Protest u Užicu: Građani i ekološki aktivisti ponovo traže zatvaranje deponije Duboko
Sa večerašnjeg protesta u Užicu, građani su ponovili zahteve od pre sedam dana da se zatvori deponija Duboko u Užicu, koja gori od 3. maja, da podnesu ostavke čelnici JKP Duboko i nadležni u gradskoj vlasti, a da tužilaštvo procesurira odgovorne, zbog ekološke katastrofe.
I pored kiše, ispred užičke skupštine, okupilo se više od hiljadu građana, koji su negodovali povicima i pištaljkama na pominjanje predstavnika gradske i republičke valsti. Među njima su bili prof. dr Branimir Jovančićević, potpredsednik DS, Srđan Milivojević, poslanik te stranke, Branko Miljuš iz SSP, kao i lokalni stranački i građanski aktivisti.
Gradskoj vlasti, Vladi Srbije i svim osnivačima deponije dat rok od 24 časa da se izjasne o tome da li su za to da se deponija zatvori i obustave svi projekti za njeno proširenje. U suprotom, najavio je Jovan Topalović iz Lunovog sela, član incijativnog odbora protesta, uslediće novo okupljanje u četvrtak, 23. maja u 18 časova, ispred užičke skupštine.
On je kazao da će meštani sela oko depnije dežurati 24 časa i neće dozvoliti da se na njoj odlaže smeće.
– Vlast najavljuje sanaciju i modernizaciju deponije, kao kapitalni projekat od 30 miliona evra i gradnju centra za reciklažu, kao što nam je to najavljivano pre 15 godina kada je deponija otvorena. Kukaju na svoje prethodnike, a sada čine još veći zločin prema Užicu – poručio je Topalović.
On je predstavnike užičke vlasti pozvao da dođu u Lunovo Selo, koje je najugroženije posledicama od požara, i da „udišu taj sveži vazduh i mirisnu perjanicu“.
Žaklina Živković iz Inicijative Pravo na vodu, u ime sedamdeset ekoloških organizacija Srbije, pozvala je građane na solidarnost u borbi za zaštitu životne sredine i navela da užička deponija „godinama zagađuje vodotokove, jer ih nikada nije rešila“.
– Minimum deset godina je potrebno da se očisti zagađeni vodotok, a za podzemnu vodu minimum sto godina – upozorila je Živković i istakla „da u Srbiji ne postoji nijedna regionalna sanitarna deponija koja radi kako treba“.
– To su divlja smetlišta koja zagađuju životnu sredinu. Samo pet odsto dioksina i furana, koji su emitovani požarom na deponiji, unosi se udisanjem vazduha, a 95 odsto preko hrane, vode i zemljišta – istakla je Živković i za užičku vlast rekla da je „neuka i nedobronamerna“, a građanma poručila da moraju da budu hrabri i da se bore za zdravu životnu sredinu.
Velimir Mitrović, tehnolog i učesnik u projektovanju užičke deponije, ponovio je stavove sa prošlog skupa, navodeći da je užička depnija probem cele države i da je stanje na njoj posledica „neodgovornosti Vlade Srbije“. Ponovio je da Ministarstvo zaštite životne sredine, pre dve godine, nije produžilo dozvolu za rad deponije.
– Dozvola nije produžena jer nisu ispunjeni sanitarni, bezbednosni, mehanički i drugi uslovi za zakonito i bezbedno odlaganje otpada. To su znali da deponija u Užicu ne postoji već dve godine – poručio je Mitrović i isitakao da „saniranje požara ne znači i to da će ona moći da prima otpad“.
– Svi u Srbiji moramo da zaboravimo deponiju Duboko, ovakvu kakva se upalila i koja je izmakla kontroli pre godinu i po ili dve – poručio je Mitrović. Pozvao je stručnjeke da se oglase i ponude rešenja.
Kazao je da ne bi trebalo izazivati netrpeljivosti između gradova i opština koji su osnivači te deponije, za koje je rekao da su „naseli na prevaru Vlade Srbije koja je imala 12 godina da uvede odgovarajuće tehnologije koje bi sprečile da se ovo desi„, a potom istakao da „građani ne mogu više verovati ljudima koji vode državu“.
