Učite decu pravilnom ponašanju u saobraćaju
Statistika ukazuje da se smanjuje broj dece nastradale u saobraćajnim nesrećama. Ipak, situacija je daleka od idealne.
Prema podacima saobraćajne policije, otkako su uvedene zone škola nijedno dete nije poginulo u neposrednoj blizini škole. Takođe, statistika pokazuje da se broj nastradalih mališana smanjio poslednjih godina. Sa druge strane, ispred mnogih škola i dalje nije postavljena neophodna signalizacija, a na predavanjima policije o zaštiti dece u saobraćaju po osnovnim školama odziv roditelja je bio najblaže rečeno slab.
Nameće se pitanje da li su ovi podaci rezultat jednog ozbiljnog rada ili pomalo i splet srećnih okolnosti? I šta je sve potrebno uraditi kako bi se sistem bezbednosti dodatno unapredio?
– Uvođenje zone škola, odnosno usporenog saobraćaja potpuno je opravdalo očekivanja jer se pokazalo da su vrlo efikasan vid zaštite jer su kazne za ugrožavanje dece rigorozne. Podatak o smanjenom broju dece žrtava saobraćajnih nesreća ohrabruje, ali da je potrebano uraditi još mnogo stvari. Pre svega radi se o uvođenju obaveznih časova u nastavu o poznavanju saobraćaja. U sadašnjem nastavnom planu i programu za prvi i drugi razred osnovnih škola predviđeno da je da se u okviru predmeta “Svet oko nas” održe tri časa u prvom razredu i četiri časa o saobraćaju u drugom razredu. Smatramo da je taj fond časova nedovoljan, a ozbiljan problem je što nije definisano šta će deca učiti – smatra Damir Okanović, direktor Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja.
U svakom slučaju, jedno je sigurno – ponašanje dece zavisi od roditelja.
Zato je najvažnije, kaže Damir Okanović, da roditelji budu pozitivan primer.
– Suština je da decu treba obrazovati, dakle učiti ih osnovnim pojmovima, saobraćajnim znacima, ali je podjednako važno da se mališani uče da kako da prepoznaju opasnu situaciju i kako izbegnu rizik.