Nasilje u čačanskim školama – šta rade nadležni i zašto ne rade ništa
Kada se postavi pitanje nasilja u čačanskim školama, nemimovno sledi i pitanje šta na prevenciji i rešavanju slučajeva nasilja u školama rade nadležni organi. Šta rade škole, Školska uprava, policija, tužilaštvo, sud i lokalna vlast i zašto niko od njih ne daje nikakav vidljiv doprinos smanjenju i prevenciji nasilja.
Odgovor možemo potražiti na najnovijem primeru slučaja verbalnog nasilja koji se dogodio u OŠ „Milica Pavlović“, ali pre toga da se podsetimo nekih bitnih detalja sa početka školske godine koja se upravo ovih dana završava.
Polovinom oktobra prošle godine objavili smo dva teksta: Nasilje u čačanskim školama: Očekivano jer se u Srbiji ništa nije promenilo i Pečurke i vršnjačko nasilje u kojima smo informisali javnost da su se na samom početku školske godine u dve osnovne i jednoj srednjoj školi dogodili ozbiljni slučajevi vršnjačkog nasilja. Devojčica je u Osnovnu školu „Tanasko Rajić“ došla sa nožem u torbi, učenik u Osnovnoj školi „Preljina“ doneo je plastičnu repliku pištolja, dok su se u Mašinsko-saobraćajnoj školi učenici obračunavali pesnicama.
Umesto konkretnih preventivnih aktivnosti da se ovakvi slučajevi ne ponavljaju nadležni su reagovali pritiscima na medije da se sva tri slučaja zataškaju, roditelji vinovnika su pretili tužbama medijima ako nešto objave, uprave škola su tvrdile da o tim događajima ne treba pisati, jer će to uticati da im škola dođe na loš glas i smanjiti broj upisa đaka ubuduće.
Školska uprava je mudro ćutala.
Čačanske škole tražile su još pretprošle godine od lokalne samouprave da omogući profesionalno obezbeđenje na ulazu u škole jer je samo pet škola imalo školskog policajca. Međutim, gradska vlast je tako nešto odbila pod izgovorom da se nema novca.
Znači za novogodišnje i ostale koncerte na Gradskom trgu, za roštilje i ostale kafanske bahanalije, lokalna vlast ima novca u budžetu, za bezbednost učenika i nastavnika u školama – nema para.
Šta je radila policija?
Načelnik Policijske uprave u Čačku Draško Darijević podsetio je tada da školski policajac ima zadatak da svojim neposrednim prisustvom u školi spreči i odvrati svakog ako bi na bilo koji način uticao na bezbednost učenika i zaposlenih u školi.
U aprilu ove godine zabeležen je primer vršnjačkog nasilja u još jednoj čačanskoj osnovnoj školi, a onda je pre nekoliko dana lokalni naprednjački „novinar“ izvršio akt verbalnog nasilja nad učiteljicom u OŠ „Milica Pavlović“ pred njenim učenicima i kolegama.
Svoje dobacivanje učiteljici da ona nije prosvetni radnik nego „političarka“, pravdao je time da se eto kandidovala na lokalnim izborima i biće odbornica u budućem sazivu Skupštine Grada Čačka. Jasno je da njemu, kao promoteru politike vladajuće stranke i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, smeta to što je buduća odbornica pripadnica opozicione Grupe građana, dok mu desetak i više prosvetnih radnika sa izborne liste SNS-a ne smetaju i za njih ne govori da su nedostojni da uče decu jer su postali odbornici.
Šta su nadležni u Čačku preduzeli povodom ovog najnovijeg slučaja nasilja u jednoj osnovnoj školi i zašto nisu preduzeli ništa?
Direktorka škole se tog dana pravila neobaveštenom i tražila od napadnute učiteljice „pismeno izjašnjavanje“ o događaju, a nijednom rečju nije osudila postupak verbalnog nasilja nad svojom koleginicom.
Školski policajac koji je tog dana bio dežuran u OŠ „Milica Pavlović“ povučen je iz škole i službeno upućen da istražuje slučaj krađe metalnih poklopaca sa šahti na Moravskom koridoru u izgradnji.
U Policijskoj upravi kojoj se učiteljica obratila uredno su sačinili Službenu belešku i kontaktirali dežurnog tužioca u OJT, koji je u dva navrata ocenio da nema elemenata krivičnog dela pa policija nije dalje postupala.
U policiji su odbili da učiteljici kažu kom tužiocu u OJT su dostavili informaciju o njenoj prijavi verbalnog nasilja koje je doživela.
Zapravo jeste policija dalje postupala, jer je neko od policijskih službenika sa službenog kompjutera dostavio verbalnom nasilniku službenu zabelešku u kojoj je navedeno i ime dežurnog tužioca.
Kako je došlo do toga da policija oštećenoj građanki uskraćuje informaciju koji tužilac je odbacio njenu prijavu, a informiše izvršioca verbalnog nasilja o njenoj prijavi dostavljajući mu službeni policijski dokument koji je on najpre objavio, a potom obrisao sa svog portala, pitanje je koje ćemo postaviti načelniku Policijske uprave u Čačku.
Takođe smo Osnovnom javnom tužilaštvu u Čačku dostavili pitanja vezana za postupanje dežurnog tužioca povodom ovog slučaja.
Na kraju, ni još uvek aktuelni gradonačelnik Čačka Milun Todorović, nije se oglasio povodom ovog najnovijeg primera nasilja u čačanskim školama, kao što se nije oglašavao ni u ranijim sličnim prilikama.
Zato su se oglasili vinovnik verbalnog nasilja koji je nastavio sa iznošenjem svojih mizoginih stavova, vređanjem i kampanjom koju vodi protiv učiteljice Vesne Jerotijević, a tvrdnjom da nije bilo verbalnog nasilja oglasili su se i ostali naprednjački mediji u Čačku.
_____________________________________________________
A sta da radimo sto u prehrambenoj skoli profesorka matematike maltretira sve redom ucenike i od dvadeset pet djaka ostavi preko dvadeset za avgust ,, svi to znaju u skoli i cute dok nekome pukne film pa se desi nesto sto netreba . Znaci ima i do direktora , koji stiti takvu bahatu profesorku matematike