Ćutanje vlasti na odlazak lekara iz Srbije je kukavičluk
Narodni poslanik i predsednik Odbora Srbija centra za zdravstvo prof. dr Dragan Delić izjavio je da je u Srbiji uspostavljen oblik takozvane defanzivne medicine.
– Lekari su uplašeni, odlaže, beže u privatni sistem i inostranstvo. I to najbolji, dok nadležni ćute. To ćutanje nije mudrost, nego kukavičluk, dok se sistem raspada – rekao je Delić za list Danas.
Kao neke od razloga za propadanje zdravstvenog sistema Delić je naveo pitanje prostora i opreme koja fali mnogim ustanovama, nepravilna distribucija lekarskog kadra, kao i pitanje v. d. direktora.
– Direktori u v. d. stanju su za mene rak-rana srpskog zdravstva. Ne možete protiv zakona da v. d. direktora držote tako dugo, koji nemaju inicijative, ideje. Oni moraju da u svojoj ustanovi organizuju posao, povećaju produktivnost, obaveze – rekao je Delić.
On je napomenuo da se na listama čekanja na operacije i dijagnostiku nalazi se preko 77.000 pacijenata.
– Glavni i osnovni problem je nedovoljan broj kompetentnih stručnih kadrova. Mi jesmo primili mlade lekare, ali zdravstveni sistem nose i razvijaju specijalisti. I to specijalisti koji su položili specijalistički ispit i radili posle toga pet godina. Mi nemamo dovoljno tih najkompetentniijih, najodgovornijih lekara koji nose i razvijaju zdravstveni system – rekao je Delić i podsetio da je za deset godina, od 2011. do 2021. Srbija izgubila 1.800 specijalista.
On je istakao da je neophodno uspostaviti jedinstveni zdravstveni sistem.
– U državi imamo tri paralelna zdravstvena sistema – državni, vojni i privatni. Oni bi mogli da budu jedinstveni zdravstveni sistem, pa da svaki osiguranik sa svojom knjižicom ode u bilo koji od njih – zaključio je Delić.
______________________________________________________