Odluka o penzijama na čekanju
I dalje je otvoreno pitanje da li je odluka o smanjenju penzija u skladu sa Ustavom Republike Srbije, jer uprkos apelima nezadovoljnih penzionera da se odgovori na njihov zahtev o oceni ustavnosti te odluke, Ustavni sud i dalje ćuti.
Zakon o privremenom utvrđivanju načina isplate penzija, kojim su se pojedinim kategorijama penzionera umanjile penzije, kaže da penzije nisu smanjene, već da je izmenjen način isplate istih. Ipak, penzioneri tvrde da penzije podižu na isti način, ali mnogo manje sume. Zbog toga su pre deset meseci podneli Ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti spornog zakona, ali i nakon više od deset meseci odgovor nisu dobili.
„A ako bude negativan, mi smo i ranije najavili da ćemo ići na sud u Strazburu, prema tome mi od ovoga nećemo odustati i tražićemo da se vrate penzije„, rekao je Mihajlo Radović, Udruženje sindikata penzionera Srbije.
Zakonom je utvrđeno da je penzija imovinsko pravo građana, a članom 58, stavom 1 Ustava Srbije, garantuje da se mirno uživanje svojine i drugih imovinskih prava stečenih na osnovu zakona. Osim što je narušeno upravo to pravo, spornim zakonom je premenjen i zagarantovan nivo penzija.
„Ja duboko verujem da je taj Zakon ne samo neustavan, već i posebna uvreda za srpski pravni sistem, jer nastoji ironično izbeći suštinu, dakle Zakon kaže da nisu smanjene penzije, nego je promenjen način njihove isplate, tako što su smanjene. Slične zakone, iako bolje napisane su sudovi širom Evrope obarali kao neustavne„, rekao je zaštitnik građana Saša Janković.
Međutim, ništa od navedenog nije ubrzalo proces pred Ustavnim sudom.
„U prethodnom postupku prikupljena je i analizirana celokupna praksa Evropskog suda za ljudska prava, kao i praksa drugih ustavnih sudova o pitanjima umanjenja penzija u uslovima ekonomske krize. Sud je otpočeo sa razmatranjem predložene odluke u julu, a nastavak predstoji u septembru„, navodi se u odgovoru Ustavnog suda.
Bivši sudija Vrhovng suda komentarišući ćutanje suda za N1 kaže da bi se Ustavni sud pre trebao zvati zaustavnim sudom jer zaustavlja hitne predmete poput ovog.
– I Ustavni sud je pao pod uticaj političke vlasti i da se tako ponaša tako u osetljivim predmetima upravo zbog toga što nije dostojan funkcije koju ima. Ako bi se držao Ustava, Ustavni sud ne bi morao da brine kako će politička vlast da reaguje na njegove odluke, nego bi sudio po Ustavu, kaže bivši sudija Ivošević.
Ako bi se Zakon u umanjenju penzija proglasio neustavnim on bi prestao da važi, a država bi oštećenim penzionerima morala da vrati svu razliku za vreme primene zakona.
N1