Likvidacija privrednih društava i preduzetnika: Kompleksnost postupka
Tokom 2022. godine likvidacija je pokrenuta prema 5.921 firmi, a iz registra je izbrisano 5.766 društava. U februaru 2023. godine postupak je pokrenut nad 3.956 pravnih lica, dok je u aprilu obrisano 4.000 privrednih društava. U istom duhu završen je i karaj godine, kada je Agencija za privredne registre objavila da su se kod 3.609 privrednih društava stekli razlozi za prinudnu likvidaciju koje više nije moguće otkloniti. Šta je tačno likvidacija, kako izgleda čitav postupak i kakva je razlika u odnosu na stečaj?
Gašenje firme: Likvidacija ili stečaj
Likvidacija predstavlja proces gašenja preduzeća u situaciji kada ono može da izmiri obaveze, odnosno dok je još likvidno. Drugi način gašenja je stečaj koji se sprovodi u slučaju kada firma nema dovoljno novčanih sredstava da pokrije sve svoje obaveze.
Stečaj se sprovodi pod kontrolom stečajnog suda, dok se likvidacija sprovodi pod kontrolom članova privrednog društva. Postupak likvidacije privrednih društva (d.o.o. ili a.d.) razlikuje se od procesa likvidacije preduzetnika.
Likvidacija preduzetničke radnje
Zakonom su definisani razlozi koji dovode do prinudne likvidacije preduzetnika. Registrator koji vodi registar privrednih subjekata na svojoj internet stranici objavljuje obaveštenje o preduzetniku kod koga su se stekli razlozi za brisanje iz registra. To može biti blokada poslovnog računa u periodu dužem od dve godine ili izrečena mera zabrane obavljanja delatnosti pravnosnažnim aktom nadležnog organa.
Istovremeno, preduzetnik se poziva da u roku od 90 dana od dana objavljivanja obaveštenja deblokira poslovni račun, odnosno otkloni konkretan razlog za brisanje iz registra. Ukoliko se to ne desi, registrator će u novom roku od 30 dana, po službenoj dužnosti, doneti rešenje o brisanju preduzetnika iz registra.
Iako ga Zakon tako ne naziva, ovakav postupak se ne razlikuje od prinudne likvidacije privrednih društava, osim u pogledu konkretnih razloga za pokretanje i sprovođenje postupka.
O vremenu potrebnom za likvidaciju preduzetničke radnje iz knjigovodstvene agencije Creative Finance navode: “Dok je proces otvaranja preduzetničke radnje relativno jednostavan i brz, zatvaranje preduzetničke radnje je nešto dugotrajnije. Ono zavisi od nekoliko faktora – da li postoje poreski dugovi, da li postoje zaposleni, fiskalna kasa i slično. Vreme potrebno za prestanak rada preduzetnika zavisi od Poreske uprave, Uprave javnih prihoda i APR-a, ali u proseku traje oko mesec dana, u pojedinim slučajevima i znatno duže.”
Iz ove knjigovodstvena agencija koja pruža širok spektar usluga, kako domaćim, tako i stranim klijentima, podsećaju da je u Srbiji, u toku 2023. godine, registrovano samo 9.000 ruskih preduzetnika i firmi s ruskim učešćem u kapitalu.
– Među njima prednjače preduzetnici koji se često raspituju o procedurama osnivanja i likvidacije preduzetničke radnje. Mi se trudimo da im pružamo profesionalan i pouzdan pristup uz poštovanje svih zakonskih propisa i rokova. Pod time podrazumevamo i transparentnu komunikaciju tokom celokupnog procesa likvidacije preduzetničke radnje i ili kako oni kažu ликвидация ип – navode iz CF.
U Registru privrednih subjekata, sa stanjem s kraja novembra 2023, ukupno su 2.192 aktivna privredna društva i 7.773 preduzetnika, čiji su osnivači, odnosno vlasnici udela iz Rusije.
Likvidacija privrednog društva
Odluka o likvidaciji se obično donosi na skupštini privrednog društva i zahteva većinsku podršku članova ili akcionara, a potom se zavodi u zvaničnim dokumentima. Nakon toga, podnosi se prijava kod nadležne Agencije.
Imenovanje likvidacionog upravnika
U procesu likvidacije privredno društvo, umesto direktora, zastupa likvidacioni upravnik. U praksi je najčešće jeste reč o jednom istom licu imenovanom na drugu funkciju. Vrši izrada likvidacionog izveštaja i donosi rešenje o otvaranju postupka likvidacije, koja se potom oglašava preko APR registra.
Likvidacioni upravnik je dužan da poznatim poveriocima koji prijavljuju potraživanje uputi i pisano obaveštenje o pokretanju likvidacije. Likvidacioni upravnik će biti odgovoran za sprovođenje procesa likvidacije. On ima ovlašćenje da rasproda imovinu, namiri dugove i obustavi poslovanje. Prioritet pri namirenju dugovanja imaju poverioci i akcionari, prema Zakonom određenom redosledu.
Završni postupci i brisanje iz registra
Kada su svi dugovi namireni, imovina rasprodata i sve obaveze izmirene, podnosi se završni likvidacioni bilans i izjava likvidacionog upravnika. Na kraju sledi zahtev za brisanje privrednog društva iz registra nadležnog organa. Proces je gotov kada se dobije rešenje o brisanju firme iz registra APR-a.
– Likvidacioni postupak je kompleksan, višefazni proces, koji zahteva poznavanje rokova i procedura. U skladu sa Zakonom o privrednim društvima, likvidacija firme traje minimalno 120 dana.
Kada stranci, uglavnom Rusi, dođu po savet kod nas, važno je da budu upućeni da se njihova firma posmatra kao domaće privredno društvo i posluje po zakonima Srbije. Zato, pri osnivanju privrednog društva, upoznajemo klijente sa procesom likvidacije.
Kao glavni motiv za pokretanje biznisa u Srbiji su blizina Evropske unije, kratak tročasovni let Moskva-Beograd, prijateljski odnos dve zemlje, kao i niski porezi.
PR tekst
_________________________________________________________