Organizacije iz Amerike i Mongolije vode borbu protiv Rio Tinta i šalju podršku aktivistima u Srbiji
Koalicija za reformu rudarstva Arizone stoji uz sestre i braću u Srbiji koji rade na zaštiti svojih zajednica i životne sredine od planiranog projekta Jadar od strane Rio Tinta“, navodi se u saopštenju Koalicije za reformu rudarstva Arizone koju je prenela srpsko-britanska organizacije Earth Thrive.
– Isuviše dobro znamo na šta je Rio Tinto spreman kako bi raskrčio put izigravajući pri tom političke i regulatorne sisteme ovde u Sjedinjenim Državama i maltretirajući meštane i građane kako bi uspeli u tome. Kao i vi, mi smo rekli ne destruktivnim planovima Rio Tinta, ali oni to neće razumeti.
Kao i vi, znamo da su naša voda i naše okruženje dragoceniji od lažnih obećanja Rio Tinta. Želimo vam uspeh u vašoj borbi i pozivamo vas budete hrabri, mi držimo Rio Tinto na odstojanju već 20 godina i uvereni smo da možete da ih oterate mnogo brže – poručili su iz Koalicije za reformu rudarstva Arizone.
„Rio Tinto iscrpljuje i kontaminira dragocenu vodu u pustinji Gobi“, kažu aktivisti iz Mongolije
U saopštenju organizacije Gobi Soil NGO koju prenosi Earth Thrive tvrdi se da „Rio Tinto iscrpljuje i kontaminira dragocenu vodu u pustinji Gobi u svom rudniku Oju Tolgoi i drži vladu u zarobljeništvu u arbitražnim slučajevima zbog zahteva da plati dospele poreze“.
Aktivisti iz Mongolije poručili su građanima Srbije: „Ne verujte nikakvim obećanjima koja Rio Tinto daje u vezi sa bilo kojim aspektom litijumskog projekta“.
Kako nas informiše Earth Thrive, NVO Gobi Soil osnovali su nomadski stočari koji su preseljeni da bi napravili prostor za rudnik Oju Tolgoi.
London Mining Network podržava ugrožene zajednice iz Srbije
– Možemo da navedemo najmanje šest primera iz zemalja u kojima kompanija rizikuje da ugrozi ljudsko pravo na život u zdravom okruženju i predstavlja pretnju za zajednice, prirodu i sva živa bića – navodi se u saopštenju mreže London Mining Network, koja podržava ugrožene zajednice iz Srbije kao i prethodnih godina.
– Važno je pomenuti da u Bugenvilu, gde je kompanija rudarskim aktivnostima kontaminirala zemljište i vodu ostavljajući za sobom toksično nasleđe za lokalno stanovništvo više od 30 godina otkako je rudarenje prestalo, Rio Tinto nema javnu obavezu da ublaži štetu.
Organizacije članice su podržale zabrinutost zajednica u Srbiji i na Balkanu koje su izrazile protivljenje planiranom razvoju litijumskog projekta Jadar od strane Rio Tinta. Kako navode „Iz ovih razloga, i više od toga, podržavamo građane Srbije da osporavaju projekat Rio Tinta i lažna obećanja jer u toliko zemalja kompanija već nije ispunila svoja obećanja lokalnom stanovništvu“.
LMN: Rio Tinto ne poštuje pravo lokalnog stanovništva na (ne) davanje pristanka
Iz ove mreže naglašavaju da je slobodan prethodni informisani pristanak (Free Prior and informed consent, FPIC) osnovno merilo poštovanja ljudskih prava lokalnog stanovništva pogođenog rudarenjem, ali da Rio Tinto zasad ne ispunjava obaveze prema FPIC-u u svojim delatnostima širom sveta operacijama (CHRB Scorecard 2023). Po oceni članova LMN, ovo je indikativno za procenu budućih rizika za ljudska prava lokalnog stanovništva u Srbiji.
Članovi LMN ocenjuju da su argumentu u korist otvaranja rudnika litijuma u Jadru zasnovani na lažnim pretpostavkama i nedovoljno temeljnom strateškom planiranju i politikama koje se tiču rudarstva u kontekstu energetske tranzicije namenjene zaštiti biodiverziteta i ublažavanju klimatskih promena.
Oni smatraju da nametanje ovog projekta putem pravnih i političkih instrumenata, a protiv opravdanog i glasnog protivljenja srpskog naroda, ignoriše osnovna ljudska prava i ne odgovara sa obećanjima u vezi sa pravednom energetskom tranzicijom.
– Ako ovaj projekat bude išao dalje bez slobodnog prethodnog i informisanog pristanka (FPIC) ugroženih, on će postaviti loš primer i zabrinjavajući presedan za ono što se ubuduće može očekivati od rudarskih kompanija, ismevajući obećanja koja rudarska industrijava a daje u vezi sa pravednom tranzicijom i širim političkim delovanjem u kontekstu poštovanja lokalnog stanovništva i njihovih ljudskih prava – zaključuje se u saopštenju mreže London Mining Network.
– Široko rasprostranjen otpor pokazuje da se društvo nije dalo saglasnost za rudarske aktivnosti u spornoj oblasti, a svaki pokušaj da se ide protiv volje svih protivnika projekta je neprihvatljiv – smatraju iz London Mining Networka (LMN).
Izvor: masina.rs
_______________________________________________
SNS i Rio Tinto Mars iz Srbije !
Strani faktor i domaca pohlepa su ti koji hoce da kopaju, a strane organizacije koje se navode vide malo dalje od nosa.