Položaj medija i novinara u Zapadnoj Srbiji: Finansijsko iscrpljivanje, uskraćivanje informacija i “krađa identiteta”
Godinama unazad, a naročito od 2012. godine, kada je na vlast došla Srpska napredna stranka, novinarska udruženja i civilni sektor neprastano ukazuju na sve veće pritiske na medije i novinare koji se ne uklapaju u uređivački model vladajuće koalicije. O medijskim slobodama i pritiscima na medije u nekoliko navrata su se oglasile i međunarodne organizacije, koje su, poput Reportera bez granica, koji je u svom izveštaju iz maja ove godine, u vreme obeležavanja Svetskog dana slobode medija, naveo da je stepen ugroženosti srpskih medija, u odnosu na period od poslednje 22 godine, u ovom trenutku najizraženiji.
Prema podacima koje je na svom sajtu objavio NUNS, u maju ove godine, za prvih šest meseci 2024. godine, u Srbiji su zabeležena četiri fizička napada na novinare, sedamnaest pritisaka i četrnaest verbalnih pretnji.
Za razliku od vremena kada su se na meti ubica našli novinari Radislava Dada Vujasinović, Slavko Ćuruvija i Milan Pantić, odnosno, kada vlast nije prezala od fizičke eliminacije političkih protivnika i novinara, od petooktobarskih promena na ovamo, na sceni su znatno suptilniji metodi. U nastojanju da predupredi svaku vrstu kritike i medije stavi u sopstvene kalupe, pribegava se finansijskom iscrpljivanju, sudskim procesima, zloupotrebi sufinansiranja medijskih projekata i kao što ukazuje Violeta Popović, urednica gornjomilanovačkog portala GMinfo, uskraćivanjem informacija, pa čak i “krađi identiteta”.
– Suočavamo sa dva, oprobana, vida pritiska – sa uskraćivanjem informacija i sa uskraćivanjem lokalnih izvora finansiranja. Ni prvi ni drugi metod “prevaspitavanja” nisu zaobišli GMinfo. Lokalna samouprava ’zaboravlja’ da na pojedine događaje pozove nas i kolege iz Takovskih novina, dok druge uredno poziva. Ovih dana setili su se da postojimo pa su nas pozvali na neke terene ne bi li promovisali za džabe projekte, koje sad u kampanji naveliko najavljuju i hvale. Ne dobijamo pozive na većinu događaja, već dobijamo saopštenja iz kabineta predsednika opštine, a to su, zapravo, tekstovi GM press-a, medija koji je od strane vlasti pozvan na svaki događaj (Medij koji dobija najveći deo kolača na konkursima za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja u Gornjem Milanovcu) – objašnjava Violeta Popović, urednica gornjomilanovačkog portala GMinfo.
Slično ostalim lokalnim sredinama, medijska scena u Gornjem Milanovcu je oštro polarizovana na “naše” i “njihove” medije. Na jednoj strani su oni koji su se otvoreno odredili kao deo propagandne mašinerije lokalne vlasti, često ignorišući profesionalne i moralne principe i uživaju sve privilegije. Na drugoj strani mediji i novinari kojima je profesionalizam ideja vodilja, bivaju marginalizovani u svakom smislu, a često su na meti neargumentovanih optužbi predstavnika lokalne vlasti, kao što je to nedavno bio slučaj sa portalom GMinfo, kada je ova medijska kuća optužena da radi u korist neimenovanih tajkuna.
– “Njihove” novinare nijedan organizator ne „zaboravlja“ da pozove na događaje. Naprotiv, te medijske kuće prisustvovale su i događajima koji su tobože bili zatvoreni za javnost, a o kojima je redakcija portala GMinfo dobijala samo saopštenja i to sa po nekoliko dana zakašnjenja. Njih predsednik Opštine Gornji Milanovac ne povezuje sa tajkunima, već je spreman da ih bodri rečima da je njihovo postojanje „od velikog značaja za građane“ i da „popunjavaju prazninu u informisanju, nastalu pre više godina, gašenjem nekadašnje milanovačke televizije“. „Bralovićka, preko tajkunskih medija i GMinf-a, opet obmanjuje narod“ – tom rečenicom “počastio” nas je, nedavno, OO SNS GM, jer smo objavili poziv Suvoborske grede, učesnicima izbora u Milanovcu, da na trgu potpišu sporazum protiv rudarenja litijuma – navodi Violeta Popović.
