Vlast bi skupštinskom komisijom da uvuče opoziciju u svoj mutan posao sa litijumom
Predsednik stranke Srbija centar general Zdravko Ponoš izjavio je da vlast nudi opoziciji skupštinsku komisiju kako bi sa njom podelila odgovornost za sve ono što je do sada uradila.
– Vlast želi da navuče opoziciju da bude saučesnik u njihovom poduhvatu i da post festum verifikuje ono što su već dogovorili, ali im fali skupštinski pečat. Kao što im je bio neophodan razgovor sa opozicijom na temu izbora koje su već unapred isplanirali kako da pokradu – rekao je Ponoš na N1 i dodao da pitanje litijuma treba otvoriti na sednici na kojoj bi Vlada položila račune o tome šta je do sada urađeno.
Govoreći o referendumu Ponoš je rekao da raspisivanje istog zavisi od Vučićevog istraživanja javnog mnjenja i toga kakvo je raspoloženje građana i kapacitet da se pokrade.
– Preračunali su se. Mislili su da će moći da neke stvari zbrzaju preko leta, poput ove skupštinske sednice, a da se litijumski projekat nastavi bez talasanja. Sada prete sa referendumom.
Ponoš je upitao „da li najava referenduma za kraj sledeće godine znači da se obustavljaju sve radnje ili bi Rio Tinto nastavio da radi u međuvremenu kao što je radio i nakon što je projekat zvanično obustavljen“.
Govoreći o potencijalnoj saradnji opozicije na temi litijuma Ponoš je istakao da veruje da je čitava opozicija na istoj strani i da se protivi rudarenju litijuma, za šta nije potrebna formalna saradnja.
– Pukotina koja je nastala pred junske izbore je ostala, na poverenju će morati da se radi. Sada je prioritet komunikacija sa građanima.
Ponoš je dodao da su očigledno na istoj strani narod, struka i opozicija.
– Građani više veruju struci odnosno našim uglednim ljudima iz struke nego lobistima Rio Tinta poput Ane Brnabić i Aleksandra Vučića.
Ponoš je kazao da je porazno opredeljenje vlasti da razvoj zemlje bazira na rudarenju, a ne na znanju.
– U toj jednoj bateriji koja se ubacuje u električni automobil vrednosno ne učestvuje presudno litijum nego znanje. Što i mi ne bismo pravili baterije, a za te potrebe uvozili litijum. Tu je zarada mnogo veća. Ali očigledno je da bi ova vlast radije da se bavi poslom gde ima više prostora za korupciju – rekao je Ponoš i dodao da se ova vlast hvali kako kupuje zlato po svetu, a Kinezi ga rudare u Srbiji i iznose.
Ponoš je napomenuo da je projekat rudarenja litijuma ekološki, ekonomski i politički porazan.
– Na ovom projektu ova vlast bazira svoj dugoročan ostanak na vlasti kao zastupnik stranih interesa – zaključio je Ponoš.
_________________________________________________