Nastavlja se niz skupova za očuvanje prirode Sokobanje, planine Rtanj i Bukovik
Pozivaju se svi građani na još jedan od nizu skupova u subotu 28. septembra u 13h ispred Opštine Sokobanja u organizaciji neformalnih i nestrančkih grupa gradjana Odbranimo prirodu Sokobanje, Koordinatori, Čuvari Rtnja i drugi.
Skup se održava povodom očuvanja planine Rtanj, Bukovik i prirode u opštini Sokobanja koja je proglašena prvom ekološkom opštinom u Srbiji. Opština Sokobanja je poznata po izuzetnim prirodnim resursima, vazdušnoj banji, termalnim vodama i značajnim istorijsko-kulturnom nasleđem. Kao takva, Sokobanja je opština sa velikim turističkim potencijalom i treba nastojati da takva i ostane.
Selo sa arhaičnim imenom Vrmdža je takođe poznato i u međunarodnim krugovima kao jedino selo u Srbiji gde se stanovništvo povećava. U selo Vrmdža se svake godine doseljava desetine ljudi i porodica koji su imigrirali iz gradova iz zemlje i inostranstva, birajući mirniji seoski život i povratak prirodi.
Skup se organizuje protiv lažnog vetroparka Čestobrodica, rudarenja i neodrživih projekata koji su predloženi nacrtom prostornog plana područja posebne namene specijalnog rezervata prirode Rtanj.
Naime, projekat vetroelektrana Čestobrodica je ranije pomenut na površini od 5302 hektara (pet hiljada tristotine dva hektara) u opštini Sokobanja. Projekat se takodje prostire i na opštini Boljevac i ukupno zahvata neverovatnih 11160 hektara za svega 55 vetrenjača, što je oko 400 fudbalskih terena za jednu vetrenjaču. Iako je Ministarstvo zaštite životne sredine izdalo rešenje o uslovima zaštite prirode kojim je onemogućena planirana izgradnja vetropartka Čestobrodica, i dalje se na terenu viđaju kamioni, vrši se monitoring mernih tornjeva, kao i istražne bušotine u selu Rujevica
Dodatno, stav međunarodne zajednice je da se ne grade vetroelektrane na zaštićenim i za zaštitu planiranim i ekološki značajnim područjima, koja će biti deo mreže NATURA 2000 kao što su planina Bukovik i Rtanj. Povrh svega, vetroelektrane ne treba smeštati u zonu planiranih turističkih centara i naselja. U grafičkom prikazu PPPPN specijalnog rezervata prirode Rtanj se vidi da su vetroelektrane visine Avalskog tornja predviđene svega 2 kilometra od područja prvog stepena zaštite, dakle područja gde je strogo zabranjena bilo kakva gradnja i uticaj na životnu sredinu.
Projekat lažni vetropark Čestobrodica ukoliko bi se ostvario, bio bi razarajuć na više nivoa: podrazumeva seču prvoklasne šume, uništio bi turizam, došlo bi do značajnog povećanja poreza za građane čije parcele bi se pretvorile u građevisko zemljište, trajno bi bila uništeni izvorišta vode, došlo bi do erozije tla, nestanak endemskih i zaštićenih vrsta flore i faune, konstantno zujanje i vibraciju tla i mnoge druge negativne posledice. Takođe je poznato da ovaj deo Srbije odlikuju razna rudna bogatstva kao što su bakar, zlato, uranijum i slični prirodni elementi. Dodatno, istražne bušotine su realna opasnost da se zeleno srce Srbije pretvori u rudnik i priroda devastira. Pogledajte više informacija na videu ovde.
Cilj skupa jeste zaustavljanje projekta i očuvanje istinske održivosti kroz zaštitu prirode za građane opština Sokobanja i Boljevac. Takođe ovim skupom se podstiču svi donosioci odluka u opštini Sokobanja da odaberu put održivog eko i etno turizma, domaće poljoprivrede, kulturnog nasleđa i iskorišćenja izuzetnog prirodnog nasleđa bez njegovog uništenja. Dodatno se podsećaju stanovnici opštine Sokobanja da prodajom svoje zemlje potencijalnom investitoru će zauvek zatvoriti vrata za njih i njihove naslednike, kao i to da će biti društveno izopšteni od strane zajednice koja absolutno ne podržava projekat lažnog vetroparka Čestobrodica, kao i drugi projekti koji nemaju za cilj poboljšanje kvaliteta života lokalnog stanovništva.
Ukoliko želite da se priključite inicijativi i podnesete primedbu ili predlog na PPPPN Rtanj, pismo treba poslati preko pošte sa povratnicom na Opštinu Sokobanja, Agenciji za prostorno planiranje, Ministartstvu zaštite životne sredine, kao i Ministartstvu za građevinarstvo, saobraćaja i infrastrukturu.
Pratite skup i priključite se na socijalnim medijima:
OPS FB : https://www.facebook.com/groups/954997369753173
OPS Tiktok: https://www.tiktok.com/@odbranimo.prirodu
______________________________________________________