Haos na Svetoj Gori: Ziloti poručili – „branićemo manastir do smrti“
Svetska politička previranja, uz decenijski verski spor, ponovo su uzavrela strasti na Svetoj Gori. U centru pažnje je manastir Esfigmen, gde se sprema treći okršaj u dve decenije između grčke policije i zilota, monaha koji se protive, kako tvrde, ekumenskoj prirodi kanonskog pravoslavlja, a koje veći deo pravoslavnog sveta smatra hrišćanskim fundamentalistima. Povod je, ovaj put, imenovanje Alkibijadesa Stefanisa, penzionisanog grčkog generala, za civilnog administratora Svete Gore.
Grčki mediji navode da je Stefanis postavljen pošto je dosadašnji administrator Anastasios Macijalis podneo ostavku. Međutim, stotinak zilota u Esfigmenu dočekalo je njegovo imenovanje sa podozrenjem, tvrdeći da se sprema da ih izbaci iz manastira i da ukine zabranu ulaska naoružanih ljudi u autonomnu monašku zajednicu.
Stefanis je za tu poziciju bio prvi kandidat premijera Kirijakosa Micotakisa, a ranije je bio na poziciji savetnika vlade za kritične oblasti i Svetu Goru od 2022. do 2023. godine. Posle njegovog imenovanja, prvi put u istoriji Svete Gore pojavili su se protestni grafiti, kojima su nepoznate osobe, uz uvredljive poruke, pored puta između luke Dafni i svetogorske „prestonice“ Kareje. Grafitom, potpisanim „Sveta Gora“, poručuje se da je Stefanis „izdajnik koji služi interesima NATO“..
Sprema li se akcija policije
Dolazak bivšeg zamenika ministra odbrane Grčke na mesto administratora dogodio se u jeku već postojećih varnica po pitanju ovog manastira. Krajem jula, prema navodima grčkih medija, „procurio“ je scenario grčke vlade da pozovu policijske službenike koji bi proterali 118 monaha zilota iz ovog manastira. Grčke vlasti već godinama pokušavaju da isele monahe nakon što su tamošnji sudovi presudili da monasi nezakonito zauzimaju teritoriju manastira. Novo bratstvo Esfigmena formirano je 2005. godine i njega je rukopoložio vaseljenski patrijarh Vartolomej, čijoj jurisdikciji pripada Sveta Gora, ali ga ziloti ne priznaju. Zbog nemogućnosti da uđu u manastir gde su ziloti, oni borave u Kareji.
Pozivajući se na presude grčkih sudova, carigradski patrijarh traži iseljenje zilota, kako bi u Esfigmen ušla nova monaška zajednica. Zbog pokušaja nasilnog iseljenja u dva navrata, 2006. i 2013. godine, došlo je do fizičkog sukoba novog i starog bratstva kod manastira kad su monasi čak bacali „Molotovljeve koktele” na policiju i kad je stradao 21-godišnji kaluđer Esfigmena. U pokušaju iseljenja 2013, policija je danima držala manastir u blokadi, u kom su se ziloti zabarikadirali, ali je blokada naprasno prekinuta. Prema navodima grčkih medija, ziloti su prethodno pokazali policajcima veliki broj butan boca u manastiru, objasnivši im da će ih dići u vazduh, pre nego što će napustiti manastir.
Odgovor zilota na čelu sa igumanom Metodijem ponovo je da će „braniti manastir do smrti“. U strahu od novih incidenata, a ranije su se dešavali čak i fizički obračuni monaha i policije, prethodna uprava Svete Gore je grčke vojske zatražila informaciju o planu intervencije. Monaška zajednica Svete Gore nije odobrila zahtev grčke policije da jake snage oklopnim vozilima uđu na teritoriju monaške autonomije kako bi se sprovela odluka suda i iselilo „ilegalno” monaštvo manastira Esfigmen.