Počele pripreme za 32. Memorijal Nadežde Petrović
У Уметничкој галерији ,,Надежда Петровић“ увелико теку припреме за отварање бијенала – 32. Меморијала Надежде Петровић. Радови теку предвиђеном динамиком а осим припреме простора пристижу и уметници и уметнице који постављају своје радове или их изводе директно у простору Галерије.
Једна од првих учесница Бијенала који су у Галерију пристигли је Христина Иваноска, уметница из Скопља. Христина у средишњем делу Галерије изводи рад ,,Чулност у процвату, 2024.“ У питању је рад који се састоји од више сегмената – инсталације, мурала и одевних предмета а како уметница објашњава наслов рада је инспирисан песмом Одри Лорде „Рекреација“ (https://www.poetryfoundation.org/poems/42579/recreation).
По речима Иваноске ,,Ова новонаручена инсталација инспирисана је есејем Доне Харавеј „Манифест киборга“ (1985) и њене књиге „Остати са невољама“ (2016), као и мојим сталним интересовањем за вилу (познату у југоисточној Европи као самовила, вила, јуда, мајка), антропоморфно митско биће али и прототип жене слободне воље и слободног духа.“
Инсталација одише вибрантним ружичастим бојама док је костим који ће бити извезен различитим мотивима представља ,,омаж женама које су знале језик духовног и сакралног, као и магију лечења“ (Христина Иваноска).
Овогодишње издање Меморијала одговара на питања о улози међународног бијенала у мањим срединама, попут Чачка. Због тога је Назив 32. издања Меморијала Надежде Петровић „Меморијал Соња С.” нека врста одговора на, како каже селекторка Зденка Бадовинац, ,,активно сећање на еманципаторске локалне феминистичке традиције у дијалогу са горућим питањима нашег времена.“
Отварање 32. Меморијала Надежде Петровић биће организовано 21. септембра.
БИОГРАФИЈА
Христина Иваноска (1974) је докторант на Академији ликовних уметности у Бечу. Њен истраживачки рад и уметничка пракса везани су за питања потискивања, контроле и изградње колективног памц́ења у вези са женским стратегијама отпора и политиком. Често се бави различитим темама истовремено, критички истражујуц́и искуства данашњих друштвених и политичких система као и њихов однос према историји и теорији. Цени рукотворине као што су гравирање, вез, грнчарија и декоративно прошивање као различите видове политичких и друштвених вредности, али и као приказ индивидуалне борбе и ограничења. Од 2000. године сарађује са Јанетом Чаловским. Њихов рад је представљен на 56. Венецијанском бијеналу. Године 2004. заједно су у Скопљу успоставили платформу за уметничко истраживање и кустошке праксе под називом Пресс то Еxит Пројецт Спаце. Самостално је излагала у Београду, Љубљани, Будимпешти, Приштини, Бечу, Солуну, Призрену, Загребу, Варшави, Венецији, Скопљу, Грацу и другим градовима.
Живи и ради у Скопљу и Берлину.
__________________________________________________