Čovek koji već 12 godina drži vlast u Srbiji usavršio je tehniku vladanja trgovačkog putnika u čijem koferčetu postoji ponuda za svakoga i sve je na prodaju. Kao da više nikoga ne uznemirava činjenica da je Srbija na trećem mestu u Evropi po globalnom indeksu kriminaliteta, da su bivši i sadašnji zvaničnici Vlade Srbije ili preduzetnici bliski vlasti obuhvaćeni sankcijama SAD i Velike Britanije.
Tako Slobodan Tešić, najveći trgovac oružjem na Balkanu, bez problema šalje pošiljke sa srpskim oružjem i na Istok i Zapad, potpredsednik Vlade i bivši šef BIA Aleksandar Vulin ponosno pokazuje nova odela i staru poziciju ministra za izazivanje reakcija iz regiona, dok firme Zvonka Veselinovića i Milana Radoičića rade punom parom. Podjednako one u kojima su zvanično vlasnici, a istim tempom i one u kojima su, samo formalno, gazde neki drugi, njima bliski ljudi, koje kontrolišu. Štaviše, takvim firmama, registrovanim na istim adresama kao i preduzeća kumova sa severa Kosova, u vlasništvu javnosti nepoznatih kompanija sa Kipra, na poslovima u Srbiji partneri su strane kompanije, očigledno spremne da zarad odlične zarade zažmure na jedno ili oba oka, ili pak gledaju širom zatvorenih očiju.
Prohujalo sa vihorom
Slovenačka kompanija Resalta dobila je u Srbiji brojne poslove kroz privatno-javna partnerstva sa lokalnim samoupravama u cilju povećanja njihove energetske efikasnosti. Kao svog partnera u poslu sa gradom Kragujevcem, vrednom 3,5 milijardi dinara, odabrala je beogradsku kompaniju Emporio tim. Ta firma, specijalizovana za održavanje higijene i usluge čišćenja, registrovana je u Ulici Partizanske avijacije 4 u Beogradu, na istoj adresi kao i firma Dolly Bell Zvonka Veselinovića, kome je doskora partner bio Milan Radoičić, koji je svoj udeo u krovnom preduzeću, Inkop iz Ćuprije, formalno preneo na braću Veselinović, Zvonka i Žarka.
Emporio tim nema funkcionalan vebsajt i nisu poznate njegove reference u poslovima povećanja energetske efikasnosti. Ta firma je u vlasništvu kompanije VIP Security, o čijem je neverovatnom uspehu u poslovima sa državom Radar nedavno pisao.
Na pitanje zbog čega je Kragujevac sklopio ugovor vredan više od 26 miliona evra sa firmom koja je specijalizovana za poslove održavanja higijene, Milijana Ratković, v. d. načelnika gradske uprave za finansije i javne nabavke, u pisanom odgovoru navodi da je za taj posao stigla samo jedna ponuda i da je sa tim ponuđačem ugovor i zaključen
Jedan od vlasnika kompanije Resalta je investicioni fond PostScriptum ventures, američkog biznismena Marka Krandala, koji je srpskoj i regionalnoj javnosti poznatiji kao bivši poslodavac aktuelne predsednice Skupštine Srbije i doskorašnje premijerke Ane Brnabić, dok je radila za firmu Continental Wind Power (CWP), koja se u Srbiji bavi izgradnjom vetroparkova.
Mark Krandal karijeru je započeo kao trgovac naftom investicione banke Morgan Stanley, odakle prelazi u kompaniju Glenkor, gde postaje šef odseka za energiju u vreme kada je kompanijom upravljao famozni Mark Rič, sumnjičen za utaju poreza i kršenje sankcija SAD prema Iranu, ali je pomilovan poslednjeg dana mandata američkog predsednika Bila Klintona.
Godine 1993. Krandal sa petoricom partnera osniva kompaniju Trafigura, koja je postala jedan od najvećih globalnih trgovaca berzanskom robom, a 2005. pokreće sopstveni investicioni fond PostScriptum Ventures, fokusiran na ulaganje u ekološke forme energije, prevashodno vetroparkove. Dve godine kasnije, 2007. osnovao je kompaniju Continental Wind Partners. Krandal je 2014. imenovan za jednog od direktora kompanije US Rare Earth Inc, koja se bavi istraživanjem i eksploatacijom retkih minerala u SAD, zahvaljujući svom bogatom iskustvu u industriji zelene energije u Evropi.
