Ovaj bend je oduševio Guču: Devojčice razbile predrasude da je truba samo za dečake
Sabor trubača u Guči krase prepoznatljiv zvuk i orkestri koje uglavnom čine muškarci, međutim najslađi bend „Trumpet girls“ od sedam devojčica uzrasta od 9 do 17 godina svojim prvim nastupom oduševio je sve prisutne. Pored toga što su postale neverovatno popularne, svojim sjajnim izvođenjem razbile su sve predrasude da je truba isključivo muški instrument.
Mala škola trube za devojčice je deo šire inicijative pod nazivom „I devojčice sviraju trubu“ koju je pokrenulo udruženje Generator iz Vranja u saradnji sa muzičkom školom „Stevan Mokranjac“ u Vranju.
„Ova inicijativa je podržana u okviru programa za decentralizaciju kulture – Kultura za demokratiju Švajcarske agencije za razvoj i saradnju, koji u Srbiji realizuje Fondacija Hartefakt. Prethodno je bila odbijena na konkursu Ministarstva kulture za 2023. godinu“, rekla je Gordana Ristić, predsednica udruženja Generator za N1.
Škola je počela sa radom u aprilu 2024. sa pet devojčica uzrasta od 9 do 17 godina koje dolaze iz sela Pavlovac, iz Vranja, Vladičinog Hana i sela Zagužanje (Surdulica).
Ristić je navela da je njihov broj varirao u toku rada škole, tako da su došli do broja od sedam devojčica uzrasta od 9 do 17 godina koje su formirale prvi ženski orkestar „Trumpet girls“.
Devojčice su edukovali nastavnici i poznati muzičari trube Vladica Vasić i Marko Marković, sin čuvenog Bobana Markovića.
Na pitanje kako su došli na ideju da naprave trubački bend koji čine devojčice, Ristić je navela da na jugu Srbije, poznatom po velikom broju romskih trubačkih orkestara, žene ne sviraju trubu.
„Mi, zapravo, ne znamo koliko je interesovanje za trubu, ovde pre svega mislim na romsku zajednicu zato što je, kako su nam rekli meštani više romskih mahala u urbanim i ruralnim sredinama juga Srbije, sramota za ženu da svira trubu. Međutim, nekoliko njih se odvažilo da se dohvati instrumenta, baš trube i zasvira, insipirasiane pojavom Danijele Veselinović iz Arilja na trubačkom nebu Srbije“, navela je sagovornica portala N1.
Dodaje da članice benda dolaze iz porodica trubača.
„Ova inicijativa je takođe okupila devojčice koje dolaze iz porodica poznatih trubača, majstora trube ili takmičara u Guči, ali i one koje uče da sviraju trubu u muzičkoj školi. Nadamo se da će njihov uspeh na više festivala ovog leta uticati pozitivno na patrijarhalnu romsku zajednicu i omogućiti većem broju romskih devojčica da počnu da sviraju trubu i razvijaju svoj talenat i veštine na polju muzike, pohađanjem Male škole trube ili muzičke škole“, izjavila je Ristić.
Jedna od članica benda Anđela Ajetović (17) iz sela Pavlovac rekla je za N1 da je izabrala trubu zato što njeni bližnji sviraju taj duvački instrument.
„Nije teško da se svira, ali ume ponekad da bude naporno, tako da ima i teških trenutaka“, iskreno je odgovorila Ajetović, navodeći da joj se sviđa da radi sa ostalim članicama benda „jer imaju sluha za trubu“.
Dodala je da joj je u Guči bilo super.
„Nisam imala tremu, već sam prošla kroz to“, kazala je Ajetović.
Prvi put su nastupale u Guči
Ristić je rekla za da je bend „Trumpet girls“ prvi put ove godine nastupao u Guči u kategoriji pionirskih orkestara.
Prema njenim rečima, čim se priča o Maloj školi trube pojavila u javnosti, postala je neverovatno popularna.
„Imale su više nastupa do Guče gde su sticale iskustvo i borile se protiv treme. Prošle su od grešaka na predtakmičenju za Guču u Surdulici, preko sviranja na Vlasini sa orkestrom Davida Antića, do prve tonske probe i nastupa na velikom festivalu Overload u Vladičinom Hanu“, priča naša sagovornica.
Kako je navela, njihov nastup u Guči protekao je odlično.
„Na takmičenju su nastupala dva orkestra i devojčice su dobile Darovnicu za podvižništvo u razvoju trubaštva i narodnog stvaralštva Sabora trubača u Guči. Njihovi planovi za sledeću godinu su da se pojave u Guči, neke kao polaznice Mala škole trube i članice ‘Trumpet girls’, neke sa svojim bendovima koje planiraju da formiraju u narednom periodu, čiji će rad Generator podržati“, rekla je Ristić.