Edukacija čačanskih preduzetnica
Danas je u Narodnom muzeju održana radionica na temu upravljanja likvidnošću i adekvatne provere kupaca. Predavanje je bilo namenjeno preduzetnicama koje su na praktičnim primerima mogle da nauče: kako da razlikuju kupce po tome da li su dobre ili loše platiše, kako da im na osnovu toga odrede rokove plaćanja i kako da osiguraju naplatu potraživanja. Radionica je deo USAID-ovog projekta Za bolje uslove poslovanja, koji je podržala i Regionalna privredna komora Kraljevo OJ Čačak kao i Udruženje poslovnih žena Nadežda Petrović.
Radionicu je vodio gospodin Aleksandar Vasilski, generalni direktor Valor grupe.
– Cilj današnjeg predavanja je da pomognemo našim preduzetnicima da što uspešnije posluju. Naš ineters je da pokušamo da ih pomerimo iz komfor zone i da im pružimo nove vrednosti koje bi mogli da primene u praksi. Situacija u Srbiji je da poslujemo u nisko likvidnom ambijentu i definitivno ima jako puno stvari koje im mogu pomoći u svakodnevom poslu. To će biti stvari vezane za upravljanje likvidnošću, za plaćanje, dnevne izazove, kaže Vasilski.
Ana Jolović iz USAID-a kaže da je cilj radionice da se unapredi finansiranje biznisa koje vode preduzetnice.
– Današnaj tema je unapređenje likvidnosti, odnosno zašto nekom kupcu dati avansno plaćanje, a nekome 30 ili 60 dana , odnosno na koji način određujete koji je koji kupac i kakav je njegov bonitet. Ovo je samo jedna od inicijativa koja treba da preraste u tradiciju u Čačku i deo je projekta unapređenja finansiranja lokalnih privrednika. U narednim periodu imaćemo niz seminara koji će biti posvećen privredi, bankarima, finansijama, a sve u nadi da će privreda u Čačku podići nivo znanja i da će se bolje finansirati i šta u tom smislupružaju banke. Nažalost, veliki broj privrednika ne zna koje sve proizvode nude banke, pa smo tako često imali pitanje kako obezbediti brzu garanciju ako banka ne može da je obezbedi, navodi Ana Jolović.
Aleksandra Jakovljević iz porodične firme Ralex trans je zadovoljna organizacijom ovakvih radionica, posebno u svetlu ekonomskih prilika u Srbiji, gde preduzeća lako mogu dospeti u finansijske probleme.
– Jako su mi bitna predvanaja jer treba da znam kako da sačuvam svoje preduzeće kada dođem u određene probleme, kako da prepoznam preduzeće ili firme koje su dobro kotirane i kako sebe da sačuvamo ako dođemo u nezgodan finansijski položaj, kaže Aleksandra.
Gorana Tanasković iz Regionalne privredne komore Kraljevo kaže da žene preduzetnice češće dolaze u finansijske probleme u odnosu na muškarce, što dovodi do zatvaranja firmi. Ona je najavila veću saradnju sa bankama u narednom periodu kako bi preduzetnice bile upoznate sa svim proizvodima koji sui m na raspolaganju.
– Problemi sa kojima se pre svega suočavaju žene odnose se u velikom broju na naplatu potraživanja i pronalaženju kupaca. Smatramo da ovakve teme mogu da pomognu ženama preduzetnicama da pronađu kupca koji njima odgovara, da na osnovu bilansnih pokazatelja pronađu sigurne partnere. Velika je stopa zatvaranja ženskih firmi a razlog je likvidnost. Aktivnosti koje nam slede je veća saradnja sa bankama. Banke imaju proizvodne programe koje nude našim preduzetnicima a za koje oni ne znaju. Organizovaćemo jednom mesečno susrete banaka i privrednika koji će upoznati privredna društva šta je sve ono što pružaju privredi u cilju podizanja poslovanja, kaže Gorana Tanasković.
USAID-ov projekat za bolje uslove poslovanja sprovodi se do kraja sledeće godine.
zene uce, zene vole da se informisu, zene ne vole velike rizike. A inace ovo je svet muskaraca. Oni su jedinstveniji i najcesce saradjuju medjusobno. A banke……?