Građani Arilja protestovali i traže da se zatvori i smetlište pored njihovih kuća (FOTO/VIDEO)
Građani Arilja protestovali su danas tražeći od lokalnog JKP Zelen i opštinske vlasti da obustave odlaganje smeća u blizini njihovih kuća u naselju Trebežine i zapretili da će, ukoliko se njihov zahtev ne ispuni u narednih sedam dana, donositi smeće ispred zdanja lokalne skupštine.
Građani su se, preko društvenih mreža, organizovali i blokirali Ulicu Viktora Zevnika u kojoj se nalazi smetlište, kao i JKP Zelen.
Oko 150 stanovnika te ulice i okolnih ulica postavili su transparente na kolovozu sa porukama: „I mi hoćemo čist vazduh“, „Molimo vas uklonite nam smeće“…
Zbog blokade regionalne deponije Duboko, koju danima organizuje užičko udruženje „Da (ne) dišemo Duboko“, kamionima iz te opštine, ali i ostalih sedam lokalnih samouprava koje su njeni osnivači, onemogućeno je da na njoj istovaraju smeće.
Sa okupljenim Ariljcima razgovarao je Milan Nenadić, direktor JKP Zelen, koji je govorio o uzrocima problema sa odvoženjem smeća, nakon požara 3. maja na deponiji Duboko kod Užica.
Poručio je da će „pokušati da se pronađe rešenje i da su, zbog stanja na deponiji Duboko i njene blokade, u velikim ekološkim problemima i ostale lokalne samouprave, koje su njeni osnivači“.
Na pitanje OzonPressa na koji način će JKP Zelen rešiti problem, kazao je da se „razmatra mogućnost odvoženja smeća u druge gradove“.– Međutim, malo ko može da nam izađe u susret, jer nam kažu imate deponiju Duboko koja radi, a nju su građani blokirali – kazao je za naš portal Nenadić.
Podseća na to da je, nakon gašenja požara, nedavno odlučeno da se, osim iz Užica, otpad iz ostalih lokalnih samouprava ponovo dvozi na deoniju Duboko, ali problem je nastao kada su aktivisti udruženja „Da (ne) dišemo Duboko“ blokirali njene prilaze.
Zbog toga je, kaže Nenadić, u Trebežinama „pretovarna stanica pretrpana i na njoj je trenutno više od 300 tona smeća“.
– Čekamo rešenje situacije na Dubokom. Naše je da prikupljamo smeće i da ga predajemo deponiji Duboko, a naš osnivač trebalo bi da obezbedi gde to smeće da lagerujemo – poručio je direktor JKP Zelen.
Nakon požara na Dubokom, smeće iz Arilja se odlagalo u Brekovu, potom je odvoženo u Kragujevac, pa je lagerovano na privatnoj parceli u Bogojevićima, a potom u naselju Trebežine.
– Jedino rešenje je da se otpad odvozi na deponiju Duboko, a sve ostalo su privremena rešenja – naveo je Nenadić i dodao da je sa stanovnicima Trebežina dogovoreno da se pronađe rešenje u narednih sedam dana.
Ljiljana Stevanović, učesnica protesta, koja živi sa porodicom u kući koja je na dvadesetak metara od smetlišta, svedoči o svakodnevnim mukama građana tog dela Arilja.
– Ne možemo da živimo od smrada od juna, kada su počeli da dovoze smeće. Ogradili su deo prostora i prvo dovozili plastiku, a onda i ostalo smeće, pa i fekalije u cisternama iz WC-a sa brane na Rzavu, gde su trenutno radovi. Doteruju dnevno dve do tri cisterne fekalija u ranim jutarnjim satima, da građani to ne bi videli – svedoči za OzonPress naša sagovornica i podseća na to da je smetlište na oko 600 metara od zgrade opštine.
Poruka Užičanima
Navodeći da “razume aktiviste iz Užica koji su blokirali deponiju Duboko, jer žive u njenoj blizini i zabrinuti su za svoje porodice“, Nenadić je kazao da od njih „očekuje razumne zahteve“.
– Trebalo bi da uzmu u obzir stanje na deponiji Duboko, koja će biti sanirana i proširena, i da njihovi predstavnici učestvuju u tim projektima – naveo je za naš portal Milan Nenadić.
Kaže da je u samom gradu „napravljeno smetliše i leglo zmija, da se ogromni pacovi noću kreću ulicom i ulaze u dvorišta kuća“ i poručuje da „stanovnicima preti opasnost od zaraze“.
– Tražimo da nam neko pomogne, jer stanje je neizdrživo. Dali smo smo rok od sedam dana JKP Zelen da izmesti smeće a, ako to ne urade, donećemo smeće ispred opštine – ogorčena je naša sagovornica.
______________________________________________________