Poslanici opozicije u Užicu, povodom požara na deponiji: Niste sami, ali ništa nije u redu
Poslanici opozicionog saveza „Biramo borbu“ posetii su danas Užice i time izrazili solidranost sa građanima koji su, zbog požara na deponiji Duboko, izloženi posledicama tog ekološkog akcidenta.
Od nadležnih traže da hitno saopšte istinite podatke o razmerama zagađenja i zahtevaju odgovornost vlasti SNS za dugogodišnje nestručno i partijsko upravljanje tom deponijom.
Nakon obraćanja medijima, ispred sedišta Skupštine grada i razgovora sa Užičanima, poslanici su otišli na deponiju koja gori već deseti dan.
Navodeći da se u Užicu dešava ekološka katastrofa, Radomir Lazović (ZLF) je naveo da su predstavnici te koalicije prekinuli izbornu kampanju u Beogradu i došli u Užice da podrže organizacije i građane u borbi za zdravu životnu sredinu.
– Neshvatljivo je da ne može da se sanira požar, koji se na deponiji događa drugi put za dva meseca, i da se truju stanovnici Užica – kazao je Lazović.
„Cinizmom“ je opisao to što nadležni tvrde da merenja pokazuju da je sve u redu, kritikovao to što se ne otkazuju javne manifestacije na otvorenom u okviru projekta „Užice prestonica kuture Srbije 2024“, pa se „deca izvode na ulicu i udišu takav vazduh“.
– Ne mere se furani i dioksini, kancerogene supstance koje su u vazduhu i sigirno utiču na zdravlje Užičana – kazao je Lazović i pozvao građane „da 2. juna smene vlast koja je dovela do katarofalnih posledica“.
Dobrica Veselinović (ZLF) je podsetio je na to da su odgovori vlasti kada je gorela deponija u Vinči bili isti koa sada u Užicu – da to nije ništa neuobičajeno, da nema razloga da se brinemo, da je to posledica rada prethodne vlasti i da je sve u redu.
– Poručujemo vam da niste sami i da ništa nije u redu. Iz svih dokumenata o poslovanju JKP Duboko vidi se da je deponija u jako lošem stanju i da je u pitanju nestručno, partijsko rukovođenje, da projektovani ciljevi iz prehodnih godina nisu ostvareni i ovakva situacija će se nastaviti – ocenio je Veselinović.
On je poručio da „građani moraju da se izbore za bolje uslove života u lokalnim sredinama i budućnost u celoj Srbiji“.
Citirajući Ustav Srbije o tome da svako ima pravo na zdravu životnu sredinu i na blagovremeno i potpuno obaveštavanje o njenom stanju, te da je za to odgovona vlast, poslanik Srđan Milivojević (DS) je poručio da se „upravo u Užicu brani Ustav Srbije“.
– Vlast nije obavestila nas poslanike i građane Užica o tome šta se, zaista, dešava na deponiji, kakav vazduh ljudi u Užicu udišu i kakve će posledice to imati na njihovo zdravlje – rekao je Milivojević i podsetio građane da „2. juna biraju između uređene države ili će i dalje, posle 12 godina vlasti SNS i njenih satelita, živeti u zemlji u kojoj je sve na prodaju – od rudnika do zemlje i vazduha“.
Verbalni sukob ispred deponije
Poslanicima nije bio dozvoljen ulazak na užičku deponiju. Ispred ograde, zaposleni su im rekli da niko ne može da uđe, osim radnika tog preduzeća. Ispred kapije dočekalo ih je nekoliko ljudi, koji su za sebe tvrdili da su meštani i da „nisu članovi nijedne stranke“, otužujući Aleksandra Jovanovića Ćutu i Danijelu Nestorović da su došli u Užice „rad izbora i prikupljanja glasova“. – Nikada ne biste došli da nisu izbori. Marš, more – vikala je jedna žena na Nestorovićku, na šta joj je ona uzvratila „seljančuro“. U raspravu se uključio i Jovanović, pokušavajući da objasni toj ženi i jednom mlađem muškarcu da „vlast Aleksandra Vučića i država truje celu državu, a ne opozicija“. „Država ne truje. Srbija ništa nije kriva – uzvratila je ista žena.
– Srbija je postala partijska država, a ovo što se dešava na deponiji je posledica partijskog zapošljavanja – poručio je Milivojević.
Poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta (Ekološki ustanak) je dodao da „dok se Srbija bori da dođe do vazduha i pliva u sopstvenim fekalijama, Ana Brnabić i ekipa na Dedinju se brčkaju u svojim bazenima“.
– Ovo što gori iznad Užica to je 12 godina truleži i smrada vladavine Aleksandra Vučića i na Užicu je jednostavan izbor – da 2. juna odluči da li će deca da im se dave u otrovu, smradu i truleži ili ćemo, konačno, da smenimo zločinačku vlast – kazao je Jovanović.
U Srbiji, dodao je, „neće biti bolje dok neko ne bude robijao za ono što je urađeno za 12 godina“, te da „sve što se dešava nema veze više sa politikom, već sa zdravm pameću“, a da se u sadašnjem stanju „bogati ekipa sa Dedinja, okružena Aleksandrom Vučićem“.
Danijela Nestorović (Ekološki ustanak) je objasnila da „nije smelo da se dogodi incident na užičkoj deponiji jer“, kako je rekla, „nije zapaljive prirode“.
– To se dogodilo nestručnim upravljanjem deponijom – kazala je Nestorović. Za minstarku zaštite životne sredine Irenu Vujović je navela da je „prekršila zakletvu koju je položila nad Ustavom Srbije, jer građani nisu informisani o stanju životne sredine i zagađenost u Užicu, niti je blagovremeno obavestila o sanaciji te deponije, pošto je tek sada raspisan tender“ .
Ona se založila za to da se, ukoliko građani od užičkog Zavoda za javno zdravlje ne dobijaju precizne podatke o zagađenju, angažuju privatne i nezavisne laboratorije.
– Daću sve od sebe da se podnese tužba protiv Republike Srbije i Ministarstva za zaštitu životne sredine, zbog svega ovoga što trpe građani Užica i cele Srbije – poručila je Nestorović.
I dalje se oseća smrrad
Požar na deponiji još uvek nije ugašen, a i danas se povremeno, u zavisnosti od pravca vetra, oseća smrad u gradu.
Vladan Sinđić iz loklanog ZLF i koalicije „Biramo borbu – Biramo Užice“, podsetio je na to da je ZLF dva puta, od požara na 3. maja, tražio ostavke kompetnog gradskog rukovodstva, uprave deponije i diretrorke užičkog Zavoda za javno zdravlje, ali da oni to nisu učinili.
On je dodao da je „voda u Turskom potoku, koji se izliva ispod deponije, crna i sa dosta pene“ i da se iz njega „pune rezervoari i da tom vodom meštani Lužnčke doline zalivaju maline i povrće, koje prodaju na užičkoj pijaci“, pitajući Zavod da li kontroliše to voće i povrće. Sinđić je pozvao Vladu Srbije da, kao što je to uradila 2024. godine kada je, takođe u vreme vlasti SNS, bilo problema sa vodosnabdevanjem grada iz jezera Vrutci, „naloži gradskim čelnicima da podnesu ostavke, zbog ugrožavanja zdravlja stanovništva Užica“.
_______________________________________________________