Pozitivna iskustva realizacije projekta „Obogaćeni jednosmenski rad“
Пројекат Обогаћеног једносменског рада је пројекат Министарства просвете који је 2019/2020. као пилот пројекат кренуо у 204 основне школе у Србији. Школе са територије Моравичког округа, су од почетка показале велико интересовање за Обогаћени једносменски рад и већ у првој години он је почео да се реализује у 20 школа да би се ове 2023/2024. школске године пројекат спроводио у 22 школе са територије Моравичког округа.
Свака школа се индивидуално опредељује за програме које ће спроводити, ослањајући се на своје професионалне и просторне капацитете, као и доступну опрему и наставна средства. Активности се спроводе кроз радионице, углавном после редовне наставе и треба нагласити да су за децу су потпуно бесплатне.
Основна школа „Свети ђакон Авакум“ у Трнави се пројекту Обогаћеног једносменског рада (ОЈР) прикључила већ у првој години желећи да ученицима пружи додатну подршку у учењу али и подршку развоју личности, кроз различите активности – радионице Креативне драме, Професионалне оријентације, Филма и фотографије, Књижевности и новинарства, Програмирања за више и ниже разреде.
Радионице програмирања и електронике
Једна од активности која је током претходне три године посебно побудила пажњу ученика, несумњиво је радионица програмирања за ученике виших и нижих разреда. Ову радионицу осмислила је и организује је наставница информатике Слађана Стефановић.
Програми су такви да се битно не разликују од оних који се примењују у приватним школама програмирања не само нас. Програм прати актуелне трендове европских школа, где се деценијама уназад велика пажња посвећује информационим технологијама, које су, сада је већ јасно, незаобилазни део и образовних програма и свакодневног живота.
Треба рећи и то да се активности које се спроводе у оквиру ових радионица могу сврстати у нешто што се зове STEM (Science Technology Engineering and Mathematics). Наиме већ дужи низ година у земљама Западне Европе, Северне Америке, али и Кине и Јапана, у основном образовању школске деце даје се велики значај такозваним STEM предметима.
Ови предмети представљају комбинацију предмета попут физике и хемије са математиком, информатиком и техничким образовањем, а њихово изучавање је сјајан начин да ученици знања повежу, схвате њихову практичну сврху, али и да кроз рад у групи науче да међусобно сарађују, саслушају туђе мишљење и предлоге, јасно изнесу своје ставове или аргументовано полемишу о предложеним решењима.
Оно што несумњиво представља незаобилазан део радионице програмирања јесте опрема. Школа у Трнави је уложила велики напор да је обезбеди и модернизује информатичку учионицу. Опрема је донирана од стране British council-a у оквиру пројекта Школа за 21. век који се паралелно одвија у великом броју земаља Европе, па су наши програми и актуелни и атрактивни.
Том приликом школа је добила 20 MicroBit- ова, јединствених микрорачунара. Недуго потом Министарство правде донирало је средства за додатно опремање информатичке учионице рачунарима и опремом за часове електронике (Arduino плоче, комплети сензора, додатне електорнске компоненте). Tello мини дрон и робот mBOT2 су поклон Ротари клуба Чачак.
Kако бирамо теме и пројекте
– На почетку године ученицима понудимо неколико области програмирања, нпр. програмирање за млађе ученике у оквиру Scratch платформе, програмирање MicroBit-а уз коришћење додатних електронских компоненти или програмирање мобилних апликација у AppInventor окружењу. У зависности од претходног знања и интересовања ученика бирају се области, а затим и пројекти – наводе у школи.
Млађи ученици показују више интересовања за једноставније програмирање у блоковима и често траже подршку желећи да унапреде свакодневне, корисничке вештине.
Ученици виших разреда наклоњенији су електроници. Идеје за пројекте најчешће долазе од њих самих, инспирисане задацима које проналазе на интернету, или неким свакодневним ситуацијама.
Ово су неки до наших пројеката
Пројекат – Паметна гаража
Гаража у којој се аутоматски бележи број слободних места. Три MicroBit-а (MB) повезана су радио везом. Први региструје улаз у гаражу, покреће мотор за подизање рампе и смањује број слободних места. На главном МB се приказује тренутан број слободних места. На излазу из гараже постављен је трећи МB, који региструје излазак возила и шаље поруку да је паркинг место ослобођено.
Пројекат – Куглана
Направљена је подлога од картона и алуминијумске фолије, на коју се поставља 6 чуњева. Два МB региструју положај чуњева, LED диоде приказују да ли је чуњ оборен, тј да ли је играч освојио бодове. На трећем, главном МB приказује се укупан резултат, засветлеће све диоде повезане са обореним чуњевима. И у овом пројекту MicroBit-ови комуницирају радио везом.
_______________________________________________