Glavna urednica portala GMinfo navodi i deo saopštenja gornjomilanovačkih naprednjaka, u kome se GM info optužuje da, u saradnji sa pomenutom ekološkom organizacijom, radi na razjedinjavanju Srbije.
– Očigledna je potreba, takozvanog, Ekološkog pokreta Srbije, sa ispostavom Suvoborska greda i kojekakvim grupama građana, koje se isto finansiraju od stranih mentora, da rade sve ne bi li stvorili utisak slabe i razjedinjene Srbije. Samo takva Srbija odgovara stranom faktoru, a domaći izdajnici vide priliku da se dočepaju nekog odborničkog mesta i po kojeg odborničkog paušala – navodi se, između ostalog, u saopštenju za javnost OO SNS.
Redakcija portala GMinfo, svojevremeno se suočila i sa flagrantnom “krađom identiteta”, poput one kada se na meti našao čačanski Ozon Press i još nekoliko slobodnih medija, kada je registrovanjem medija pod istim imenom i sa neznatnom izmenom u web adresi i tekstualnim sadržajem koji promoviše SNS, pokušano da se građani dovedu u zabludu.
– Početkom 2019. godine, naše ime (GMinfo) je ukradeno i zloupotrebljeno. Naime, naše ime je ukradeno kako bi se Gornjomilanovčani doveli u zabludu da novoosnovana lokalna televizija istog imena ima veze sa našim portalom. Nismo ni u kakvoj vezi sa novom lokalnom televizijom. Redakcija portala GMinfo nikom ne spori pravo da medije osniva u skladu sa zakonom, etičkim pravilima novinarske profesije i principima dobre poslovne prakse, međutim, ovde je očigledno reč o otimanju našeg imena i pokušaju zloupotrebe i dovodjenja u zabludu naših čitalaca, iza koje stoji ekipa koja je to već uradila sa nekim drugim medijima, zbog čega smo o ovoj zloupotrebi našeg imena obavestili sve relevenatne domaće i međunarodne organizacije, koje se bave slobodom izražavanja – objašnjava Violeta Popović.
Kakvim su sve vrstama pritisaka izloženi slobodni mediji u Srbiji, urednica portala GMinfo ilustruje i hakerskim napadom na portal, koji se, u više navrata, desio 2020. godine.
– Tokom 2020. imali smo više puta obaranje sajta, krajem aprila i početkom maja te godine, naše funkcionisanje je bilo otežano, a u jednom momentu i onemogućeno. Tada je bilo očigledno da napadi postoje, ali nismo mogli da utvrdimo od koga dolaze. Redakcija portala GMinfo je tada iznela opravdane sumnje da je u pitanju zloupotreba ovlašćenja nad sredstvima za distribuciju medija, čime se onemogućava sloboda javnog izražavanja od interesa za građane. Preživeli smo godine pritisaka kroz zloupotrebe ovlašćenja od lokalnih vlastodržaca, diskriminaciju portala GMinfo u odnosu na lokalna partijska glasila, zloupotrebe u sistemu projektnog sufinansiranja na lokalnom nivou, pretnje članovima redakcije, preživećemo i fizičke pokušaje uništavanja našeg portala. Iskreno se nadam da im neće pasti na pamet da i nas, novinare, fizički napadnu, jer od svog asortimana pritisaka na medije i novinare, još jedino to nisu probali – zaključuje Violeta Popović, urednica portala GMinfo.
Projekat se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD, već isključivo autora. |