Radoš Petrović, poljoprivrednik iz Lunovog Sela sela i naprednjak, koji je na prošlom protestu rekao da zbog stanja na deponiji, više nikada neće glasati za tu stranku, pozvao je Užičane da se organizuju i reše problem. Na njegovo pominjanje gradonačelnice i ministarke zašite životne sredine, prisutni su negodovali povicima „uaaaa“.
– Zagađenje iz naših voda stići će do Požege i Čačka. Neka ne misle da će njihovo voće i povrće biti zdravije od našeg – naveo je Petrović i kazao da „svakog jutra na užičku deponiju stiže od od 200 do 250 tona đubreta“.
Milenko Jovanović iz Nacionalne ekološke asocijacije poručio je da „samo Bog svima nama može da pomogne sa ovakvom vlašću, jer upravljanje životnim sredinom u Srbiji nije normalno“.
– Svake godine u Srbiji, zbog aerozagađenja, prevremeno umre više od 17. 000 ljudi, a koliko je, povodom toga, bilo sednica Vlade i Narodne skupštine Srbije i karavana, a ne onih sendvičara da bi se rešio problem – pitao se Jovanović.
Za užičku deponiju je rekao da „nije radila kako treba i da nije smela da gori, jer nije bila smetlište“.
– Morala je da ima način da se metan eliminiše bez požara i eksplozija. Za to je odgovoran ceo sistem, od direktora deponije, do Vlade i onoga koji upravlja Srbijom – kazao je Jovanović.
Istakavši da se „nikada neće saznati koliko je toksičnih jedinjenja oslobođeno požarom na deponiji“, on je naveo da ne postoji odgovarajući monitoring i da se to ne može naknadno utvrditi.
– Nema aboliranja za trovanje u Užicu i ne postoji bezbedan požar na deponiji, u šta vlast pokušava da nas uveri – ocenio je i poručio da „2. juna možemo da promenimo stanje„.
Meštanka, čija kuća se nalazi uz ulaz na deponiju, poručila je da bi trebalo da „bude sramota one koji nisu došli na protest da brane sopstvenu decu, već se plaše kiše, sede i spavaju u svojim domovima“.
– Nema veze kojoj stranci pripadate. Trebalo je da budete sa nama, kao roditelji, babe i dede, zbog dece koja treba da rastu u ovom gradu. Ljudi osvestite se, jer će ovo stići i do Beograda – kazala je ta meštanka, poručujuči gradonačelnici da „ako ima pameti, ne bi trebalo da se, posle katastrofe na deponiji zalaže da se sanira, nego da se zatvori“.
Dušica Đorđević, članica gradskog Saveta roditelja, kazala je da nju ne zanima ko sedi i ko će sedeti u užičkoj skupštini, već zdravlje dece i građana Užica. Za problem deponije navela je da postoji ko zna od kada, ali se pokazao sada, kada se ona zapalila.
– Trajno rešenje je zatvaranje deponije – kazala je Đorđević i poručila meštanima Lužničke doline da se odupru ucenaa i uticajima vlasti.
Branko Nikolić, profesor u Tehničkoj školi „Radoje Marić“, naveo je da mladi odlaze iz Užica „gradića smrdića, ali da ne smrdi samo deponija“, te da mnogi Užičani i ne znaju gde se ona nalazi.
– Ona je kao vulkan iznad grada. Udahnite duboko i slobodno, ne Duboko. To je ono što nam treba. Ili će Užice da zatvori deponiju ili će deponija zatvoriti Užice – poručio je Nikolić i pozvao sugrađane da na sledeće okupljanje dođu u što većem broju.
Učesnici protesta su formirali kolonu i, uz zvuke pištaljki, prošetali se centrom grada kako bi svojim sugrađanima skrenuli pažnju na to da je problem deponije i njihov problem.
_____________________________________________________________
SNS i Rio Tinto Mars iz Srbije !