Najviše polovnih automobila iz Švajcarske završi u Srbiji
Izvoz polovnih vozila iz Švajcarske je milionski posao i automobili koji su imali registraciju te zemlje kupuju se širom sveta, a 2023. godine, srazmerno najveći broj ih je završio u Srbiji, pokazuje istraživanje švajcarske radio-televizije SRF.
Prošle godine iz Švajcarske je izvezeno oko 136.000 automobila, ukupne vrednosti 642 miliona švajcarskih franaka. Vozila su eksportovana u čak 147 zemlje.
Prva na spisku je Srbija, u koju je izvezeno čak 25.440 polovnih vozila iz Švajcarske. Slede Poljska sa 17.334, Bugarska sa 12.146 i Francuska sa 11.271 uvezenim polovnim automobilom.
Među prvih deset zemalja na čijim putevima završavaju švajcarski polovni automobili su još i Ukrajina, Libija, Bosna i Hercegovina, Nemačka, Albanija, Severna Makedonija i Grčka.
Poređenja radi, 2013. Švajcarci su u inostranstvo prodali 125.000 automobila za ukupno nešto manje od 330 miliona franaka.
SRF piše da su bezuspešni ostali svi pokušaji da stupi u kontakt sa nekim prodavcem polovnih automobila, koji obično samo ostave posetnicu pod brisače auta sa porukom da kupuju i brojem telefona.
U švajcarskoj carini su rekli da je takav izvoz sa ispravnom dokumentacijom sasvim legalan. Kupovina se veoma često obavlja u gotovini, pa nadležne službe pomno prate te transakcije zbog sumnje da bi moglo da se radi o pranju novca ili organizovanom kriminalu.
Na kraju su novinari SRF uspeli da stuope u kontakt sa jednim trgovcem u Srbiji, koji je želeo da ostane anoniman.
On je rekao da su švajcarski polovni automobili posebno omiljeni, jer jedva imaju neku ozbiljnu kilometražu.
– Jedva uvozimo iz Nemačke, jer su njihovi već prešli previše kilometara – rekao je taj preprodavac.
Međutim, posao, prema njegovim rečima, u poslednje vreme postaje sve manje unosan, pošto kupcima više nisu potrebne vize pa sami odlaze u inostranstvo da kupe auto.
Sa trgovcima sarađuju i auto-mehaničarske radionice i švajcarski prodavci polovnih vozila, koji stranim trgovcima prodaju polovne automobile kada više ne ispunjavaju švajcarske saobraćajne standarde ili se popravka ne isplati.
– Sarađujemo uvek sa istim prodavcima. Onda dobijemo ponude za cenu u nekoj zemlji, ili ga i prodavci još i sami srede – rekao je vlasnik jedne prodavnice polovnih vozila u istočnoj Švajcarskoj, dodajući da on obično i ne zna gde će auto završiti.
Prema njegovim rečima, automobili koji bi u Švajcarskoj bili rashodovani, na drugim mestima se još dugo voze.
____________________________________________________
Jasno je zasto, ovde nema ponude polovnih vozila jer se veoma malo novih vozila proda.Jedini nacin da vecina naroda vozi nesto i da se potreba za vozilima nadoknadi je uvozom polovnih vozila.Narod nekako skupi i kupi to, odradi eventualno mali servis i teraj.Beogrdske dahije onda urade upit u bazu registrovanih vozila i vide da je najvise dizelasa, onda steluju cenu dizela i namicu vise para u budzet.Te pare posle zavrse kod njihovih tajkuna u dilu drzave i dvorskih firmi.