Oglasili se i malinari: Ne pristajemo na cenu ispod 350 dinara po kilogramu
Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković izjavila je da je Institut za voćarstvo u Čačku izračunao proizvođačku cenu maline za 2024. godinu.
Prema dobijenim podacima, za prinos od 30 tona proizvođačka cena je 160 dinara, za prinos od 15 tona 200 dinara, na 12 tona 240 dinara,
U medjuvremenu su se oglasili i malinari iz ariljskog Udruženja „Vilamet“ koji su izričiti da na niže od 350 dinara po kilogramu neće pristati. Oni još čekaju da hladnjačari odgovore koja je otkupna cena tog voća, ali prema dosadašnjim izjavama hladnjačara, cena od traženih 350 dinara po kilogramu najverovatnije neće biti moguća.
S druge strane, trgovci napominju da je kupovna moć opala u Evropi i da je taj iznos teško realizovati.
Predstavnik Udruženja „Vilamet“ Mileta Pilčević rekao je da je proizvođačima potrebna informacija koliko će novca biti izdvojeno za otkup, kako bi znali da li da ulažu u ovu sezonu i kako bi sprečili potencijalne gubitke i moguće manipulacije.
„Obaveštavamo sve poljoprivredne proizvođače koji se bave uzgojem maline da je udruženje Vilamet izabralo novo rukovodstvo na čelu sa predsednikom Udruženja Pilčević Miletom koje će se truditi da se bori za što boljim položaj primarnih proizvođača maline.
Kao što vam je poznato prošle 2023. godine bili smo suočeni sa određenim poteškoćama kako na svetskom tržištu usled rata, pojave viškova i male potražnje naše maline, tako i na domaćem tržištu gde je bila niska otkupna cena, pre svega zbog toga što je većina naših izvoznika (čast izuzecima) prevalila ceo teret poremećaja na svetskom tržišta na primarnog proizvođača. Naš najveći problem jesu otkupljivači tj. hladnjačari koji konstantno u nama ne vide ravnopravne partnere“, poručuju iz Udruženja Vilamet Arilje.
Kako kaže Branimir Ivović iz jedne gročanske hladnjače, otkupna cena maline još nije definisana, ali prema trenutno stanju stvari zamisao da ona bude 350 dinara po kilogramu, jeste najmanje moguća.
Kupovna moć je opala u Evropi, tako da nema više interesovanja za srpsku malinu, pa se zato nude niže cene, od 200 do 250 dinara po kilogramu, tvrdi on.
„Voleo bih da se plati duplo. Razumem da su proizvođačima skupi inputi i da cena nije kao pre, ali i nama su troškovi veći. Koja god cena bude ponuđena biće mač sa dve oštrice“, poručio je Ivović.
Malo je 350 dinara malinari!! 3500 din je razumna cena koja bi vam odgovarala plus placeni beraci malina! Stan u Cacaku?Moze,kupujem dva za jednu sezonu malina!!??
E moj mucenice, ja znam da si ti i sa parizerom zadovoljan ali pusti druge ljude da se bore.
slepce, kod ociju;zinulo du“e posadi malinu pa kupi 5 stanova ko ti brani.pun si zlobe,mrznje i zavisti.dok se lopovi i neradnici kupaju u moru mucenici i bednici kupaju se u znoju u malini.znas li kolko je njih umrlo u malini.nemas sta drugo da radis pa si na sajtu naso da ser’s,a ne vidis da je 120grama maline u EU 2,5 evra.najpametniji si da cutis!
A tura li se beli luk u pihtije?
Ne znam za koga je 350 din dosta mozda za hladnjacare.