Čačak će za 60 godina imati klimu kao Nea Vrasna u Grčkoj danas
Za 60 godina, leta u Čačku biće za preko 7 stepeni toplija.
Kako nas razorne oluje, poplave, požari, suše, zahlađenja i toplotni talasi pogađaju jače i češće nego ikada, predviđa se da će se više od polovine naše planete prebaciti u nove klimatske zone do kraja veka, a nova interaktivna mapa, The Future Urban Climates, pokazuje kako će to uticati na klimu različitih krajeva sveta.
Koristeći podatke Međuvladinog panela o klimatskim promenama (IPCC), prostorni ekolog sa Univerziteta Merilend Metju Ficpatrik pokazao je kakva se klima predviđa 2080. godine za 40.581 mesto širom sveta – i povezuje ta mesta sa destinacijama koje trenutno imaju takvu klimu.
„Za 50 godina, gradovi na severnoj hemisferi na severu će postati mnogo sličniji gradovima na jugu“, objašnjava Ficpatrik, a prenosi Science Alert. „Sve se kreće prema ekvatoru u smislu klime koja nam dolazi.“
Procene iz 2015. su pokazale da se skoro 6 procenata Zemljine površine već pomerilo ka toplijoj i sušoj klimi do 2010, u poređenju sa 1950. godinom, a najveće promene su se desile u Severnoj Americi, Evropi i Okeaniji. Nova mapa otkriva kako će izgledati naš svet dok se ovi trendovi nastavljaju do 2080. godine, ali i šta će se dogoditi po scenariju niže emisije ako nekako uspemo da promenimo stvari.
Po toj mapi, Čačak će 2080. imati klimu kao Nea Vrasna u Grčkoj.
Očekuje se da će leta u Čačku biti za čak 7,4 stepena toplije i 17,5% sušnije, dok će zime biti za 5,1 stepeni toplije i 1,6 procenata vlažnije.
Slično se progmozira i za Beograd.
Novi Sad će imati klimu kao što danas ima Negotino, grad u Makedoniji gde su leta toplija za 7,5 stepeni i sušnija 21% (a zime toplije za 5,4 stepeni i 6,1% vlažnije), a Novi Pazar, na primer, biće kao Mecolara, naselje u Italiji u okrugu Bolonja, sa 7,1 stepeni toplijim i 14,6% suvljim letom.
Samo jo[ da ima plazu kao Nea Vrasna i bilo bi vrh!