Za posao vredan 26 miliona evra stigla samo jedna ponuda
Pismo pet američkih kongresmena, upućeno tadašnjem potpredsedniku SAD Džozefu Bajdenu, u kome su iskazali „zabrinutost izveštajima da je grupa oko Andreja Vučića, Nikole Petrovića i Zorana Koraća konsolidovala uticaj i svoje interese u sektoru energetike, telekomunikacija, infrastrukture i svih velikih poslova u Srbiji“ iz septembra 2015, razbesnelo je tadašnjeg premijera Srbije Aleksandra Vučića, dospevši u medije neposredno pred njegovu posetu Vašingtonu. Po povratku u Beograd, iako Krandala nije pomenuo po imenu, Vučić je optužio američkog biznismena da pokušava da ucenjuje Vladu, jer navodno želi da mimo zakonske regulative gradi vetroparkove u Srbiji.
„U to je umešana jedna američka kompanija i rođaka jednog našeg ministra koji su hteli da dobiju taj posao po svaku cenu“, rekao je Vučić. Ubrzo u javnost dospeva transkript razgovora Bojana Pajtića i Lidije Udovički, tadašnje supruge Marka Krandala, u kome je ona optužila Nikolu Petrovića da je tražio dva miliona evra da bi dozvolio priključenje CWP na mrežu EMS-a.
Ipak, posle tih ozbiljnih nesuglasica, Krandalova saradnica Ana Brnabić dobija posao u Vladi Srbije, zamenjujući Kori Udovički, sestru Lidije Udovički, nekadašnje direktorke Kontinental Vindsa. Posle kraćeg odlaganja ta kompanija svoj vetropark, ipak, povezuje na mrežu EMS-a, ali poslove dobijaju i druge kompanije u vlasništvu PostScriptum Ventures, poput slovenačke Resalte.
11,2 miliona evra
vredan ugovor VIP Security i G4S Secure Solutions potpisali su sa državnim preduzećem Elektromreža Srbije u februaru ove godine, a u oktobru 2022. i ugovor vredan 1,29 milijardi dinara
Ova firma sklopila je dugoročne ugovore, na period od 12 do 15 godina o javno-privatnom partnerstvu sa brojnim gradovima u Srbiji, sa Kruševcem na 1,6 miliona evra, Pirotom dva miliona, Jagodinom 4,2 miliona, Majdanpekom 1,3 miliona, Negotinom 2,2 miliona i Kragujevcem 26 miliona evra. Najčešće u zajedničkoj ponudi sa Emporio timom.
Na pitanje zbog čega je grad Kragujevac sklopio ugovor vredan više od 26 miliona evra sa firmom koja je specijalizovana za poslove održavanja higijene, odgovorila je Milijana Ratković, v. d. načelnika gradske uprave Kragujevca za finansije i javne nabavke. U pisanom odgovoru istakla je da je postupak dodele ugovora o javno-privatnom partnerstvu grada Kragujevca i privatne kompanije Resalta d. o. o. sproveden u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, dodajući da je „u postupku javne nabavke pristigla jedna ponuda pomenute firme sa kojom je ugovor zaključen“.
VIP tretman za VIP Security
Hrvatski Nacional pisao je o poslu koji je 2018. konzorcijum kompanija Petrol d. o. o. i GGE, danas Resalta, sklopio sa gradom Ljubljanom. Prema informacijama koje je otkrio list, reč je o 49 javnih objekata u Ljubljani, u koje su grad i privatna kompanija investirali u razmeri 49:51 odsto, dok se dobit vraća u razmeri 10:90 u korist privatne kompanije. Odluke o uspostavljanju ovog partnerstva potpisao je gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković, koji je na prošlim izborima dao direktnu podršku u Srbiji vladajućem SNS-u i posetio centralni predizborni skup te stranke u Beogradu.
Do zaključenja ovog izdanja nismo dobili odgovor od kompanije Resalta, na osnovu čega je kao svog partnera odabrala firmu Emporio tim, praktično bez referenci u poslu energetske efikasnosti. Podsetimo, čelnici kompanije VIP Security, koja je vlasnik Emporio tima, hapšeni su 2021. zbog utaje poreza i pranja novca.
Kao što je Radar pisao, kompanija VIP Security u Srbiji je partner poznatih svetskih firmi poput G4S Secure Solutions u vlasništvu britanske kompanije G4S International Holdings Limited. Ova globalna kompanija u više od 120 zemalja sveta zapošljava oko 800.000 ljudi, od čega 3.500 u Srbiji.
