Neshvatljivo da nema odgovora države na očekivanu sušu
U saopštenju koje izdao dr Mihaila Brkića, poslanika u Skupštini AP Vojvodine i potpredsednika stranke Srbija centar – SRCE, govori se o tome da država nije blagovremeno reagovala na očekivanu sušu i da “litijumska bajka” ugrožava netaknute rezerve pitke vode u slivu Drine.
Evo teksta saopštenja:
U kakvoj su vezi litijum iz doline Jadra, Leskovac i Novi Sad? Krenimo tragom informacija objavljenih 21.08.2024., na talasima prvog programa Radio Beograda. U jutarnjoj emisiji, državni radio slušaoce obaveštava najpre o problemima poljoprivrednika u okolini Leskovca, nastalim usled dugotrajne suše, a koji minut kasnije i o saopštenju Instituta za javno zdravlje Vojvodine, koji je utvrdio prisustvo nematoda (valjkastih crva) u kontrolisanom uzorku vode za piće u Novom Sadu, uzetom dana 20.08.2024. godine iz rezervoara fabrike vode JKP “Vodovod i kanalizacija”. Ako je problem u Leskovcu posledica višemesečne žege koja jeste vremenska nepogoda, dotle se crvi u prečišćenoj vodi za piće u drugom po veličini gradu u Srbiji mogu naći, kako Institut u pomenutom saopštenju i kaže: kao posledica tehničkih problema koji mogu nastati od izvorišta do rezervoara.
Dakle, sa kraja na kraj naše Srbije imamo problem sa nedostatkom vode. Taj nedostatak je nekada uzrokovan delovanjem prirode, ali nauka i struka i domaća i strana već godinama najavljuju da će doći do takve situacije, pa je neshvatljivo da nema sistemskog odgovora države na očekivanu sušu i njene posledice pre svega po poljoprivredu. Umesto što je pravila stadion koji najveći deo godine zvrji prazan, SNS državna i SNS opštinska vlast mogla je u Leskovcu da istim novcem započne izgradnju sistema za navodnjavanje, ili bar da poljoprivrednicima subvencioniše premiju osiguranja za zasejane površine i to naročito one povrtarske po kojima je Leskovac poznat i kojima treba najviše vode. Međutim, vlast to nije učinila, jer takva vrsta “infrastrukturne” politike nije dovoljno atraktivna za propagandno-koruptivnu mašineriju kojom se SNS i drži na vlasti.
Međutim, dok ublažavanje posledica suše nije isključiva odgovornost dvanaestogodišnje uprave SNS-a, u slučaju neispravne vode za piće u Novom Sadu odgovornost gradske SNS vlasti je potpuna. Najesencijalniji i zdravstveno-bezbednosno najkompleksniji komunalni sistem, a to jeste vodovod, ne mogu voditi nestručni ljudi, čija je jedina kvalifikacija partijska knjižica SNS-a.
Umesto što manipuliše projektom izgradnje superluksuznog stambenog kompleksa, koga već sada svi vrlo indikativno zovu “Novi Sad na vodi”, vladajući SNS trebalo je da finansijski, stručno i tehnički osposobi JKP “Vodovod i kanalizaciju” tako da ovo komunalno preduzeće može da obezbedi pijaću vodu za oko pola miliona ljudi, bez obzira na letnje žege. Međutim, gradska vlast predvođena SNS-om to nije bila u stanju da učini, jer se umesto da vodi računa o zdravlju i štiti najosnovniji interes građana, a snabdevanje vodom to jeste, rukovodila kadrovskom politikom u čijem je temelju očuvanje vlasti, u ovom slučaju kroz sistem prikupljanja sigurnih glasova.
Da zaključimo, tekući nedostatak vode u Leskovcu i Novom Sadu sam po sebi daju dovoljno argumenata da se ne pristupi realizaciji pojekta iskopavanja litijuma u Jadru. Srbiji treba više vode za poljoprivredu i stanovništvo i naročito su joj potrebne netaknute i ispravne rezerve pitke vode, kojih upravo u slivu Drine ima najviše. Vlast, koju u Srbiji suvereno već 12 godina drži SNS, nije pružila valjane dokaze da ima stručni, meritokratski i vrednosni potencijal da razvenča sopstveni partijski od javnog interesa i da projekat Jadar, makar ga vodili stranci, čime se ista vlast gotovo detinjasto i svakako ekonomski iracionalno hvali, izvede i kontroliše bez posledica po snabdevanje naroda pitkom vodom, a to snabdevanje, suprotno litijumskim ekonomskim bajkama, jeste primarni interes građana cele Srbije.
dr Mihailo Brkić, poslanik u Skupštini AP Vojvodine i potpredsednik stranke Srbija centar – SRCE
____________________________________________________