Institut objasnio kako su došli do cene maline od 160 do 240 dinara po kg
Institut za voćarstvo u Čačku objasnio je kako je izračunata cena maline za 2024. godinu, koja se kreće od 160 do 240 dinara po kilogramu, u zavisnosti od prinosa. Proizvođači smatraju da je minimalna isplativa cena 350 dinara po kilogramu, što je daleko iznad predložene cene Instituta. Posetili smo Institut za voćarstvo kako bi razgovarali sa Darkom Jevremovićem, o metodologiji i faktorima koji su doveli do ovakvih procena.
“Tržište diktira cenu, a mi smo želeli da vidimo koliko košta proizvodnja jednog kilograma maline. Cena je povezana sa rodom na jedinici površine. Kalkulaciju smo radili po svim agroekonomskim pravilima, gde su uzeti u obzir svi troškovi materijala, radne snage koji se utroši za proizvodnju jednog kilograma maline, uzeli smo u obzir cenu đubriva, pesticide, veziva. Kada su u pitanju troškovi radne snage tu govorimo o radnoj snazi za sve one operacije koje se sprovode u malinjaku – od vezivanja, uklanjanje korova, freziranja, tarupiranja, berbe, transporta plodova, đubriva…”, priča za nas direktor Instituta Darko Jevremović.
Direktor Instituta ističe da cena varira i da nije isto da li se ostvari prinos od 10, 12 ili 15 tona.
“Za prinos od 10 tona proizvođačka cena iznosi 240 dinara. U svakoj literaturi lepo stoji da je 10 tona granična proizvodnja rentabilnosti. Prinosi od 3,5 do pet tona po hektaru su jako niski pa se mora raditi na primeni svih mera. Mora se raditi na povećanju prinosa, da se poboljša agrotehnika. Uslovi su jako bitni i ne mogu se očekivati veliki prinosi u delovima zemlje gde uslovi nisu dobri, a klimatske promene čine svoje tako da u ravnici danas nije moguće gajiti maline”.
Proizvođači traže cenu od 350 dinara po kilogramu.
“Konačnu cenu će odrediti tržište, zakoni ponude i potražnje kako u Srbiji tako i u svetu”, konstatuje naš sagovornik.
Konacnu cenu dace trziste, zakoni ponude i potražnje. Rece covek i osta ziv. U Srbiji nijednu cenu neodredjuje trziste, ponuda i potraznja.Cene odredjuju monopolisti, povlasceni uvoznici izvoznici i slicno. I nije to samo vezano za malinu vec za sve proizvode bilo da su uvozni ili izvozni proizvod. Time sto ste uopste mogli da kazete ovako nesto Vi ste sebe potpuno diskreditovali kao relevantnog sagovornika
Srce mi plače, ali suza nema.. Mislim da će usporiti prodaja karton stanova u Čačku.. 🙁
cacanski institut..nekad bio, vise nije.po toj ceni se izvoze jabuke iz srbije,gde se 1kg bere za 10-15 sec, 4-5 kom. a 1kg maline za 900 sec.180-220kom.te strucnjake iseliti iz centra grada u neku selendru,pa nek jz nje laprdaju.na zemlji instituta napraviti bazen ,stambene zgrade,put…a ovi lopovi sto podj“bavaju za karton stanove,nek posade malinu pa nek kupe u bg,na vodi ili u penthausu.125grama maline prodaje se za 3evra na zapadu.to je osmi deo kg.ili 12,5% od kranje cene koju traze proizvodaci.a lelemudi bi da sede u hladu piju pivo i da im neko nabere milion evra.drzavu smo dali na upravljanje yu komunistickim dusmanima,koji su nas poro-bili i opljackali.mnogo se parazita nase-lilo i nakotilo u srbiji.
Posadili bi nego glademo svaki dan i u sezoni i van sezone kako se žale ovi crvenozlatari, pa vidimo da tu nema sreće i odustali smo. Ali oni ne odustaju iako rade sa minusom, izgleda je ljubav prema malini jača od keša, a i od droge!
Pošto vidim da imaš dobru kalkulaciju koliko treba da se nabere, koliko ima u 1kg, i koja je cena na zapadu, onda možda znaš i da istu tu malinu, vrhunskog kvaliteta izvoze i druge zemlje za istu, ali i manju cenu od nas, i ne žale se, već ako im se isplati rade, ako im se ne isplate pređu na neku drugu kulturu!
Toliko stvari u ovoj državi ne valja, ali glavna tema uvek nezadovoljni malinari! Koliko prosečan stanovnik Srbije pojede malina za godinu dana, reci mi kad već imaš sve te kalkulacije, i onda mi reci koliko je bitna za naš život i ishranu. Ja poslednje 2 godine nisam pojeo ni jednu!
STA CE VAMA SELJACIMA BAZEN KAD VI NE ZNATE DA PLIVATE…
Sudeći po cenama malina u prodavnicama kod nas, realna cena je oko 500 dinara po kilogramu tako da su proizvođači prilično skromni sa svojom cenom.
200 din.je realna cena,u ovim turbulentnim vremenima
Sta je taj institut u zadnje vreme napravio dobro a znaju da pametniji koliko malina treba da rodi gde su njihove sadnice