Medicinske sestre duže će učiti
Ako bi Srbija sutra pristupila Evropskoj uniji, više od 90 odsto medicinskih sestara koje su se školovale u našoj zemlji imale bi diplome koje ne odgovaraju standardima važećim u ovim državama. Razlog je neusaglašenost našeg obrazovnog sistema sa zakonodavstvom u Evropi, upozoravaju iz Saveza udruženje zdravstvenih radnika Srbije (SU-ZRS).
– Postoje određene razlike u godinama obrazovanja– kaže Radmila Nešić, predsednica SUZRS. –Da bi medicinska sestra mogla da radi u Evropi, Kanadi, Americi, mora da ima osam godina osnovnog obrazovanja, minimum još četiri godine škole i dodatne tri godine. Tek onda dovijanje zvanje diplomirana medicinska sestra opšteg smera. Ona upisuje školu za medicinske sestre sa gotovo 18 gdoina, a ne sa 14. Kod nas se već na kraju srednje škole dobija zvanje medicinska sestra tehničar nekog određenog smera, i dozvola za rad u ovoj struci. To za Evropu nije dovoljno. Smatra se da nedostaje deo obrazovanja, i to je razlog što naša medicinska sestra nije prepoznata u EU.
U ovimzemljama postoje direktive koje precizno regulišu sistem obrazovanja medicinskih sestara i babica, koliko mora da ima međunarodnih bodova.
– Treba da vidimo koji minimum Evropa zahteva, koje kadrove imamo, šta moramo da uradimo, i da utvrdimo neki grejs period. Takođe, moramo da donesemo Nacionalni plan, Zakon o sestrinstvu i druge regulative profesije, ističe Nešić.
Promene će morati da pretrpe i predmeti koji se izučavaju u našim školama, kako bi se uskladili sa okolnim državama.
– Želimo da naša medicinska sestra bude evropska sestra, i da, ako poželi da ode iz Srbije, n eradi tamo trećerazredni posao za male pare, nego ono za šta se školovala, kaže Nešić.
Novosti
Bas se veruje ovoj penzionerki koja jos nije ni sestra.