Залеђене гасне инсталације: Гуча EXPO 2024.
Грађани Гуче упутили су нам писмо у коме наводе са којим се проблемима сусрећу житељи ове варошице у одржавању гасних инсталација у зимским месецима и какве све савете добијају од Србијагаса. Писмо преносимо у целости.
У сусрет великом догађају који Србију треба да вине у сферу најпожељнијег места за улагање, место раста и развоја нових технологија, укључује се и варошица Гуча која прети да ће својим технолошким решењима побрати славу, три године пре. Зима је у пуном јеку, минус је задња три дана уз мало сунца око поднева. Али, корисници гасне мреже не мирују.
Свако јутро, као по команди, велика већина корисника ради на својим „гасним жутим кутијама“ примењујући најсавременије методе одлеђавања. Према препорукама извођача радова Гучани спремају врућу воду и сипају на инсталацију, мада још није утврђено да ли треба да буде врела или млака. Након тога следи ресетовање и читава процедура траје око пола сата. У најбољем случају грејање ће прорадити за око сат времена. Али претходно треба проверити да ли вам се кофа напунила водом, јер технолошки процес захтева да вам из просторије са котлом мора да иде обично црево и да редовно скупљате воду.
Када су корисници на ивици нерава онда следи спасоносни предлог разних посредника који вам дају генијална решења у смислу да у жуту кутију ставите нешто од вунених производа, по могућству џемпер, да би рукав могао бити на месту изолатора. Ко се превари и стави памучни прслук, одмах је сутрадан „угасио“. Додавање грејача који раде на струју је некоме спасоносно решење, али други тврде да је поступак изузетно ризичан. У најбољем случају треба све омотати каменом вуном и фолијом за пластенике, још ако може и простор на земљишту, „ствар“ је решена. Међутим, систем попушта и у сатима када је температура у плусу, па се шире теорије завере и збуњени људи не знају шта их чека у току дана и ноћи.
Рачуни редовно стижу, извођачи радова у поверењу кажу да „гас има доста воде“, али да ће проблем бити решен када гас стигне до Горњег Дупца. За то време множе се жуте кутије, голе цеви се пружају кроз дворишта и на фасадама, мајстори разних профила се гањају да одраде по неки део посла, плаћа им се на руке и сви ћуте, само да би се огрејали. Ако вам уз изостанак грејања пукне и водоводна цев испред куће, угођај је потпун.
И тако, светла будућност је пред нама и варошани се припремају да свету покажу чудо домаће интелигенције.
Ne razumem se u hemiju, ali sam sumnjičav po pitanju da gas ima dosta vode. Neka se javi neko ko se razume da ovo potvrdi ili demantuje. A i ceo tekst je nejasan, zaledilo je, ok, niko ne diktira temperaturu, kako Bog odluči tako će biti, kako sad svi drugi krivi. I da li se Srbijagas obavezao na izolacije priključka i uračunao to u cenu, ili narod sam po sebi očekuje to?
Ovo mi izgleda kao kada bi se grejali na drva, odžak se zapalio, izgorela kuća, i mi krivimo Srbijašume za drva koja su nam prodali..
Zaledi voda u šahti, pa ne krivimo gradski vodovod, ništa mi nije jasno.
Kako gas ne zaledi u Rusiji? U zemljama severne Evrope, gde je dosta hladnije nego u Guči, kako neki kažu?
Sve je tebi jasno, samo se praviš glup.
I dalje mi nije jasno, ajde ti mi objasni sve ove navode u tekstu. Objasni ti kako to u Rusiji i zemljama severne Evrope ne zaledi, daj konkretan razlog, ni u tekstu nije naveden nego mi treba da nagađamo. Pošto si ti antibot, ti si sigurno mnogo pametan, i čekamo tvoje pojašnjenje.
😀😀😀😀😀👏👏👏👏
Bravo za opasku!
Treba ove bandite kritikovati na svakom mestu i u svakoj prilici, jer nema teme i situacije u kojoj to nisu zaslužili.
Ali baš pisati ovakve stvari, ispada smešno i kontraproduktivno.
Grejem se na gas godinama unazad, nikad nisam čuo da se nekome desilo da mu zalede gasne instalacije.
Pa čak i da se nekim čudom to nekome dogodilo (kondenzacija ili slično …), pisati da cela varošica odleđuje gasovod – previše je.
Čak i kao šaljivi tekst ….
Kazu nece se desavati kada se gasovod nastavi ka Dubcu…nesto nisu uradili lepo