Nova pljačka SNS: Neće tramvaje iz Srbije već kupuju turske i to po višestruko većoj ceni
Sada je i zvanično – Beograd će novih 25 tramvaja kupiti od turske firme Bozankaja, umesto od Simensa koji proizvodi tramvaje u Kragujevcu. N1 je imao uvid u odluku o dodeli ugovora, koji pokazuje i da je ukupna vrednost posla procenjena na oko 81 milion evra, što znači da će nas jedan tramvaj koštati nešto više od tri miliona evra. Šta je sve pratilo tender za kupovinu tramvaja i zašto se sumnja da je „pisan“ za Turke.
„Nije zlatno doba, pre bih rekao da je kameno doba“, kaže saobraćajni inženjer Dragomir Lukić.
„Do jeseni stiže i 125 novih tramvaja“, čulo se u kampanji vlasti.
„Mi ćemo potpuno promeniti naš javni prevoz“, rekao je predsednik Privremenog organa Aleksandar Šapić.
I vlast je odlučila da ga menja. Raspisala je tender za nove tramvaje, koji je tri puta obustavljan, poslednji put zbog prigovora za zaštitu prava ponuđača. A onda se javio samo jedan ponuđač iz Turske. I dobio posao.
„Ako vi u tenderu napišete da u roku od devet meseci treba da dobijete od proizvođača dva tramvaja, pa taj tender je namešten“, kaže Lukić.
„Zaista legitimno pitanje – pa da li ste vi već znali kakve mi tramvaje tražimo mnogo meseci pre samog raspisivanja tendera i da ste vi ta dva tramvaja već krenuli u proces same izrade, tako da je sve to vrlo sumnjičavo“, kaže Ivan Banković iz sindikata GSP Centar.
„Jer nigde u svetu se tramvaji, vozovi, avioni, brodovi ne kupuju danas za sutra“, kaže Lukić.
Bozankaja tramvaji će koštati Beograd 3,23 miliona evra po komadu, dok su u Temišvaru koštali 1,94 miliona, izjavio je Nikola Jovanović, direktor Centra za lokalnu samoupravu i nekadašnji gradski odbornik. Turski tramvaji Bozankaja (Bonankaya) se koriste samo u dva evropska grada, oba u Rumuniji, a isporuka 17 komada ove godine u Temišvaru će koštati ovaj grad 33 miliona evra, ukazuje Jovanović u pisanoj izjavi. Pritom, kako je dodao, tramvaji za Temišvar imaju pogon i bateriju sa autonomijom do 70 kilometara, a predviđen je kapacitet od čak 251 putnika. „Centar za lokalnu samoupravu je upozoravao od septembra prošle godine da gradska vlast pravi dil sa Bozankajom, a konačna ugovorena cena je u rangu premijum evropskih proizvoda poput Alstoma. Sve je ovo dodatno nerazumnije imajući u vidu i da jedan Simens pravi tramvaje u našem Kragujevcu“, rekao je direktor Centra za lokalnu samoupravu. |
A tramvaje koji su kupljeni turska kompanija na svom sajtu opisuje kao moderne sa malom potrošnjom energije i nultom emisijom štetnih gasova. Slične tramvaje koje Beograd čeka, ranije su isporučili Temišvaru.
„U pitanju je 18 komada tramvaja po ceni od 1,9 miliona evra po tramvaju i to je u pitanju tramvaj kapaciteta od 251 putnika, mi ćemo nabaviti tramvaje koji su dosta skromniji – u pitanju su za 160 putnika, a po ceni od 3,23 miliona evra“, kaže Banković.
Ugovor u koji je N1 imao uvid pokazuje i da će 25 novih tramvaja Beograđane da košta oko 81 milion evra i da će u prvoj turi iz Turske da stignu dva. U Beogradu će ih dočekati sumnja da su preplaćeni i da je posao namešten.
„To nam govori da je nažalost sada grad Beograd označen kao grad u kojem ne vladaju zakoni, ne vlada transparentnost i u kojem su svi poslovi unapred dogovoreni“, kaže Banković.
Iskustva sa nezakonitim dogovaranjem poslova ova gradska vlast već ima. Šef kabineta Aleksandra Šapića, Nenad Milanović, optužen je za krivično delo davanje mita u obavljanju privredne delatnosti, kada je Kentkartu nudio nameštanje tendera.
stop naprednoj pljacki
Simens bi bio najisplatljiviji i naj ekonomicniji, tu se proizvodi tu je servis, odrzavanje……ali imamo dugove do turske……zasto li skoda nije konkurisala, imaju odlicne tramvaje, odlicne automobile…..ili je drzava precrtala skodu…..
Ali će se neko dobro omastiti
Naravno da hoce da se omasti jer nije dzabe kupio diplomu.
Svi javni tenderi su namešteni. Uglavnom se unapred sve fogovore koli se procenat uzima i to ti je svuda isto. Lopuže koje rade u javnim nabavkama postavljaju glavešine i to su neke sitne gnjide koje nigde ne bi našle posao.