Umka kupuje Fabriku hartije
Prodaja stečajnog dužnika čačanske Fabrike hartije „Božo Tomić“ u stečaju, metodom javnog prikupljanja pisanih ponuda, održana je juče, objavljeno je na sajtu Agencije za privatizaciju.
Po oglasu o prodaji objavljenom dana 14. jula 2015. godine, procenjena vrednost imovine je 588.159.558 dinara. Ostvarena prodajna cena koju je ponudio jedini kupac beogradska Fabrika kartona „Umka“ je 102.000.000 dinara.
Kako je ponuđena cena za prodaju stečajnog dužnika je niža od 50% od procenjene vrednosti, pa će se stečajni upravnik obratiti Odboru poverilaca radi donošenja konačne odluke.
Fabrika hartije procenjena je, inače, na 588 miliona dinara a pravilima konkursa predviđeno je da stečajni upravnik proglasi najboljeg ponuđača za kupca ukoliko je ponuda bar za jedan dinar veća od 50 odsto procenjene vrednosti (294 miliona dinara). Pošto taj uslov nije ispunjen, pitaće se članovi Odbora poverilaca, koji od čačanske fabrika potražuju ukupno 2,15 milijardi dinara, ili 17,9 miliona evra.
Fabrika kartona Umka osnovana je 1939. godine, a za razliku od fabrike u Čačku, uspešno je privatizovana 2003. godine, a njen novi vlasnik u modernizaciju fabrike uložio je preko 40 miliona evra. Gotovo dve trećine proizvedene robe ide na zapad, ali i u Rusiju i Ukrajinu.
Umka je 2010. godine kupila i Fabrikuhartije Beograd za 1,75 miliona evra, dok u Rusiji imaju dve fabrike kartonske ambalaže.
Vlasnik Umke je jedan od naših najpoznatijih biznismena Nebojša Šaranović. Šaranović je rođen 1964. godine u Prištini. Posle završene srednje ekonomske škole, upisuje se i diplomira na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, odsek spoljna trgovina.
Od 1993.-2003. živi i radi u Moskvi.
Osnivač je i vlasnik holding kompanije Kappa Star Limited, u čijem sastavu posluju:„Jaffa“, „Umka“, „Avala ada“, „Papir servis“ i „Geomašina“.
Fabrika hartije je najstariji industrijski pogon u Čačku, koji je počeo da proizvodi papir 1930. godine. Danas ima dve papir mašine, energanu snage 8,6 megavata i sve instalacije pripremljene za još jedan toliki izvor struje, 23.814 kvadrata halskog prostora i 12,88 hektara zemljišta skoro u centru grada. Proizvodnja je obustavljena marta 2011. godine, kad je preduzeće bilo u posedu Hrista Kovačkog iz Bugarske, a zatim su usledili stečaj, otpuštanje 260 radnika i bankrotstvo.