne univerzitete i zato je sve manje zainteresovanih za studiranje na državnim. Što bi se neko mučio i učio. Pošalješ novac i indeks i čak ne moraš ni ići. Devalvacija diploma, doktorata… Istraživač zaposlen na jednom državnom univerzitetu u Srbiji, a istovremeno vodi privatni univerzitet u Republici Srpskoj. Sukob interesa. I nikom ništa. Naše obrazovanje propada, oni sa sumljivim diplomama upravljaju nama, a oni kvalitetni što je ova država ulagala u njih odlaze put Nemačke i drugih razvijenih zemalja. Ko upravlja našim institucijama, ministarstvima za obrazovanje da ovo odmah zaustavlja! Resetujmo obrazovni sistem večeras, sutra je kasno. Šta će nama inostrani univerziteti kada imamo svoje. Ukinimo Bolonju, to je prevara, to je šarena laža za naš narod i državu. Mislimo o svojoj kući, drugi sigurno neće. A i što bi. Ako mi nismo sposobni da uredimo stvar u sopstvenoj kući.
Како стоје факултети у Чачку?
Deca idu laksim putem. Privatni fakultet za diplomu. Ima mnogo dobro placenih poslova za koje ti ne treba diploma. Nekada je diploma podrazumevala bolji posao. Sada to nije slucaj i mislim da ce interes za studije sve vise opadati.
Državni fakulteti bi trebalo da se modernizuju i prilagode programe i polaznost realnim potrebama. I dalje je za dosta stručnih poslova tražena diploma dobrog državnog fakulteta i praktično garantuje posao, ali za većinu je dovoljna bilo kakva ili nikakva diploma.
Privatnik traži čoveka sa znanjem. Da li ima ili nema diplomu manje je važno. Međutim, jako je bitno da ljudi koji rade u javnom sektoru, upravama, ustanovama kulture, javnim ustanovama i sl. da imaju diplome državnih Univerziteta.
Nekada po bogastvu,licnih izvora finansiranja,Beogratcki univerzitet je bio drugi,u Evropi.Njegovu imovinu su nacijonalizovali,I sa tim je igubijo ekonomsku nezavisnost,a politicku.
Na primer,Belgiski najstariji univerzitet,drazava ga podrzava,godisnje sa 500 milona evra.
Problem je I to sto su status diplome devalvirane
I uvodjenjem privatnih fakukteta,KOJE nisu postigke onu konkurenciju na zapadu da budu bolje od drzavnih,vec samo da se dodhe sto pre do diploma.
ANO STO JE GLAVNI KRIVAC,ONIH POSLANIKA I
POLITICARA,KPJI SVOJIM MANDATOM TREBA DA DONOSE NOVE ZAKONE O SKOLSTVU.
STA SE PROMENILO NA OSNOVU PRAKTICNOG ISKUSTVA UOPSTE U SKOLSTVU NISTA,SVE PO STAROM.Duznost je da se rapravoja o kvalitetu,problem je sto je uopste I los kvalitetu POSLANIKA.Oni vecinom sluze da dizu ruku.