Sećanje na junake sa Cera
На Преображење, 19. августа, на Текеришу је државном церемонијом и верским поменом обележена 110. годишњица Церске битке. Око 1.500 грађана са разних страна (из Србије, Републике Српске, Црне Горе, па и из удаљенијих тачака глобуса) присуствовало је комеморативном догађају.
У присуству високих представника Владе и Војске Србије, као и изасланика из неколико дипломатских посланстава у Београду, обављени су чинови одавања поште одлучном и славодобитном српском војнику из церске епопеје од пре стотину и десет лета.
Наречена битка се водила у оквиру Церске операције коју су вишеструко надмоћнији Аустроугари заподенули 12. августа 1914. године, нападом на – балканским ратовима исцрпљену – махом сељачку и по много чему убогу Србијицу. На удару су се нашли Мачва и Јадар.
Агресор је починио монструозне злочине над цивилним становништвом. Жестоки бојеви што их је примала Друга армија генерала Степана Степановића били су сведневни. Највећи борилачки терет понеле су Моравска и Комбинована дивизија. У подручју планинице Цер оружана сукобљавања су се збивала у петодневљу од 15. до 19. августа.
Сензационалном победом српског оружја на Церу, то јест заузимањем вршне коте Косанин град и побијањем славодобитног бранилачког стега, извојевана је прва велика победа над ћесарском војном силом. Агресорска армада под командом Оскара Поћорека дала се у одступање и панично бекство.
По цену натчовечанских напора и великих жртава, српски сељак је надбио и протерао душманина и Србија је, макар привремено, опет била слободна. Тада се певало: Војвода Степа на белом коњу јаше, душманин белом заставом маше! За успешно командовање – па макар оно било и у несагласју са заповешћу Врховне команде – ђенерал Степановић је унапређен у војводски чин.
Расположиви бројчани подаци довољно говоре о размерама, драматици и изгибији живе силе у Церској бици. Српска војска је претрпела велике губитке – из строја је избачено око 16 300 војника, подофицира и официра, а животе је изгубило њих 2 107. Аустроугари су имали још тежи биланс: из строја је избачено око 23.600 солдата, 4.500 је допало заробљавања, а цени се да је број палих можда и двоструко већи него на српској страни.
Организатори преображењског скупа на Текеришу били су Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије и Министраство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Код одавања поште српским херојима из Великог рата – код спомен-костурнице и грандиозног монумента на чијем громадном обелиску су исписане речи ВАША ДЕЛА СУ БЕСМРТНА – венце су положиле бројне делегације (од Владиних и иностраних, преко оних које су представљале јадарску општинску и мачванску окружну власт, до оних које су озваничила разна србијанска друштва за чување слободарских традиција).
Ловоров венац је принела и делегација чачанског Друштва за неговање традиција ослободилачких ратова Србије до 1918. године.
Смењивали су се говорници. Најпре се присутнима обратио епископ шабачки Јеротеј, а у својству изасланика Његове светости патријарха Порфирија. Владичина реч била је у знаку пледирања за веровање у амалгаматске учинке православља, то јест његове кохезионе дејствености у српском народу.
Заменик градоначелника Лознице, Петар Гавриловић, између осталог је нагласио:
– Остваривши победу у знаменитој Церској бици, припадници Српске војске предвођени генералом Степом Степановићем пружили су пример безмерне храбрости и патриотизма који је остао уткан у колективну свест све до наших дана.
Непролазна слава
Цер је наша непролазна слава за коју смо дали најдрагоценије жртве. Велики православни празник Преображење као да је тада најавио и преображење српског војника у див јунака који је са несаломљивом вољом бранио своју кућу и поља. И данас, када се Србија успешно преображава и напредује на сваком пољу, ми из подвига церских јунака црпимо снагу да наставимо путем привредног и свеукупног јачања наше државе.
У име институција Републике Српске скупу се обратио Даниел Егић, министар рада и борачко-инвалидске заштите. Величајући војничко дело славних предака, он је говорио и о непрестаној загледаности највеће већине грађана Републике Српске у матицу Србију. Опстанак и напредак Србије гарант су постојања и одолевања Републике Српске. У својству изасланика председника Србије Александра Вучића, говорио је министар Немања Старовић.
Он је између осталог рекао:
– Клањајући се сенима церских јунака, морамо доказати да смо спремни да и у будућности одбранимо интересе српског народа и Републике Србије без обзира на изазове који су пред нама.
Изразио је уверење да оснажену и препорођену Српску војску данас воде и сачињавају официри и војници који се напајају истим оним духом који је наше славне преке носио у победе на Церу, Колубари, Кајмакчалану, Ветернику и осталим бојиштима Великог рата.
Братислав Јевтовић
____________________________________________________