Do zaključenja ovog izdanja nismo dobili odgovor od kompanije Resalta, na osnovu čega je kao svog partnera odabrala firmu Emporio tim, praktično bez referenci u poslu energetske efikasnosti. Uz to, njen vlasnik je kompanija VIP Security, čiji su čelnici hapšeni 2021. zbog sumnji da su utajili porez i prali novac
Godine 2021. G4S preuzela je američka Allied Universal, vodeća svetska kompanija u domenu bezbednosnih usluga. Prema nezvaničnim informacijama, prvobitni ulazak G4S na srpsko tržište posle 2000. pomogao je bivši američki ambasador u Beogradu Vilijam Montgomeri, koji je prethodno u partnerstvu sa Gradimirom Nalićem, savetnikom predsednika SRJ Vojislava Koštunice, i sam bio vlasnik kompanija za obezbeđenje u Srbiji.
Februara ove godine VIP Security je u zajedničkoj ponudi sa G4S Secure Solutions za poslove obezbeđenja državnog preduzeća Elektromreža Srbije dobio posao vredan 1,3 milijarde dinara ili 11,2 miliona evra. Prethodno u oktobru 2022, takođe sa EMS-om, kompanije VIP Security i G4S sklopile su sličan ugovor o fizičko-tehničkom obezbeđenju objekata vredan 1,29 milijardi dinara. Ove dve firme zajedno obezbeđuju i Železnice Srbije, kao i objekte Elektrodistribucije Beograd.
Iako se u Srbiji G4S bavi obezbeđenjem objekata transporta novca i tehničkim obezbeđenjem, u svetu ta kompanija upravlja sigurnošću nuklearnih postrojenja, zatvora i pruža obezbeđenje u prekomorskim kriznim područjima. Brojni pripadnici G4S su bivši pripadnici i oficiri britanske vojske.
Senke iz prošlosti
Ova kompanija je 2009. dospela u srpske medije kada se saznalo da su bivši pripadnici „crvenih beretki“ bili umešani u pljačku sefa kompanije G4S u Stokholmu u Švedskoj. Izvor Radara, bivši pripadnik srpskog bezbednosnog sektora upućen u detalje slučaja, tvrdi da su diplomatski predstavnici Švedske u Srbiji dobili detaljne informacije ko su ljudi koji planiraju pljačku, kao i brojeve telefona koje koriste, budući da su te osobe bile na merama nadzora i presretanja komunikacija.
„Razlog zbog koga smo pratili njihovo kretanje i komunikaciju bili su njihovi kontakti sa bivšim pripadnicima Jedinice za specijalne operacije, odnosno angažman pilota helikoptera. Prvobitno smo pretpostavljali da se spremaju da počine neko novo zlo ovde, u Srbiji. Prisluškujući njihove komunikacije došli smo do saznanja da se spremaju za akciju u inostranstvu, konkretno da u Švedskoj napadnu objekat u kome se nalazi puno novca u kešu, iz koga se snabdevaju bankomati“, navodi sagovornik Radara.
Bivši pripadnici „crvenih beretki“ bili su 2009. umešani u pljačku sefa kompanije G4S u Stokholmu u Švedskoj, a izvor Radara, upućen u detalje slučaja, tvrdi da su diplomatski predstavnici Švedske u Srbiji dobili detaljne informacije ko su ljudi koji planiraju pljačku, kao i brojeve telefona koje koriste, budući da su te osobe bile na merama nadzora i presretanja komunikacija
Ostalo je nepoznato da li je diplomatsko osoblje prenelo informacije švedskoj policiji, ali i kako su kriminalci došli do detaljnih informacija o lokaciji na kojoj se novac nalazi u sefu G4S. Do zaključenja ovog broja iz srpskog ogranka kompanije G4S nisu odgovorili na upit Radara o zajedničkom nastupu u nekim od pomenutih poslova sa srpskom kompanijom VIP Security iz Beograda, čiji su čelnici bili hapšeni 2021, zbog utaje poreza.
Konačno, vlasništvo pomenute kompanije je na ofšor destinaciji, na Kipru, a beogradsko sedište na istoj adresi kao i firma u vlasništvu biznismena iz Kosovske Mitrovice Zvonka Veselinovića, koji je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država i Ujedinjenog Kraljevstva.
Radar, Milan Radonjić
Moramo biti ponosni,bronzana medalja,hvala sekti na velikom uspehu?
Stid nas je sramote od države,šta nam je priredila
Dno dna
Zapravo, kad covek slusa nepomena, sve njegove izjave treba okrenuti u kontru da bi se dobilo pravo i realno znacenje
SNS = Mafija !
zamolio bih decu da studiraju pravne nauke ALI da ne kupuju ispite…
trebaće nam ozbiljan broj kvalitetnih pravnika za borbu sa tim kriminalcima…
NE SMEJU NEKAŽNJENO PROĆI
ako mislimo da srbija opstane
Dobro vas plaća Viola fol ramon. Kao bombe 1999.